Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:43
Advert

Advert

Caddeleri İstila Eden Gizli Tehdit Yabancı Özentisi Tabelalar

Yabancı kökenli kelimeler Malatya caddelerini istila etmeye devam ediyor. Başta AVM içerisindeki mağazalar olmak üzere kafe, lokanta, restoran, market gibi kuruluşların büyük çoğunluğunu hakimiyeti altına alan, küçük esnafa kadar sirayet eden yabancı kelimeli tabelalar büyük rahatsızlığa neden oluyor. Özellikle İngilizce ağırlıklı tabelalarla ilgili kalıcı çözümlerin getirilmesi bekleniyor.

Malatya
Giriş Tarihi : 20-06-2022 18:10   Güncelleme : 20-06-2022 18:29
Caddeleri İstila Eden Gizli Tehdit  Yabancı Özentisi Tabelalar

Yabancı seviciliği kültürel dokuya hasar verecek hale geldi. Butik, kafe, lokanta, restoran, market gibi kuruluşların büyük çoğunluğunu hakimiyeti altına alan, küçük esnafa kadar sirayet eden yabancı tabelalar kent kimliğini tehdit ediyor. Kimi firmalar ürünlerinin yurt dışına ihraç edildiği için marka ismini yabancı isimle belirledikleri savunmasını yapıyor. Çoğunlukla yabancı özentisine dayanan ve özellikle tabelalarda adeta egemenlik kuran Avrupai kavramlar, Türkçemizi gölgede bırakıyor.

Malatya kültürel ve sosyal açıdan uzun vadede büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Yabancı kökenli veya ithal ürünlerdeki yabancı isimlerin yanı sıra, yerli markalar da yabancı isimlendirmelerle piyasaya çıkmaya başlamış durumda. Kent genelinde hemen hemen her tabelada ya ismin başı veya sonuna, ya da ismin tamamı yabancı dilde yazılı.

ARTAN, “SOMUT ADIMLARIN ATILMASI LAZIM”

Tabelalarda yabancılaşma ve Avrupai özentiliğin kent kültürü için korkutucu bir boyutu olduğunu belirten Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan, bu konuda yerel yönetimlerin tedbir alması gerektiğini söyledi. Artan, ”Malatya’da hemen hemen her noktada gördüğümüz yabancı tabela konusu ciddi manada kültürümüzü uzun vadede tehlikeye atan bir durumdur. İşletme sahiplerinin Avrupai merakı ve müşteri çekme çabası, uzun vadede toplumumuzun en temel taşlarından olan kültürünü baltalamaktadır. Bu manada Malatya’da bu konu ile ilgili tedbir uygulamasının bir an önce başlatılması gerekmektedir.” dedi.

TÜRK OCAKLARINDAN TABELALARDAKİ YOZLAŞMAYA TEPKİ

Adım başı neredeyse karşımıza çıkan yabancı sözcüklerden oluşan tabelalara yönelik Türk Ocakları Şube Başkanı Nadir Günata önemli açıklamalarda bulundu. Günata, “Dilde başlayan bu yozlaşma ve yabancılaşma sadece dille sınırlı kalmayarak zamanla bütün değerlerin yok olmasına, milli değerlerimizin telafisi imkânsız zararlar görmesine sebep olmaktadır. Türkiye’de dilimizin kullanımı konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Unutulmaması gerekir ki dil ülkenin kimlik kartıdır. Kimliği bozulan ülkeler sömürge olmaya mahkûmdur. Bu konudaki yanlışların düzeltilmesine rahatsızlıkların giderilmesine acilen ihtiyaç vardır.” uyarısı yaparak yetkililerden ve vatandaşlardan Türkçe kullanımı konusunda hassasiyet göstermelerini istedi.

Tabelalarda son yıllarda özellikle karşımıza çıkan  Türkçe karşılığı olmasına rağmen yabancı sözcük kullanımına karşın Ocak olarak tepkilerini dile getiren Türk Ocakları Malatya Şube Başkanı Nadir Günata   konu ile ilgili  şu ifadelere yer verdi: “Biliyorsunuz Türk Ocakları parti siyaseti üzerinde milli bir kuruluştur.  Dolayısıyla memleketin meselelerinde hassasiyet gördüğümüz konuları zaman zaman kamuoyuyla paylaşmak ve kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz.  Bugünkü basın toplantımızın amacı daha evvel Yaşar Çerçi belediye başkanlığı döneminde de biz yönetim kurulu kararı alarak uyarıda bulunduğumuz bir husus üzerindedir.   Son yıllarda bütün şehirlerde, ilçelerde hatta köylerde bile yabancı sözcükler ve kelimelerle donatılmış tabelalar görmekteyiz. Dilde başlayan bu yozlaşma ve yabancılaşma sadece dille sınırlı kalmayarak zamanla bütün değerlerin yok olmasına, milli değerlerimizin telafisi imkânsız zararlar görmesine sebep olmaktadır. Türkiye’de dilimizin kullanımı konusun da ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Unutulmaması gerekir ki dil ülkenin kimlik kartıdır. Kimliği bozulan ülkeler sömürge olmaya mahkûmdur.  Artık günümüzde yaşları belli bir sınıra gelmiş büyüklerimiz cadde ve sokaklarda gördükleri mağaza ve işyerleri tabelalarını okuyup anlamada zorluk çekiyorlar. Bu anlamda uğruna her türlü fedakârlığı yaparak canlarından aziz gördükleri vatanlarında kendilerini yabancı gibi hissetmektedirler.   Bu konudaki yanlışların düzeltilmesine rahatsızlıkların giderilmesine acilen ihtiyaç vardır. 

“TABELA İSİMLERİNİN “TÜRKÇE İSİMLER” OLMASINDA İNİSİYATİF ALINMALIDIR”

Mevcut tabela ve isimler bundan böyle asılacak, yapılacak tabela isimlerinin ayrıca kültür ve geleneklerimizle uyuşmadığı düşünülen bazı cadde ve sokak isimlerinin de gözden geçirilmesi hususunda Büyükşehir Belediyemizle ilçe belediyelerimizin özendirici, yönlendirici “Türkçe isimler” olmasında inisiyatif almalarını beklemekteyiz. Bizler Türk Ocakları Malatya Şubesi Yönetim Kurulu olarak dilin bir ülkenin birliğinin ve bağımsızlığının en önemli simgelerinden birisi olduğu inancıyla cadde, sokak, işyeri tabela vb. isimlerinin Türkçe kelimelerden oluşmasına dikkat çekilmesi ve uygulanması hususunda 07.06.2022 tarihindeki toplantımızda kararlaştırılarak hayata geçirilmesi için büyükşehir belediye başkanlığına sunulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.  Gördüğünüz gibi Şire Pazarı civarında, hususen Fahri Kayahan Caddesi civarında ve şehri merkezinde, bu Türkiye’nin her yerinde çeşitli dillerden Arapça, Almanca, Fransızca, İngilizce’den oluşan birçok tabelaları görmekteyiz. Ben prensip olarak Türk Ocakları Malatya Şubesi Başkanı olarak bugüne kadar yabancı isimli bir tabelanın açılışına gitmedim oradan alış veriş yapmadım ve yapmayacağım da mecbur kalmadığım müddetçe. Bunu kamuoyuyla paylaşmak istediğimizi ve bundan böyle vatandaşlarımızın da bu konuda hassasiyet göstermesini istiyoruz. Çünkü dün görüştüğüm bazı arkadaşlarla bazı noktalardaki Arapça yazıların, tabelaların kaldırıldığını memnuniyetle biz müşaade ettik bunun devamını Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızdan ve ilçe belediye başkanlarımızdan istirham ediyoruz.  Bunun mücadelesini genel anlamda vermeye gayret edeceğiz.”

>> Ebubekir Atilla – Hanife Yiğit 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR