Malatya
Giriş Tarihi : 15-12-2016 17:39   Güncelleme : 15-12-2016 17:39

Buzda Yürürken Dikkat!

Yurdun büyük bir bölümünü etkisi altina alan kar yagisinin ardindan soguk havanin da etkisiyle yollarda ve özellikle de kaldirimlarda buzlanmalar meydana gelirken, uzmanlar buzlu yollarda yürürken vatandaslara dikkatli olmalari yönünde uyarilarda bulundu

Buzda Yürürken Dikkat!

Dogu illeri basta olmak üzere yurdun büyük bölümünde oldugu gibi kara kis sert yüzünü Malatya’da da gösterdi. Malatya’da son yillarda hiç görülmedigi kadar kar yagisi hakim oldu. Yagan kar bir yandan sehirde kartpostallik manzaralar olustururken bir yandan da hayati olumsuz yönde etkiledi. Kar yagisinin ardindan soguk havanin da etkisiyle buz tutan yollar ve kaldirimlar vatandaslara zor anlar yasatirken, buzlu yollarda ve kaldirimlarda yürürken vatandaslara dikkatli olmalari yönünde uyarilarda bulunan Ortopedi Uzmani Uzman Dr. Osman Çimen, kayarak düsmelere bagli olusan kiriklarin daha can yakici sonuçlar dogurdugunu ifade etti. Malatya’da kis aylarindaki kirik çikik vakalarinda diger yillara nazaran azalma oldugunu kaydeden Dr. Çimen, “Önceleri Malatya'da kar yagdiktan sonra gelen hasta sayisinda çok büyük bir artis olurdu ancak son iki yildir artis yok, bilakis azalma var. Ben bunu, insanlarin biraz daha bir bilinçlendigine bagliyorum. Vatandaslar karli havalarda fazla disari çikmiyor ve sokaklarda çok fazla insan yok. Kar yagmasini ardindan okullarin tatil edilmesi ve çocuklarin da evde oturmasi da diger bir neden olarak sayilabilir” diye konustu.

 

CAN YAKICI SONUÇLAR DOGURABILIR

Kayarak düsmelere bagli olusan kiriklarin daha can yakici sonuçlar dogurdugunu belirten Çimen, kis aylarinda hastalarin en çok ön kol kiriklari ile muayene olmaya geldiklerini dile getirerek, “Yine düsmeye bagli olarak sirt, bel, boyun bölgelerinde travmalar olusan hastalar geliyor. Mesela dün bel kirilmasi ile gelen bir hastam vardi. Genelde travmasi basit müdahalelerle, alçiyla düzelen hastalar çok siklikla geliyor. Ameliyat gerektiren ciddi vakalar daha az. Gelen hastalari yas gurubu olarak ayiracak olursak da eger; bize kis aylarinda daha çok orta yas grubu hastalar geliyor. Çünkü kar yagisinin ardindan okullar tatil edildigi için çocuk yas gruplari evlerinde oturuyorlar, ileri yas gurubu insanlar da disariya pek fazla çikmiyorlar. Ama isine gücüne devam eden, disari çikmak zorunda kalan orta yas grubu insanlar kirik çikik vakasiyla daha çok geliyor” seklinde konustu.
Buzlu yollarda ve kaldirimlarda yürürken vatandaslara dikkatli olmalari yönünde uyarilarda da bulunan Çimen, özellikle yaslilari ve hamileleri uyararak, “Yasli hastalarimiz yürürken daha çok denge bozuklugu yasayabiliyorlar, ayni zamanda çogunda kemik erimesi oldugu için bu hastalarimizdaki kirik ve çikiklar daha geç iyilesiyor. Onun için yaslilarin üzerine daha çok düsmek gerekiyor. Yasli hastalara mümkün mertebe ve çok ihtiyaç olmadigi takdirde disariya çikmamalarini öneriyorum. Eger disariya çikacaklarsa da mutlaka yanlarinda onlara yardimci olabilecek ve yürürken onlara destek verecek birilerinin olmasi gerekiyor. Bunun yaninda disariya çikarken mutlaka kaymayacak, alti kauçuk olan ve bileginin burkulmasini engelleyecek tarzda ayakkabilar kullanmalari gerekiyor. Onun disinda denge bozuklugu olsun olmasin mutlaka yanlarinda bir baston olmali. Yaslilarin disinda hamilelerin de üzerine düsmek gerekiyor. Onlardaki en büyük sikintimiz; gebelik oldugu için röntgen çekemememiz. Hamile hasta düstügünde bir kirik, çikik süphesi oldugu zaman bebek olumsuz etkilenmesin diye röntgen çekemiyoruz. Röntgen çekemeyince de ona göre tedavi uygulayamiyoruz. Bunun için bu hamilelerin daha çok dikkatli olmasi lazim. Disariya çikarken mutlaka yanlarinda bir yardimci ile birlikte çiksinlar. Genel olarak ise vatandaslarimizin buzlu yollarda yürürken ellerini ceplerine koymamalari gerekiyor. Eger eller cepte olursa düserken kafa travmasi olabilir bu da daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Yine yürürken çok genis ve büyük adimlar atmamalari lazim, küçük adimlarla ve dikkatli bir sekilde yürürlerse herhangi bir sorun olmaz. Bunlarin yaninda ayakkabilar bot seklinde olmali, tabanlari kaymayi önleyecek sekilde dizayn edilenler tercih edilmeli. Giyilecek pantolon da yürümeyi engelleyecek kadar uzun ve genis paçali olmamali” diye konustu.