Malatya
Giriş Tarihi : 09-05-2014 18:09   Güncelleme : 09-05-2014 18:09

Büyüksehirle kimlikler farklilasti!

Malatya’nin da içerisinde bulundugu 13 büyüksehirde degisen bazi köy, mahalle ve cilt bilgilerinin resmi yazismalarda sikinti olusturdugu bildirildi. Bu sikintilarin giderilmesi için kurumlarin Kimlik Paylasim Sisteminde (KPS) yer alan bilgilere göre islemlerini yürütmesi istendi

Büyüksehirle kimlikler farklilasti!


Yeni kurulan 13 büyüksehirde, bazi ilçe, köy ve mahalle adinin degistigini hatirlatan yetkililer, nüfus cüzdanlarinin degismemesi nedeniyle bilgilerde farkliliklar olustuguna dikkati çekti.

YETKILILER HATIRLATTI

Nüfus ve Vatandaslik Isleri Genel Müdürü Dr. Ahmet Sarican imzasiyla, 81 il valiliginin yani sira, bilgilendirme amaciyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi, Çevre ve Sehircilik Bakanligi, Türkiye Noterler Birligi ve Türkiye Bankalar Birligi'ne yazi gönderildigini hatirlatan yetkililer, seçimlerden bankacilik islemlerine, tapudan ruhsat izinlerine kadar çesitli alanda sikinti yasanmamasi için gönderilen uyari yazisinda, 13 büyüksehir kurulmasiyla ilgili kanuna atifta bulunuldugunu vurguladi.

DETAYLI BILGILER VERILDI

Konuyla ilgili su açiklamalarda bulunuldu: “06 Aralik 2012 tarihli ve 28489 sayili Resmi gazetede yayimlanarak yürürlüge giren ‘6360 sayili 13 Büyüksehir Belediyesi ve 26 ilçe Kurulmasi Ile Bazi Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun’ uyarinca yeni kurulan ilçeler nedeniyle nüfus cüzdanlarinda il, ilçe, köy veya mahalle adiyla nüfus kütüklerinde yer alan il, ilçe, köy veya mahalle adlan farklilasmistir. Il, ilçe, köy veya mahalle adiyla cilt, aile ve birey sira numarasi kisinin nüfus kütüklerinde kaydini bulmaya yarayan anahtar bilgilerdir.

DEGISTIRMEYE GEREK YOK AMA

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasiyla kisilerin kaydina ulasilabildiginden; kisinin nüfus cüzdani seri numarasi veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasindan Kimlik Paylasim Sisteminde gerekli sorgulanarak, kisinin nüfus cüzdaninda il, ilçe, köy veya mahalle bilgilerinde bir degisiklik bulunmasi durumunda Kimlik Paylasim Sisteminde (KPS) yer alan il, ilçe, köy veya mahalle bilgilerine göre islem yürütülecek. Kisinin kimligine iliskin adi, soyadi, dogum tarihi, dogum yeri, anne adi, baba adi gibi bilgilerde degisildik olmasi halinde nüfus cüzdaninin degistirilmesi uygun olacaktir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartinin bu yil içinde verilmeye baslanacagi göz önünde bulundurularak; idari birim farkliligi bulunan nüfus cüzdanlarinin degistirilmesinin istenmemesi hususunda geregini arz ve rica ederim.”