Malatya
Giriş Tarihi : 13-09-2021 14:24   Güncelleme : 13-09-2021 18:08

Büyükşehir’e Ait 2 Proje Ödül Almaya Layık Görüldü

Malatya Büyükşehir Belediye tarafından hayata geçirilen Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk ve Borsası Projesi – Kongre ve Fuar Merkezi Projesi, 1390 Belediye’nin projeleriyle aday olduğu oylama sonucunca birinci oldu. Malatya’yı bölgenin parlayan yıldızı yapmak için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ödülü alırken,” İdareciliğin başarısı dürüstlükle esas olmaktır. Allah bizlere fetihçi yönetici olmayı nasip etsin.” dedi

Büyükşehir’e Ait 2 Proje Ödül Almaya Layık Görüldü

Vatandaşların yaptığı oylama neticesinde Türkiye'nin en prestijli yerel yönetim ödülünü almaya hak kazanan belediye başkanları belirlendi. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan “Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk ve Borsası Projesi – Kongre ve Fuar Merkezi Projesi” ile ödül alırken, Kale Belediye Başkanı Murat Koca “400 kilowattlık GES Projesi”, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ise Genel Proje Değerlendirmeleri kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Özel bir şirket tarafından yapılan ve tüm Türkiye’yi kapsayan online anket sonuçlarına göre ödül almaya hak kazanan büyükşehir, il, büyükşehir ilçe, ilçe ve belde belediye başkanları önceki gün düzenlenen ödül töreni ile ödüllerini aldı.

Malatya Movenpick Otel Hitit Balo Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreni sırasında bir konuşma gerçekleştiren ve Malatya tarihi hakkında bilgiler aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, özellikle Arsantepe’nin UNESCO Dünya Kültür Varlıkları Listesine girmesinin hem Malatya hem de Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurguladı.  Başkan Gürkan konuşmasının devamında, “Ödül programını düzenleyen arkadaşlarımız belediyelerin hizmet ve projelerini kendi kriterlerine göre değerlendirmişler ve başarılı olan Belediye Başkanlarını programa davet etmişler. Ben inanıyorum ki Türkiye’deki bütün Belediye Başkanları çalışkandır, gayretlidir. Bulundukları yörenin, ilçenin, beldenin ve ilin kalkınması, gelişmesi ve ayağa kaldırılması noktasında büyük gayret göstermekteler” dedi.

Dört dönemdir Belediye Başkanlığı görevini sürdürdüğünü belirten Başkan Gürkan, “İdareciliğin başarısı dürüstlükle esas olmaktır. Yöneticileri işgalci ve fetihçi yönetici diye tarif ederiz. İşgalci yöneticiler imha ederler, Fetihçi yöneticiler ihya ederler. Allah bizlere fetihçi yönetici olmayı nasip etsin” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Başkan Gürkan ödülünü AK Parti Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman’dan aldı.

Ödül taktimi sırasında Malatya’da çok güzel hizmetler yapıldığını belirten Yayman, “Türkiye’de şehircilik görmek isteyen, bir Büyükşehir Belediye Başkanının nasıl çalıştığını görmek isteyen Malatya’ya gelmeli. Bunu bir siyasetçi olarak değil bir vatandaş olarak söylüyorum. Hizmetlerinizden dolayı sizleri tebrik ediyorum” dedi.

Ödül törenine Malatya Milletvekili ve önceki Dönem Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman,  Türkiye İnternet Gazetecileri Derneği (TİGAD) Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 78 Belediye Başkanı, Protokol, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

LİSANSLI DEPO İLE KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ ÖDÜL ALDI

Yapımına 2019 yılında başlanılan ve içerisinde 10 adet soğuk hava deposunun olduğu, aylık 2 bin 500 ton kuru kayısı işleme ve paketleme kapasitesine sahip, ayrıca enerji ihtiyacının büyük bir bölümü çatısına kurulan GES ile karşılanacak olan Lisanslı Soğuk Hava Deposu ile yaklaşık 15 bin metrekare kapalı alana sahip olan Malatya’yı cazibe merkezi haline getirecek Kongre ve Kültür Merkezi projeleri ödül almaya hak kazandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin kayısı üreticilerinin ürünlerinin değerinde satılması ve üreticinin mağdur edilmemesi amacıyla başlattığı büyük projede sona yaklaşılıyor. Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk ve Borsası Projesi, Toplam kapasitesi 5.000 ton olan ve her biri 500 ton kapasiteli 10 adet soğuk depo ünitesini içerecek şekilde inşa ediliyor. Çok modern ve otomatik bir soğutma ve iklimlendirme sistemiyle donatılacak soğuk depo üniteleri hem gün kurusu kayısı hem de kükürtlü kayısının hijyenik, standartlara uygun olarak nem, kükürt ve kalitesinde herhangi bir kayıp yaşanmadan depolama imkanı sunacak.

Yapmış olduğu hizmet ve yatırımlarla Malatya’ya birçok proje kazandıran Malatya Büyükşehir Belediyesi birçok ulusal ve uluslararası fuarın düzenleneceği yeni bir Kongre ve Fuar Merkezini Malatya’ya kazandırıyor. Kongre ve Fuar Merkezi içerisinde konferans salonu, sosyal donatı alanları, kafeterya ve benzeri ofisler ile fuara katılan katılımcılar tarafından görüşmelerin yapılabileceği alanlar bulunmakta. Yaklaşık 15 bin metrekare kapalı alana sahip olan bir mekânı inşa ediliyor.

>>> EBUBEKİR ATİLLA