Malatya
Giriş Tarihi : 25-05-2021 07:03   Güncelleme : 25-05-2021 07:03

Büyükşehir Sosyal Belediyecilik Anlayışı İle Şefkat Elini Uzattı

Malatya Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik ilkesi ile hizmetlerini sürdürmeye devam ediyor. Vefa Konağı, Semt Konakları, Engelsiz Yaşam Merkezi ve engelli bireyler için üretilen pozitif projelerin yanı sıra, ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımı gibi pek çok hizmeti yürüttüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,” Sosyal Belediyecilik alanında sadece Ramazan ayında 10 milyon TL’ye yakın bir bütçe kullandık. Ramazan boyunca ve bayramda 20 bin aileye 130 bin defa sıcak aş ulaştırdık.”

Büyükşehir Sosyal Belediyecilik Anlayışı İle  Şefkat Elini Uzattı

Büyükşehir Belediyesi’nin her alanda gerçekleştirdiği hizmetleri ile Malatya’nın hizmet tarihine altın harflerle imzasını bıraktığını söyleyen Başkan Gürkan, benimsemiş oldukları Sosyal Belediyecilik ilkesi ile çalışmalarını kaydetti. Belediyelerin rutin görevlerinin dışında gerçekleştirmek zorunda olduğu görevlerinin olduğunu aktaran Başkan Gürkan,” Sosyal Belediyecilik, yerel yönetimlere sosyal alanlarda planlama ve düzenleme işlevi görevi yükleyen, bu çerçevede kamu harcamalarını konut, sağlık, eğitim ve çevrenin korunması alanlarını da kapsayacak biçimde sosyal amaçların gerçekleştirilmesi için çalışmalarını bu alanlara yönlendiren kapsamlı bir belediyecilik anlayışıdır. Sosyal belediyecilik, sosyal devletin bir yansımasıdır. Bu çerçevede sosyal belediyecilik, belediyelere sadece rutin görevleri yüklemenin dışında, onları sosyal problemlerin çözümünden de sorumlu tutmaktadır. Belediyeler birer hizmet birimi olarak altyapı, su, yol gibi rutin hizmetleri sunmalarının dışında sosyal, kültürel ve ekonomik nitelikli bir takım faaliyetleri de yürütmektedirler. Sosyal belediyecilik anlayışı yerel yönetimlere farklı konularda politikalar üretme, programlar hazırlama, çeşitli sorunlara çözüm getirme gibi değişik görevler yüklemiştir. Büyükşehir Belediyemiz tarafından Sosyal Belediyecilik uygulamaları kapsamında yapılan sosyal yardımların yanı sıra, poliklinik hizmetleri,  Vefa Konağı ile özelikle 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sunulan hizmetler, Okuma ve Etüt ve Eğitim Merkezlerimiz, Sosyal Tesislerimizde sunduğumuz eğitim ve kurslar, engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırma adına gündeme getirdiğimiz yatırım ve hizmetler sosyal belediyecilik uygulamalarımızdan bazılarını temsil etmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal belediyecilik alanında hemşerilerimize daha çok hizmet için gayret gösteremeye devam edeceğiz.” dedi.

Sadece Ramazan ayı içerisinde 10 milyon TL’lik bir yardımın dağıtıldığını belirten Başkan Gürkan,” Ramazan Ayında 10 milyon liraya yakın yardım yapıldı. Büyükşehir Belediyemiz, Deprem ve Pandemi sürecinden dolayı sosyal belediyecilik başlığı adı altında son 2 yılı oldukça hareketli ve başarılı bir şekilde geçirdi. Buna bağlı olarak özellikle sadece bu Ramazan Ayında, (13 Nisan ile 15 Mayıs 2021 arasında) “Aç ve susuz kimse kalmayacak” diyerek, ihtiyaç sahiplerine; Hayır Çarşısı Alışveriş Kartları, Esenlik Yardım Çekleri, Esenlik Yardım Kolileri, Sağlık Sos. Hiz. Daire Bşk. Yardım Kolileri, BELSOS Şirketi Günlük Yemek Dağıtımı, MEGSAŞ Günlük Ekmek Dağıtımı, Sağlık Sosyal Hiz. Daire Bşk. İlaç Dağıtımı, Destek Hizmetleri Pandemi Paketleri Dağıtımı, Başlıkları altında toplamda 8,5 Milyon Türk Lirası yardım yapıldı.

BELSOS şirketi günlük yemek ve sahur dağıtımı yaklaşık 3 milyon lira, Esenlik yardım çekleri ve kolileri: 2.3 Milyon Lira, Hayır Çarşısı alışveriş kartları: 1 Milyon lira, Sağlık Sosyal Hiz. Daire Bşk. İlaç Dağıtımı: 1 Milyon Lira,  Sağlık Sos. Hiz. Daire Bşk. yardım kolileri: 800 bin Lira, MEGSAŞ günlük ekmek dağıtımı: 400 bin Lira, Ramazan boyunca ve bayramda da dağıtılacak şekilde toplam 130 bin yemek dağıtımı, sadece 1 aylık Ramazan’da Toplam Yardım Miktarı tüm bu yardımlardan 20 bin aile yararlandı.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER