Siyaset
Giriş Tarihi : 29-05-2012 13:36   Güncelleme : 29-05-2012 13:36

Büyüksehir olurken beldelerin kapatilmasi kabul edilemez

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Büyüksehir olurken, beldelerin kapatilmasi kabul edilemez” dedi.

Büyüksehir olurken beldelerin kapatilmasi kabul edilemez
  CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, Malatya’nin Büyüksehir olmasi hazirliklariyla ilgili yaptigi yazili açiklamada sunlari söyledi: “AKP Hükümeti yerel yönetimler konusunda özellikle mevcut büyüksehir olan iller ve ilimizin de içinde oldugu yeni büyüksehir olacak illerde yerel yönetimler konusunda ilçeleri kapatma, belde belediyelerini ortadan kaldirma gibi bir plani uygulama konusunda bir yasa çikarmaya çalismaktadir. Bu kapsamda Malatya, büyüksehir oldugunda, ilimiz merkez ve diger ilçelerimize bagli belde belediyeleri kapatilacak ve bu beldelerimiz mahalle kapsamina alinacak, belediye baskani yerine muhtarla yönetilecektir. Yillardir savundugumuz gibi, Malatya’nin elbette büyük sehir olmasi vazgeçilmezdir. Fakat büyüksehir olurken, beldelerin kapatilmasi kabul edilemez."
Bu yasa ile mevcut ilçe belediyelerinin de hizmet noktasindaki yetkilerinin büyük bir kisminin elinden alindigini anlatan Kiraz, sözlerini söyle sürdürdü: “Birçok beldemiz kirsal kesimde ve ilçe merkezlerine uzak mesafededir. Büyüksehir belediyesinin bu uzak beldelere hizmet verme, yatirim yapma sansi yoktur. Mesela yolu kapanan veya kanalizasyonu bozulan vatandas, bölgesindeki en yakin belediyenin kapisini çalmaktadir. Belediyelerin kaldirilmasi durumunda Dogansehir’in Örencik köyünün kanalizasyon sorununun büyüksehir belediyesince çözülmesi daha da zorlasacaktir. Büyüksehir olmayan illerde belde korunurken, Büyüksehir olan illerde belde belediyelerinin kapatilmasi mantigini anlamak güçtür."
Büyüksehirlerde birimlerin azaltilmasi yerine daha da artirilmasi, hizmetin yerinde verilmesi ve kalitesi açisindan vazgeçilmez oldugunu anlatan Kiraz, sunlari söyledi: “Yine böyle bir yasanin henüz ayrintilari netlesmemis iken Içisleri Bakanligi Genelgesiyle, halkin oyuyla seçilmis belde belediye baskanlarini, atanmis olan vali ve kaymakamlarin emrine almak demokrasiye aykiri bir durumdur. Biz, CHP olarak Malatya’nin mutlaka Büyüksehir olmasi gerektigini, ilimizin bir marka sehir oldugunu, fakat Büyüksehir olurken belde ve köylerde yasayan halkin da magdur edilmemesi gerektigini düsünüyoruz. Zaten zor sartlarda hizmet veren belde belediyelerinin elinin kolunun baglanmasi, iki yil boyunca o bölgedeki halkin magduriyeti olacaktir. Bu çerçevede iletilen genelgenin tekrar degerlendirilmesi gerektigini düsünüyoruz.”