Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-06-2021 16:39   Güncelleme : 08-06-2021 16:39

Büyükelçi Meyer ’den MTSO ’ya Ziyaret

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut’a odanın çalışmaları ve Malatya ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Büyükelçi Meyer ’den MTSO ’ya Ziyaret

 

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, Malatya temaslarını sürdürmeye devam ediyor. Büyükelçi Meyer, Malatya TSO ’yu ziyaret ederek Malatya’nın ticari faaliyetleri ile ilgili bilgiler aldı.

Büyükelçi Meyer’in ziyaretlerinden ziyadesiyle memnun kaldıklarını belirten Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut’a Malatya sanayisinin istihdam gücünden bahsederek,” 100’ncü yılını kutlamaya yaklaşan odamız, 9 bine yaklaşan üye sayısıyla Malatya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu konumundadır. Malatya’mızda 2 Organize Sanayi bölgesi bulunmaktadır. 340 fabrikanın üretim yaptığı 1’inci ve 2’inci Organize Sanayi Bölgemizde 30 Bine yakın hemşerimiz istihdam edilmiş durumda. Son yıllarda kurulan fabrikalar oldukça modern ve AB standartlarında üretim yapmaktadır.” dedi.

Kayısı ve diğer sanayi ürünleri hakkında bilgi veren Başkan Sadıkoğlu,” İlimiz ekonomisi ağırlıklı olarak kayısı üzerinedir. Malumunuz Malatya Kayısısı, ülkemizin AB Coğrafi İşaret Belgesi olan 7 ürününden birisidir. Yaklaşık 50 bin ailenin geçimini sağladığı Kayısımız, 115 ülkeye ihraç edilmekte ve ülkemize döviz girdisi sağlamaktadır.  Kayısının yanı sıra, OSB’lerimizde farklı sanayi kollarında da üretim yapılmakta. Tekstil, Makine, Gıda ve Su Ürünleri bu kolların başını çekmektedir. Malatya’mızda üretilen ürünler, dünyanın dört bir tarafına ihraç edilmektedir. Avrupa Birliği pazarı Malatya’mızın en büyük ihracat pazarıdır. Bu açıdan Avrupa Birliği ile ortak gelecekte daha fazla işbirliği geliştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemiz AB'nin önemli tedarik merkezlerinden birisi haline gelmiş durumda.  Dolayısıyla bir taraftan siyasal ve kültürel işbirliklerimizi geliştirirken aynı zamanda karşılıklı ekonomik kazanımlarımızı artırmak, bizim için çok kıymetli.” ifadelerine yer verdi.

AB Coğrafi İşaret Belgesi alan Malatya Kayısısı ’nın toptan veya perakende satışının yapıldığı her alanda “Malatya Kayısısı” logosunun kullanılmasını sağladıklarını belirten Başkan Sadıkoğlu,” Malatya Ticaret ve Sanayi Odası olarak başvurusunu yaptığımız ve 2017 yılında AB Coğrafi İşaret Belgesi aldığımız kayısımız bizim için çok değerli.  “Malatya Kayısısı” isminin korunması ve ilimizden ihraç edilen ürünlerde “Malatya Kayısısı” ibaresinin yer almadı adına çalışmalarımız var. Hazırladığımız “Malatya Kayısısı” logolarını ve sertifikaları, üretim tesislerine ve satış noktalarına dağıtarak, yurt içinde ve yurt dışında satışı yapılan tüm ürün paketlerinde “Malatya Kayısısı” logosunun bulunmasını sağlıyoruz. Ayrıca 81 ilin valiliklerine, belediye başkanlıklarına, oda ve borsalarına yazılar göndererek farklı bölgelerde yetişen ürünlerin “Malatya Kayısısı” adıyla satışının önüne geçmek için girişimlerde bulunuyoruz. Kayısımızın, AB ülkelerindeki tüketiminin daha da artması ve tanıtılması adına Sayın Büyükelçimizin desteklerini bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla