Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
02 TEMMUZ Cumartesi 20:30
Advert

Advert

Büyükbaş Varlığımız Azalıyor

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergül Günaydın Tarım Hayvancılık sektörü olarak son zamanlarda çok ciddi sıkıntılar yaşandığını hatırlatarak, aile türü işletmelerin girdilerin çok yüksek olması nedeniyle iş bırakma aşamasına geldiklerini ve Büyükbaş hayvan varlığında azalma yaşandığını söyledi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-06-2022 16:18
Büyükbaş Varlığımız Azalıyor

Yetiştiricilerin, Hayvanlarını eden çıkarmamak için tüm imkânlarını seferber ederek, hem ülke ekonomisine, hem de de aile ekonomisine katkı sağlamak için büyük bir özveri ile çaba sarf ettiklerini ifade eden, Günaydın, açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “Biz zaman zaman işletme ziyaretçilerimizde yetiştiricilerimizle sohbet ediyoruz.  Yetiştiricilerimiz diyorlar ki biz bu sektörü bıraktığımız zaman yarın, dışarıdan bir pazar haline gelecek bu sektör. Dışarıdan süt ve süt ürünlerini ciddi rakamlara almak zorunda kalacağız. Bunun için hepimiz direniyoruz. Bu durum böyle giderse, hayvansal ürünler,  gelecekte eczanelerde reçete ile alınacak şekilde ulaşılması zor ürünler haline gelecek. Özellikle bu son dönemdeki enflasyon artışı, aynı zamanda girdilerin çok ciddi şekilde yükselmesi, kaba yem, kesif yem,  fabrika yemi, süt yemi gibi ürünlerde çok ciddi bir artış mevcuttur. Bunun karşısında artık dayanamıyoruz, bunun karşısında artık bitme noktasına gelmişiz. Yani şöyle,  bir yazın sıcağında kar nasıl eriyorsa, şu anki politikalarla da yani içerdeki hayvan birbirini yiyor. Vatandaş bir hayvanını satıp elinde kalana yem alıyor. Eldeki mevcut hayvanlar bu şekilde azalıyor.”

İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ YERLİ ÜRETİM DESTEKLENMELİ

Ödemeleri olan yetiştiricilerin, hayvanlarını satmak zorunda kaldıklarını dile getiren Günaydın, kombinelerde hayvanların damızlık ya da diğer vasıflarına bakılmaksızın kesime gönderildiklerini de hatırlatarak; “ Yasak olmasına rağmen vatandaş istemeyerek olsa da elindeki hayvanların kestiriyor.  Bu ne demektir, bu ülkemizin geleceğini, ülkemizin bu anlamda protein ile beslenmesi insanların sağlık yaşamları açısından tartışılmaz. Onun için yani bu kaynaklarımızı doğru kullanmalıyız. Bu konunun önemi özellikle pandemi döneminde de bu çok iyi anlaşıldı.  Bu nedenle de üyelerimize, bu yetiştiricilerimize, çok ciddi destekler verilmeli. Uygulanan yanlış politikaların hepsi giderilmeli. Aksi takdirde üretilen hayvansal ürünler ulaşılması zor ürünler. Hatta Bakanlık bu konuyla ilgili, et ithalatıyla ilgili bir çalışma yapmaktadır.  Bugün, yarın besilik hayvan için ithalat izni verilecek. Bu da üreticiyi daha zor duruma düşürecek. Yani elde avuçta ne varsa artık üretici tamamen yüzüstü bırakılmış olacak. Dolayısıyla gidişatımız çok güzel değil. Şimdiden bu konuyla ilgili önlemler alınmalıdır ”şeklinde konuştu. 

İŞ BIRAKACAK DURUMA GELDİK

Dilek- Hilan Mahallesi sakinlerinden yetiştirici Halil Sarıoğlu ise yaşadıkları sıkıntıları; “Köyler şehre topladı. Dolayısıyla küçük çiftçiler bitti. Köyde yapacak bir işleri yok, bir şey yok. Köye dönüş nasıl olacak? Köye dönüş tarım çiftçisinin sigortasını yatıracak. Köyde topraklarımız boş. Otluk olmuş. Mazot pahalı, gübre pahalı, ekilmiyor. Okullarımız kuş yuvası olmuş. Öğrencilerimiz taşımacık ile şehirlere götürülüyor. Köyle ilgisi kesiliyor. Köyle ilgisi kesilince tarım, hayvancılık. Babamın zamanında süt fabrikası vardı. Beş tane ineğimiz vardı. Beş tane inekle geçimimizi sağladık şimdi  Köylü şehre taşındı köyde hayat  bitti. Bir hastalık çıktı pandemi. Herkes şehre toplanmış. Hastalık yayıldı. Çünkü hepsi şehrin içinde. Bu sefer köye kaçmaya başladılar. Küçük üreticilere destek verilsin.  Herkes bağını bahçesini kursun, hayvanını yetiştirsin” diyerek sıkıntılarını aktardı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz  (özel haber) 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR