Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-06-2021 07:07   Güncelleme : 09-06-2021 07:07

Büyükbaş Kurbanlık Fiyatlarından Ne Vatandaş Ne de Üretici Memnun

Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından geçtiğimiz günlerde duyurulan canlı büyükbaş hayvan satış fiyatlarına Büyükbaş Hayvan Yetiştiricileri pek sıcak bakmıyor. Bu yıl kurbanlık büyükbaş kilo fiyatı randımanlı tosun fiyatı canlı kilogram olarak 30 TL, randımansız 29 TL, ham düve canlı kilogram fiyatı 28 TL, canlı İnek fiyatı da 26 TL olarak belirlenmesine rağmen, Besiciler yem maliyetine göre fiyatın düşük olmasından şikayetçi.

Büyükbaş Kurbanlık Fiyatlarından Ne Vatandaş Ne de Üretici Memnun

2020 yılında Büyükbaş Hayvan Besiciliği yapan üreticilerin en çok satın aldığı ürün grubunda fiyatlar;  50 kg Arpa 70 TL, 50 kg Süt Yemi 75 TL, 30 kg Kepek 32 TL, 50 kg Besi Yemi 65 TL, 50 kg Buzağı Yemi 70 TL ve 50 kg Çiğit 65 TL iken, 2021 yılı rakamları bu yem grubunda;  50 kg Arpa 130 TL, 50 kg Süt Yemi 140 TL, 30 kg Kepek 70 TL, 50 kg Besi Yemi 125 TL, 50 kg Buzağı Yemi 150 TL, 50 kg Çiğit 140 TL’ye yükseldi. Yüzde 100’e kadar yükselen yem fiyatları karşısında direnemeyen üretici kanadı, girdi maliyetlerinin yükselmesine karşın, satışı yapılan ürün fiyatlarında da yükselmenin olması gerektiği düşüncesinde.

FİYATTAKİ YÜKSELİŞİN NEDENİ YEM FİYATLARI

Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte vatandaşı Kurbanlık bulma telaşı sardı. Vatandaş yeni yılda kurban fiyatlarının yüksek olmasından şikayetçiyken, üretici kanadı ise Besi Maliyetlerinin yüksek olduğu düşüncesinde. Her iki tarafı da memnun etmeyen fiyatlardaki krizin nedeni ise yem fiyatlarındaki durdurulamaz yükseliş.

ÇÖZÜM TMO!

Yem fiyatlarındaki yükselişin temel nedeninin üretimde kullanılan katkı maddelerinin ithal edilmesine bağlayan Besi Yemi satıcıları, fiyatlardaki yükselişe yapılabilecek olası frenlemenin TMO’nun elinde olduğunu savunuyor. Soya, ATK ve DDCS gibi protein kaynaklarının ithalatında çözüm bulunması gerektiğini söyleyen Yem Satıcıları,” Yem hammaddesinin yaklaşık yüzde 50 ’lik bölümü yurt dışından ithal edilmekte ve artan döviz fiyatları nedeniyle hammadde fiyatları artmakta bu maliyetleri de yem fiyatlarına yansıtmak durumunda kalıyorlar. Ülkemizde bir üründe sıkıntı olduğunda örneğin et açığında ESK devreye girip gemilerle nasıl hayvan veya et getiriyorsa, TMO nasıl arpa buğday getiriyorsa işte bugünde TMO soya, ATK ve DDCS gibi protein kaynaklarının ithalatını bizzat yapıp yem üreten firmalara temin etmelidir. Fiyatlardaki artış önlenemez duruma geldi. Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılığın yapıldığı orta ve büyük ölçekli işletmelerde girdi maliyetlerindeki ufak bir değişiklik çok ama çok etkiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

2020 yılına göre fiyatlarda yükselişin oldukça fazla olduğunu söyleyen vatandaşlar ise kurbanlık alımında tercihini küçükbaştan yana kullanıyor. Fiyatların yükselmesi nedeniyle alım gücünün düştüğünü belirten Kemal Bulanık (45),” Geçen yıl Kurban Bayramı öncesi açıklanan fiyatta Randımanlı tosun fiyatı canlı kilogram olarak 25 TL, ham düve canlı kilogram fiyatı 23 TL, inek fiyatı da 21 TL diye belirlendi. Bu yıl belirlenen fiyatlara baktığımızda randımanlı tosun fiyatı canlı kilogram olarak 30 TL, randımansız 29 TL, ham düve canlı kilogram fiyatı 28 TL, canlı İnek fiyatı da 26 TL diye duyuruldu. Vatandaş Kurban Pazarına gidemiyor artık. Kime dokunsak yakınıyor. Yem fiyatı yüksek diye. Bizler de Kurban Bayramında uygun fiyata Kurbanlığımızı almak istiyoruz. Bir çözüm üretilmesi gerekiyor.”  dedi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER