Genel
Giriş Tarihi : 02-10-2014 16:02   Güncelleme : 02-10-2014 16:02

Büyükbas Kurbanlik 11 TL'ye Kadar Düstü

Kurban Bayrami yaklasirken, büyük bas kurbanlik hayvan fiyatinin bir ay öncesine göre biraz düstügü bildirildi

Büyükbas Kurbanlik 11 TL'ye Kadar Düstü

Malatya’da Veteriner Hekim Hüseyin Pektas, kendisinin isletmesinde büyük bas kurbanlik hayvaninin canli kilosunu 13 TL’ye kadar, 2 yasindan küçük büyük bas satanlarin canli kilosunu 11 TL’ye kadar verdiklerini söyledi. Bunun da dinen caiz olmadigini söyleyen Pektas, “Büyük bas hayvanin 2 yasini doldurmasi gerekiyor” ifadelerini kullandi.
Pektas, “ Kurbanlik hayvan piyasasi illere göre degismektedir. Ilimizde 11 ile 13 TL arasinda devam ediyor. Su anda hayvan bakimindan sikinti görünüyor. Ancak, her sene biraz daha hayvan sayisi bakimindan geriye gidiyoruz. Yetismis, 2 yasin üstünde hayvan materyalinin sikintisi seneye daha fazla görünüyor gibi. Bu konuda önerimiz, kendi hayvanimiz kendimize yetecek durumda olmadigindan disaridan, kesimlik degil besilik hayan getirilmesini istiyoruz.
Sayisal eksikligi tamamlamak için bu önerimizi sunuyoruz. Eger getirilmezse, fiyatlar yükselir ve önümüzdeki yil kurbanlik hayvan bulunmasi güçlesir” seklinde konustu.
“Örnek vereyim, geçen yil Kurban Bayrami’nda 15-16 TL’ye kesilen karkas hayvan etin fiyati su anda 20-21 TL civarinda seyretmektedir. Batidaki illerimizde 22.50 TL’ye -kadar çikmis durumdadir. Eger disaridan besilik hayvan getirilmedigi sürece et fiyatinin yükselecegini tahmin ediyoruz” diyen Pektas, ithal besilik gelirse, kendi öz kaynak hayvanlar ise 2 yasini doldurduktan sonra tüketime sunulmus olacagini vurguladi.