Malatya
Giriş Tarihi : 24-06-2021 16:34   Güncelleme : 24-06-2021 16:34

Büyükbaş Irkı Günden Güne Gelişiyor

Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından getirilen damızlık hayvanlar Büyükbaş yetiştiricisine ve Malatya’daki Büyükbaş hayvan varlığı ırkının gelişmesine katkı sunmaya devam ediyor. Birlik tanzim satış mağazası açarak Malatyalılara da hizmet sunmayı hedefliyor

Büyükbaş Irkı Günden Güne Gelişiyor

Birlik tarafından yapılan çalışmalarla ilgili gazetemize bilgi veren Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergül Günaydın, kendisinin de büyükbaş hayvan yetiştiricisi olması nedeniyle Birlik üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hizmet vermeyi sürdürdüklerini söyledi.  Bu amaçla İlimizdeki büyükbaş ırkının gelişmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını da hatırlatan Ergül, yaptıkları çalışmaları şu şekilde aktardı. “Birlik olarak yetiştiricilerimize danışmanlık hizmeti başta olmak üzere, ucuz, kaliteli ve genetik vasfı yüksek boğaların spermaları ile maliyetine suni tohumlama hizmeti vermekteyiz. Kendim de üretici olduğum için hayvancılığın zor, zahmetli ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini bilen ve yaşayan birisi olarak birliğimizin ve sektörümüzün sıkıntılarını gidermek için yerinde ve doğru kararlar alarak, Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri, Zooteknist ve Büro elemanlarımız ile üyelerimize hizmet sunmaktayız. Bu hizmetler arasında suni tohumlama, tırnak bakımı, danışmanlık hizmeti, küpeleme ve aşılama, ultrason hizmetlerini aralıksız vermekteyiz.  Bunun yanında Üyelerimizin ihtiyacına yönelik olarak da birliğimize Sütlüce mevkiinde anayola sıfır 5 Dönüm içinde 300 baş hayvancılık işletmesi ve birçok imkâna sahip tesisimiz süt işletme mandırası ve gebe düve merkezi olarak kullanacağımız yaklaşık 8 Dönümlük Yazıhan Kuruçay mevkiinde yatırım amaçlı arazi alımı yaptık. Yine üyelerimizin sütünü toplamak için 2 adet 5'er tonluk süt soğutma tankı alarak hizmete sunduk.

TANZİM SATIŞIYLA VATANDAŞA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ

Ergül, hedeflerindeki planlarını da; “Bundan sonra yeni yönetim ve icraatlar arasında içerisinde hayvancılığın en büyük sorunu olan süt satışlarını değerlendireceğiz. Üretilen sütü değerinde alarak tüketiciye sunacağız.  Bu kapsamda;  süt toplama merkezimizi kurarak sütlerimizi toplayıp değerinde pazarlanmasını sağlayacağız. Ayrıca süt işleme tesisimizi kurarak süt mamullerimizi, Hayvansal Ürünler Satış Marketleri açıp üreticiden tüketiciye sunacağız. Üyelerimizin besilik hayvanlarını da değerinde keserek hayvansal ürünler marketlerimizde sağlıklı yem olarak tüketicilere sunacağız” şeklinde özetledi.

KALİTELİ BÜYÜKBAŞ YETİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

İlçelerdeki şubeleri vasıtasıyla da yetiştiricilere yerinde hizmet sunmak için çalıştıklarını kaydeden Ergül; “ Arapgir Arguvan Yazıhan Yeşilyurt Doğanşehir bu şubelerimiz açarak burada yetiştiricilerimize yüzde 40 ıslahında genetik basılı yüksek Bu alanın spermaları ile tohumlama faaliyetini sürdürüyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda ilimizde birçok işletmelerimiz de çok kaliteli ve müthiş genetik potansiyele sahip ve Et ve süt ve süt verimi anlamında çok ciddi aşamada çok güzel boğalarımızı Malatya kazandırdık. Bu boğalarımız ortalama 500-600 kilogram civarında et bölümü süt veriminde çok verimli oldular.  Birlik olarak da önümüzdeki süreçte yetiştiricilerimiz talepleri doğrultusunda düve merkezi ile ilgili bir yerimizi aldık. Yine üreticilerimizin sıkıntı çektiği sütle ilgili çözüm odaklı çalışmalarımız tamamlanma aşamasında geldi. Planladığımız tanzim mağazalarında üreticilerimizin ürünlerini birinci elden vatandaşa ulaştırmanın çabası içindeyiz. Bununla birlikte üreticilerimizin hayvanları ile ilgili alım satımında çalışmalarda son aşamaya geldik. Hayvanlarımızın tırnak sağlığı ile ilgili hizmet vermeye başladık”diye konuştu.  

A.Vahap Kaygusuz- Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)