Genel
Giriş Tarihi : 09-12-2021 15:17   Güncelleme : 09-12-2021 15:17

Büyükbaş Hayvanlarda Mastitis Tehlikesi

Büyükbaş hayvanlarda son dönemlerde artan ve süt üretimini azaltan Mastitis yani Meme İltihaplanması büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin korkulu rüyası haline geldi. Erken tanı ve tedavi süreci yapılmadığı taktirde iyileşme olasılığının düşük olduğu bu hastalığın bulaşma riski ise yüksek.

Büyükbaş Hayvanlarda Mastitis Tehlikesi

Bakteri, virus, mantar ve nonspesifik etkenlerin neden olduğu bir meme yangısı olan Mastitis hastalığı büyükbaş hayvanlarda süt verimini düşürüyor. Hastalığın nedeni, bulaş riski, tanı ve tedavi süreçleri ile ilgili Veteriner Hekim Hamza Biçer ’den bilgi aldık. “Mastitis, yanlış sağım teknikleri, kötü barındırma koşulları, bozuk sağım sistemleri, sürüdeki hastalıklar, yanlış yemleme gibi hayvanın doğal savunması zayıfladığında daha kolay bulaşır.” diyen Biçer; ”Sağımlarda ön ve son daldırma işlemlerini uygulamak, Hayvanlara kuru dönemde antibiyotik tedavisi uygulamak, Hasta hayvanları sürüden çıkarmak veya ayırmak, İyi bir çiftlik ve sürü yönetimi uygulamak bu hastalık için önleyici yöntem olabilir.” dedi.

Hastalığın bir hayvandan diğerine bulaşmasında rol oynayan sebeplerin Süt sağan kişiler, Süt makineleri, Buzağılar, Hastaların ayrılmaması ve Ahırların pis olması olarak belirlendiğini söyleyen Biçer; ” Hastalık 3 şekilde görülür. Akut mastitis yani Hayvanın genel durumunun bozulması ile birlikte meme lopları şişmiş, sıcak, sert, ağrılı ve yangıdan dolayı kızarmıştır. Süt sulu, pıhtılı, irinli ve kanlı bir şekil alır. Subakut Mastitis yani, Memede yangı belirgin değildir. Sütte bg-bold pıhtılar vardır. Kronik Mastitis ise Akut ve subakut mastitisler sonucu şekillenebilir. Yangı görülmez. Sütte ise gözle görülebilir bir değişiklik olmaz. Hastalıkta; Sütte pıhtılaşmalar, Memede gözle görülür değişiklikler, meme torbasında şişlik, sertlik ve kızarıklıklar, Meme uçlarında acı, ağrı, Ateş gibi belirtilen görülür.” diye konuştu.

Mastitis ile ilgili tedavi korunma yöntemlerinden bahseden Hamza Biçer; ”Erken teşhis ve tedavi mastitisde çok önemlidir. Erken dönemde yapılan müdaheleler meme körlüğünü ve süt kayıplarını önlemektedir. Mastitis tedavisi devam ederken hayvanın çok sık (günde 5-10 defa) sağılması gerekir. Böylelikle iyileşme çabuklaşır ve memenin körleşmesi önlenir.  Ahırın temizliğine ve dezenfeksiyonuna dikkat edilmeli, hayvanların yattıkları yer uygun şartlarda olmalıdır. Hayvanlar soğukta bırakılmamalı, genç hayvanlar yaşlılardan ayrılmalıdır. Kalıtsal meme bozukluğu bulunan hayvanlar sürüden çıkarılmalıdır. Sağım esnasında sağlık kurallarına uyulmalıdır. Elle yapılan sağım uygun bir şekilde yapılmalı, memede kesinlikle süt bırakılmamalıdır. Sağımdan önce ve sağımı takiben meme mutlaka ılık sabunlu su ile yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Süt sağım makinelerinin temizliğine ve dezenfeksiyonuna dikkat edilmelidir. Erken teşhis ile birlikte hastalık etkenine göre hemen uygun bir antibiyotikle tedaviye başlanmalıdır. Gecikmiş vakalarda tedavi imkanı daha düşüktür.” diye konuştu.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER