Malatya
Giriş Tarihi : 25-01-2018 18:46   Güncelleme : 25-01-2018 18:46

Büyük ve Güçlü Türkiye’nin Ticaret Kapisi

26 Ocak Gümrük Günü dolayisiyla bir mesaj yollayana Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, “Dünyanin en iyi, en güvenli ve en hizli isleyen gümrük idarelerini olusturarak üreten büyüyen ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’nin ticaret kapisi olma hedefi dogrultusunda emin adimlarla ilerliyoruz. Asya ile Avrupa’yi birbirine baglayan, kusaklarin ve cografyalarin kavsak noktasi olan ülkemizin dünyanin ilk on ekonomisinde yer almasini saglamak amaciyla Bakanlik olarak gümrük hizmetlerimizin tamaminda elektronik sistemleri esas alan, ticareti daha kolaylastiran ve daha güvenli hale getiren uygulamalara agirlik veriyoruz.” dedi

Büyük ve Güçlü Türkiye’nin Ticaret Kapisi

26 Ocak Dünya Gümrük Günü dolayisiyla bir mesaj yayinlayan Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci sunlari dile getirdi: “Dünya’da küresellesme ile birlikte artan ticaret hacmine göre ticaretin basitlesmesi ve kolaylasmasi, ticaretin güvenli bir sekilde yapilmasi öncelikli unsur haline gelmistir. Dünya ticaretinde degisen sartlar ülke olarak bizim de durmaksizin gelismemizi, idari ve fiziki yapimizin hizli ve etkin bir sekilde sürdürmemizi gerektirmektedir. Bu kapsamda dünyanin en iyi, en güvenli ve en hizli isleyen gümrük idarelerini olusturarak üreten büyüyen ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’nin ticaret kapisi olma hedefi dogrultusunda emin adimlarla ilerliyoruz. Asya ile Avrupa’yi birbirine baglayan, kusaklarin ve cografyalarin kavsak noktasi olan ülkemizin dünyanin ilk on ekonomisinde yer almasini saglamak amaciyla Bakanlik olarak gümrük hizmetlerimizin tamaminda elektronik sistemleri esas alan, ticareti daha kolaylastiran ve daha güvenli hale getiren uygulamalara agirlik veriyoruz. Gümrük kapilarini modernize ediyor, ihtiyaç duyulan yerlerde yeni gümrük kapilari açiyoruz. Teknolojinin sundugu en son imkânlarla kaçakçiliga geçit vermiyor, yasadisi ticaretle daha etkin mücadele ediyoruz.  Ülkemizi dünyanin “Hizli ve Kolay Ticaretin Güven Kapisi” olma vizyonu çerçevesinde gümrüklerimizde gerçeklestirdigimiz yeniliklerden Tek Pencere Sistemiyle gümrük islemlerimizi tek noktada yürütüyor, ticaret erbabinizin zaman ve kaynak maliyetlerini azaltiyoruz. Gurbetçi vatandaslarimiz ve ülkemize gelen turistlere araçlari için önceden beyan uygulamasini baslattik. Sinir kapilarimizda kaybedilen zamanin önüne geçtik. Yasanan bekleme ve kuyrukta beklemeye son verdik. BILGE programi ile Gümrük Beyannamelerinde tescil ve onay islemlerini birlestirdik. Ihracat islemlerinde E-Fatura uygulamasini baslattik. Hizli kargo tasimaciligini karayoluna açtik. Uluslararasi Ticari tasimalara kolaylik getirdik. Tir Ön Beyan ve Karayolunda Transit Rejiminde Ön Beyan Uygulamalariyla etkin risk analizi ve gümrük islemlerimiz hiz kazandi.”

 

EKONOMIK KALKINMA IÇIN GÜVENLI BIR IS ORTAMI

 

Tüfenkci: “Uygulamaya koydugumuz GET-APP projesiyle gümrük Islemlerini ithalatçi ve ihracatçimizin izlemesine açiyoruz. Böylece ithalatçimiz veya ihracatçimiz, esyasinin gümrükteki durumunu bastan sona kadar aninda internet üzerinden takip edebilecektir. Yeni uygulamayla beklemenin, keyfi uygulamalarin ve yüksek maliyetlerin önüne geçilecek, ticaret erbabimizin küresel rekabet gücü artirilmis olacak.  Gümrük idarelerimizin tamaminda otomasyon sistemi mevcut olup, ithalat ve ihracat islemlerimizin yüzde 100’ü elektronik ortamda gerçeklestirilmektedir. 1 dakikada ihracat islemlerinin yüzde 47’sini tamamliyoruz. 2002 yilinda bir ihracat beyannamesinin islemleri ortalama olarak 15 saatin üzerinde (15 saat 2 dakika) tamamlanirken, 2017 yilinda bu süreyi 4 saat 47 dakikaya indirdik. Esyanin muayenesi ile birlikte belge kontrolünün de yapildigi kirmizi hat orani 2010 yilinda yüzde 10 seviyesinde iken, 2017 yilinda bu orani yüzde 5,2 seviyesine çektik. Kapilarimizdaki teknik tedbirleri en üst seviyeye çikardik. Kaçakçilikla mücadelede en etkin araçlarimizdan biri olan Araç ve Konteyner Tarama Sistemleri, yaygin adiyla x-ray cihazlari, kara kapilarimizla limanlarimizin tamamina yakinina yerlestirdik. Uygulamaya koydugumuz Plaka Tanima Sistemiyle araçlarin plakalari yüksek basari oranina sahip yazilim ve donanimlar vasitasiyla otomatik olarak okunup kayit altina alinacak ve bu sayede gümrük islemlerinin hizlandirilmasi,  kara kapilarindan giris ve çikislarda uzun kuyruklarin olusmasinin önüne geçilmesi, olasi kaçakçilik faaliyetlerinin engellenmesi saglanacaktir. 26 Ocak 2018 tarihinde gerçeklestirecegimiz Dünya Gümrük Günü’nün is ortaminin güvenligi konusuna vakfedildigini ve bu yilki temanin “Ekonomik kalkinma için güvenli bir is ortami” çerçevesinde, ulusal ve uluslararasi platformlarda isbirligi çalismalarimizi kararlilikla sürdürecegiz. Bu vesilesiyle basta gümrük islemlerinin etkin bir sekilde gerçeklestirilmesinde emegi geçen personelimiz basta olmak üzere, tüm gümrük camiasinin Dünya Gümrük Günü’nü tebrik ediyorum.” dedi.