Malatya
Giriş Tarihi : 21-04-2021 07:13   Güncelleme : 20-04-2021 17:09

Bütün İlçeler Yıl Sonunda Arıtmaya Kavuşacak

Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Malatya bırakmak için çevreci yatırımlarına devam ediyor. 13 ilçede inşa edilecek tesisler ile il genelinde Atıksu arıtma tesisi olmayan ilçe merkezi kalmayacak. İlçelerde içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatları da yapılacak. İhale aşamasına gelen arıtma tesisi projelerine bu yıl içerisine başlanması planlanıyor.

Bütün İlçeler Yıl Sonunda Arıtmaya Kavuşacak

İl genelindeki altyapı çalışmalarını gazetemize değerlendiren MASKİ Genel Müdürü M.Yaşar Karataş ilin tamamında su ve kanalizasyon çalışmalarına 2019 yılı Mayıs ayından itibaren başladıklarını hatırlattı.  Karataş açıklamasında ise şu bilgileri paylaştı. "MASKİ Genel Müdürlüğü olarak kurumumuzu ilgilendiren konuları birer birer çözmek adına, sorunları gidermek adına, özellikle Büyükşehir Belediye başkanımızın göstermiş olduğu hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı başlattık. Yaklaşık 2 yıldır kesintisiz olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Burada biz çalışma yaparken sadece Merkez ilçeleri düşünmedik. Malatya’mızın 13 ilçesinin tamamında yapılması gereken altyapıyla alakalı hangi çalışma gerekiyorsa o çalışmaları başlattık. Hem abone bazlı, hem mahalle bazlı, hem ilçe bazlı olarak, teker teker planlamalar yaptık."

KANALİZAYON PROBLEMLERİNİ DE ÇÖZDÜK

Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerindeki kollektör çalışmalarının da tamamlandığını hatırlatan Karataş, bu konuda da; "Yapmış olduğumuz çalışmalar sırasında özellikle merkezdeki Metropol 2 ilçemiz yani Battalgazi ve Yeşilyurt ilçemize alakalı olarak bunların ana kolektör itibarıyla en büyük sorunlarıydı. Battalgazi ilçemizin Doğu kolektörü bölgesi, yani üniversite bölgesi, yani o bölgedeki havzadaki mahallelerimizin tamamını ilgilendiren ciddi bir projedeydi. Yaklaşık 67 kilometrelik kanalizasyonun kolektör hatlarını yaptık. O mahallelerimizin fosseptik bağlantılarını kolektörü taşıyarak arıtmaya götürdük. Bunun yanında şehrimizin Batı bölgesi ilgilendiren yani Gündüzbey, Yeşilyurt’un eski yerleşim bölgesi, Beylerderesi Vadisi, 10 bin konutların olduğu bölgenin bir kısmı, Yakınca’nın bir bölgesindeki mahallelerimizin özellikle kanalizasyon ihtiyaçları ve şimdiye kadar Beylerderesine akıyordu. Bunların da ihalesini yaptık, çalışmalarını başlattık. Şu an itibarıyla yaklaşık yüzde 20 gerçekleşme söz konusu. İnşallah bizim hedefimiz batı kolektörünü de yılsonuna kadar en azından Gündüzbey’e kadar götürüp o bölgedeki Beylerderesi akan kanalizasyon atıklarını toparlayıp arıtmaya taşımaktır"  ifadelerine yer verdi.

BÜTÜN İLÇELER YIL SONUNDA ARITMAYA KAVUŞACAK

İlçelerdeki arıtma çalışmalarına da değinen karataş, “Arıtmasız ilçemiz kalmayacak” diyerek bu konuda da şunları söyledi."Tabi çalışmalarımız bununla bitmiyor. Bizim diğer ilçelerimizin Darende hariç diğer 10 ilçemizin arıtma tesisleri yoktu. Bu  10  ilçemizin arıtmaların da şu an çoğunu ihale ettik.  Değerleri ihale aşamasında.  İnşallah hedefimiz 2021 yılı içerisinde 12 ilçemizin tamamı arıtma ile buluşacak. Arıtmasız bir ilçemiz kalmayacak şekilde çalışmamız devam ediyor.  İlçeler bazında gerek içme suyu ile alakalı gerekse kanalizasyon alakalı altyapı yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Bir kısmını yapıldı bitti. Özetle kırsal mahallelerimizde hem fosseptik boyutuyla, hem normal şebekesi müsait olanların şebekeden yapılması boyutuyla kanalizasyonlar ile ilgili  yoğun bir şekilde çalışmalarımızı yaptık ve gerek yüklenici eliyle,  gerekse kendi ekiplerimizle de yaptık.  Tabii burada bizim en önemli Bizim finansman boyutuyla büyük sıkıntımız oydu." 

A. Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atila (Özel Haber)