Eğitim
Giriş Tarihi : 11-09-2012 10:50   Güncelleme : 11-09-2012 10:50

Burs için basvurular alinmaya baslandi

Dünya’nin her yerinden isteyen bagisçinin istedigi ögrenciye tek tusla burs vermesine olanak saglayan Malatya Egitim Bursu Platformu (MEBP), 2012-2013 egitim ögretime dönük burs basvurularini almaya basladi.

Burs için basvurular alinmaya baslandi

ÇIKIS FIKRI ÖNEMLI

Kamuoyu, “Malatyali burs almayan ögrenci kalmasin” fikriyle ihtiyaç sahibi üniversite ögrencisine burs saglamak amaciyla kurulan MEBP, gelecege yön verecek gençlerin egitimini kolaylastiran bir uygulama olarak tanidi. Burs veren hayirseverlerle, burs alan ögrencileri bir çati altinda toplayan proje, Türkiye’de bir ilk olan özel yazilimiyla Dünya’nin her yerinden isteyen bagisçinin istedigi ögrenciye sadece tek tusla burs vermesini saglayan uygulama olarak göze batti! 2011-2012 egitim ögretim döneminde 6 bin 896 ögrencinin burs almak için müracaatta bulundugu, inceleme sonucunda bunlardan bin 155 kisiye, bir milyon 329 bin 750 lira burs ödendigi açiklandi. 2012-2013 egitime ve ögretime dönük burs basvurularinin 01-30 Eylül’de alinacagi duyuruldu.

 

FIRSAT VERILECEK

Malatya Valiligi Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi (SYDV) Müdürü Nebi Tepe, yazili açiklamasinda, sunlar aktarildi: “Malatyali burs almayan ögrenci kalmasin” fikriyle ihtiyaç sahibi her üniversite ögrencisine burs saglamak amaciyla hayata geçirilen Malatya Egitim Bursu Projesi gelecege yön verecek çocuklarin onurlu yasam sartinda egitimini alabilmesini kolaylastiracak bir uygulamadir. Bu proje Malatyali ihtiyaç duyan her üniversite ögrencisine asgari ögrenim geliri saglandigi gibi bütçesi ne olursa olsun isteyen herkes bir egitim destekçisi hayirsever olma firsatina kavusmaktadir.

 

TEKRAR BASVURULACAK

Burs veren hayirseverlerle, burs alan ögrencileri bir çati altinda toplayan proje Türkiye’de bir ilk olan özel yazilimiyla Dünya’nin her yerinden isteyen bagisçinin istedigi ögrenciye sadece tek tusla burs vermesini saglamaktadir. Bu kapsamda 2011-2012 ögretim dönemi içerisinde 6 bin 896 kisi burs almak için müracaatta bulunmustur. Incelemeler sonucunda bin 155 kisiye toplamda bir milyon 329 bin 750 lira burs ödemistir. 2012-2013 egitim ögretime dönük burs basvurulari 01-30 Eylül’de alinacaktir. Bu tarihten önce basvuranlarin bu tarihler arasinda tekrar basvurmasi gerekmektedir. Her sene burs basvurulari için yeni kayit alinacak ve bu basvurular içerisinden burs almaya hak kazananlar belirlenecektir. Basvuran ögrencilerin istenilen evraki 15 Ekim’e kadar SYDV baskanligina ulastirmasi gerekmektedir.

 

ISTENILEN EVRAK

Ögrencilerden istenilen evrak sunlar: ‘Ögrenci belgesinin asli (Okulun ögrenci islerinden alinacak), gelir ve mal durumunu gösterir belge (bordro, tapu kaydi), özürlü ögrencilerden özürlü raporu, Üniversitede okuyan kardeslerin ögrenci belgeleri, durumu gösteren diger belgeler (Anne-babasi özürlü olanlar için özürlü raporu, sehit yakini olanlar için sehit yakini belgesi, SHÇEK'te kalanlar için kaldigina dair belge), Ögrenci belgesiyle basari durumunu gösteren transkript belgesi (Üniversiteye bu sene baslayanlarin ise ögrenci belgesini ulastirmalari yeterli olacaktir).’

 

2010’DA OLUSTURULDU

Malatya Valiligi ve Malatya Is Adamlari Dernegi (MIAD) arasinda kurulan isbirligi protokolüyle Malatya Egitim Bursu Platformu 2010’da olusturuldu. Ilgili platformun sekretaryasi Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi Baskanligina verildi. 

Malatya Egitim Bursu Platformu Irtibat Adres: Firat Mahallesi Erenler 2’nci sokak Türkiyem Ilkögretim Okulu bitisigi Malatya-Merkez Telefon: 0422 324 96 46.”

 

AMAÇ NEDIR?

Malatyali ihtiyaç sahibi her üniversite ögrencisine burs saglamak amaciyla hayata geçirilen Malatya Egitim Bursu Projesi, ihtiyaç sahibi bir ögrencinin ögrenim görememe riskini ortadan kaldirmayi amaçladi. Malatya Egitim Bursu Projesi'nin önceligi güven duyulan bir burs sistemi olusturmaktir. Seffaf, denetlenebilir ve herkese açik bir sistem katilimcilari arttiracak, insanlarin gönül rahatligiyla bu hayirli ise dahil olmalarini saglayacaktir. Ögrencilerin beklentisi yönünde adil, yeterli ve onuru koruyan bir burs dagitim sistemi olusturmak Malatya Egitim Bursu Projesi'nin bir diger önceligidir.

 

Bu sistemle Malatyali ihtiyaç duyan her üniversite ögrencisine asgari ögrenim geliri saglandigi gibi bütçesi ne olursa olsun isteyen herkes bir egitim destekçisi hayirsever olma firsatina kavusmaktadir. Bagislarin kolaylikla takip edilebilecegi, uygulama sayesinde egitime destek verecek daha çok insana ulasilacak ve bu yolla kaynaklarda ciddi bir artis saglanacaktir. Olusan sinerjiyle yeni bagisçilarin sisteme katilmasi, olusacak kaynak artisiyla burs alamayan ihtiyaç sahibi Malatyali ögrenci kalmamasi hedeflenmektedir.

 

SISTEMIN ISLEYISI

Malatya Egitim Bursu WEB sitesi seffaf ve güvenilir bir burs dagitim sistemi sunmaktadir. Kimlerin ne kadar bagisladigi ve hangi ögrencilere burslarin tahsis edildigini olusturulan site araciligiyla takip etmek mümkün hale gelmektedir. Bursiyere de bagisçiya da açilan birer kayit hesabiyla her iki tarafta islemlerin takibi mümkün hale gelmektedir. Olusturulan veri tabani bu alanda hizmet veren kurumun ve kurulusun islerini kolaylastirdigi gibi istismarin da önüne geçmeyi saglamaktadir. Burs dagitiminda mükerrerlikler önlenirken, bursiyerleri yoran ve incinmesine sebebiyet veren süreç de ortadan kalkmaktadir.

 

BURSIYER TARAFI

Bir ögrencinin sitede yayinlanan burs basvuru formunu doldurmasiyla sisteme "bursiyer üye" olarak kaydolur. Formda belirttigi GSM numarasi kullanici kodu olurken, cep telefonuna gelen sifreyle islemlerini takip edebilir yahut bilgilerini güncelleyebilir. Doldurulan basvuru formundaki bilgilerin sistem tarafindan degerlendirme ve puanlama sonrasi burs tahsis edilir. Basvurular en geç o yilin ekim ayi sonuna kadar alir. Kasim ayindan itibaren 8 ay süreyle burs ögrencinin basvuru formunda belirttigi hesabina yatirilir. Burs basvurusu her yil yenilenir.

 

BAGISÇI TARAFI

Bagisçilar kisisel de olabilir, kurumsal da. Burs bagis formunu dolduran herkes burs bagisi taahhüt eden bir "bagisçi üye" haline gelir, kendisine bir bagis hesabi açilir. Bu hesabi kullanici kodunu ve sifresini girerek istedigi gibi yönetebilir. Formda belirttigi GSM numarasi kullanici kodu olur, cep telefonuna gelen sifreyle bagis hesabiyla ilgili islemlerini takip edebilir yahut bilgilerini güncelleyebilir. Sistemdeki formu doldurarak burs taahhüdünde bulunan bagisçinin taahhüt ettigi miktari Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Vakfi adina açilan Ziraat Bankasi Malatya Merkez Subesi TR96 0001 0001 8335 0367 3550 03 IBAN Nolu (183-35036735-5003 Hesap nolu) hesabina yatirmasiyla bagis islemi tamamlanir. Malatya Valiligi hesabina taahhüt edilen bagistan sonra bagisçinin istedigi tarzda bagisin kesin tanzim ve tevzii Malatya Egitim Bursu Projesi sistem moderatörünce yürütülür. Bu tevzii ve tanzim islemi bagisçi hesabindan gözlenebilir. Burs bagis formuna ulasmak için lütfen tiklayiniz.

 

PAYDAS KURUM TARAFI

Bir protokolle sisteme dahil olan vakiflara ve derneklere yönelik bagislarin, Malatya Valiligi'ne iletecegi listede yer alan ögrencilere verilmesini saglar. Bu siteden paydas kurum adina toplanan her bagis valilik hesaplarina geçer, bu hesaptan paydas kurum adina kurum tarafindan belirtilen ögrencilere ödenir. Paydas kurum tipki sisteme üye olan diger kisiler gibi kendisine verilecek kullanici no ve sifreyle hesabini yönetebilir.