Malatya
Giriş Tarihi : 26-08-2021 17:44   Güncelleme : 27-08-2021 12:20

”Burası Göçmen Kampı Değil”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Partisinin İl Başkanlığında yaptığı açıklamada hem muhalefeti eleştirdi hem de erken seçimin olmayacağını belirtti. Batılı devletlerin göçmenlerle ilgili Türkiye hakkında yaptığı açıklamaları kınadığını ve kendilerine iade ettiğini kaydeden Özhaseki, Türkiye’nin göçmen kampı olmadığını ve Afgan göçmenlerin ülkeye gelmemesi hususunda ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

”Burası Göçmen Kampı Değil”

Bir dizi temaslarda bulunmak için Malatya'ya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, partisinin Malatya İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Ziyarette Özhaseki'nin yanı sıra milletvekilleri ile parti üyeleri de hazır bulundu.

Özhaseki burada yaptığı açıklamada ,”Ak Parti İktidarında millet hizmetle tanıştı, Hizmet politikası yapıyoruz. Marka şehirler oluşturduk. Gönül belediyeciliği inşa ettik. Onlar taş üstüne taş koymadılar.” diyerek muhalefete yüklendi.

Malatya ile ilgili yapılacak projeler ile ilgili Ankara’da seferber olduklarını kaydeden Özhaseki, ”Malatya'da yapacağımız çalışmanın şehrimiz için hayırlı olmasını Cenabı Allah'tan niyaz ediyorum.  İlk geldiğimiz andan itibaren bizlere desteğini eksik etmeyen değerli Belediye Başkanımız Selahattin Bey’e,  İl Başkanımıza,  yıllarca Belediye Başkanlığı döneminde ara ara bir araya geldiğimiz istişare ettiğimiz şehirlerimizin sorunlarını görüştüğümüz gerçekten güzel işlere imza atan Ahmet başkanımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Malatya haliyle Anadolu’muzun en güzel kentlerinden birisidir. Onlarca kavme, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehir. Burada iyi bir belediyecilik geleneği var. İyi bir siyaset anlayışı var. Hemşericilik bilinci ve duygusu da çok yüksek seviyede. Bu anlamda değerli vekillerimi,  teşkilat ve belediye arasında olabildiğince uyum var. Ankara'da Malatya'nın bir sorun olduğu zaman bütün Arkadaşlarınızı seferber halde görüyoruz. Yani değerli bakanın başta olmak üzere Öznur Hanım da dahil olmak üzere herkes, Kahtalı Bey, Ahmet başkanım ve herkes Malatya için elinden geleni yapıyorlar. Bu konuda hiç şüphe yok. O yüzdendir ki gezdiğimiz şehirler içerisinde Şehircilik açısından bakıldığı zaman da dışarıda çok düzenli bir şehirleşme yapsın da görebiliyoruz. Allah kolaylık versin. Biz de bugün burada Ankara’da aldığımız bir karar neticesinde buluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yaptığımız toplantıda yerel yönetimler birimi olarak bütün illerimizde gidip orada bulunan belediye başkanlarımızla istişare halinde bulunmak yapılacak. Yatırımları gözden geçirerek yardımcı olabileceğimiz bir konu varsa bu konuları mutlaka gündeme alıp gerekirse Ankara'da takip etmek gibi bir görevle geldik. Zaten iyi bir çalışma var. Ama yine de bir taraftan bizlerle istişare halinde Malatya'nın sorunlarını Şehircilik konusundaki yapılacak yatırımlarda bir kez daha gözden geçeceğiz.” dedi.

Muhalefetin özgüven patlaması yaşadığına değinen Özhaseki, AK Parti’nin politikasının hizmet politikası olduğunu belirterek, “Muhalefet bir özgüven patlaması yasayarak erken seçim diye bağırsa da millete soruluyor. Sorunlar var ve size göre kim çözer. Yine Recep Tayip Erdoğan ve AK Parti diyor. Yerel ve genel seçimler zamanında yapılır. Herkesin tıraşı önüne düşer. Yine biz belediyecilik tarafında birkaç şey söyleyecek olursak, bizim yıllardır izlemiş olduğumuz politika hizmet politikası” ifadelerini kullandı.

Adana’da açılışı yapılan kreşe değinen Özhaseki, CHP yönetimindeki belediyelerin hizmet üretemediklerini belirterek, “Son seçimlerde o günün şartları, psikolojisi biraz farklıydı. Ankara, İstanbul, Adana gibi vilayetlerde CHP seçimleri aldı, hayırlı olsun. Milletin iradesine hep saygı duyarız ama yakınlarda izliyoruz. Ankara ve İstanbul’da özellikle altını çizerek söylüyorum, aradan 2 buçuk 3 sene geçti şu ana kadar taş üstüne taş koyduklarını görmedik. Eğer bir hizmet varda biz göremiyorsak lütfen söylesinler. Biz de onun farkında olalım. Daha bir iş yaptıklarını gören olmadı. Haklarını yemeyelim, bir iki heykel açtıklarını gördüm. Geçen de Adana’da tek katlı bir kreş yapıyorlardı, Suphanallah boncuğu gibi 9 tanesi dizilmiş temel atıyorlardı. Onu gördüm. Bunun dışında da bir hizmetlerini görmedim. Ama yaptıkları çok güzel bir iş var, oda algı operasyonu. Bunu iyi öğrendiler” şeklinde konuştu.

Avrupa devletlerinin siyasi liderlerinin yaptıkları konuşmalara tepki gösteren Özhaseki, Türkiye’nin göçmen kampı olmadığını ifade ederek, “Afganistan meselesinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri ekibi, devlet olarak daha doğrusu teyakkuz halinde takip edilen bir ortam var. Herkes olanı, biteni biliyor. Nihayetinde bizim için önemli olan Türkiye Cumhuriyeti’dir, Türk Milletidir. Bir taraftan menfaatleri, bir taraftan da onurudur. Orada alınan kararlar günü birlik takip neticesinde verilmektedir. Bundan dolayı da mutluluk duyuyoruz. Afgan göçmen konusunda da ülkeye gelmemesi hususunda elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda batının kendine has bir takım iç kendi siyasi dengeleriyle yaptıkları konuşmaları kınıyoruz, kendilerine geri iade ediyoruz. Burası göçmen kampı değil. O konuda sıcak bakmadığımızı defalarca söylüyoruz. Şu an yerel yönetimlerimizi ilgilendirecek kadar da göçmen boyutu olduğunu düşünmüyorum. Olursa da tedbir alınır. Bu konuda devlet olarak da üzerimizde düşeni yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

KOCA,”PROJELERİ DEĞERLENDİRECEK”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin Belediyelerin birbirleriyle istişare ve koordinasyonlarının yapılaması için Malatya’ya geldiğini belirten Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca, ”Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca: Malatya’ya Hoş geldiniz sefalar getirdiniz sayın genel başkan yardımcımız. Yerel yönetimler başkanımızı Malatya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğumu ifade ederek başlamak istiyorum. Sayın Başkanımız ve ekibi tüm Türkiye'de yerel çalışmaları yerinde görmek, belediyelerimizin çalışmalarını projelerini değerlendirmek, onları yerinde koordine edebilmek, yol göstericilik yapabilmek adına illerimizi geziyor. Bu kapsamda da bugün Malatya’mızda böyle bir çalışma programı düzenlediler.  İnşallah hem ilçe belediyeleri de, hem büyükşehir belediyemizde istişareler gerçekleştirecek.  Onların koordinasyonları yapılacak ve bugüne kadarki çalışmalarımızı daha da artırarak daha da koordine ne bir şekilde hale getirerek İnşallah Malatya’mıza ülkemize hizmet etme konusunda tecrübelerinden istifade etmiş olacağız.” dedi.

>> A. Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla