Sağlık
Giriş Tarihi : 26-04-2014 13:12   Güncelleme : 26-04-2014 13:12

Bunlar Kalp Krizini Tetikliyor

Ölüm nedenleri arasinda ilk sirada yer alan kalp rahatsizliklarina karsi bir takim önlemler almak ve bazi aliskanliklari degistirmek gerektigi belirtildi

Bunlar Kalp Krizini Tetikliyor


Saglikli ve uzun bir yasam sürdürebilmeyi herkes hayal ediyor. Ancak saglik problemleri yasamadan bir hayat sürdürebilmek için bir takim önlemler almak ve bazi aliskanliklari degistirmek gerekiyor.Ölüm nedenleri arasinda ilk sirada yer alan kalp rahatsizliklarina karsi bazi davranislarin sonlandirilmasi gerektigini belirten Özel Medline Aydin Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Dr. Fatih Çam, kalp krizine neden olan risk faktörlerini siraladi. Dr. Çam, “Vücut sagligi için sayisiz olumsuz faktörü olan sigara, kalp rahatsizliklarinin da en önemli nedenleri arasinda yer alir.

Sigara; kalp rahatsizliklari riskini iki kat artirir. Sigara dumaniyla birlikte vücuda binlerce zehirli madde girer. Bu maddeler damarin yapisini bozar ve erken tikanmasina neden olur. Tüm bu nedenlerden dolayi; sigara içiyorsaniz birakmali, içilen ortamlardan uzak durmalisiniz. Saglikli beslenme; sagligin korunmasi, gelistirilmesi ve kronik hastalik riskinin azaltilmasinda oldukça önemlidir. Dengeli beslenmek ve her gidadan gerektigi kadar almak saglikli bir kalp için çok önemlidir. Yanlis beslenme aliskanliklari ise, kalp ve damar hastaliklarinin en önemli tetikleyicilerindendir. Bu nedenle kalp sagligini korumak için; sebze ve meyve agirlikli bir beslenmeyi tercih etmelisiniz. Kirmizi et yerine beyaz et; kizartma yerine izgara gidalari tüketmelisiniz. Dengeli ve saglikli beslenme; kalp rahatsizliklarinin önemli bir nedeni olan kolestreolün de dengelenmesi için önemidir. Kolesterol kontrolü saglamak için beslenmede kati yag yerine zeytinyagi kullanilmali, posa içeren yiyecekler ile meyve-sebze tüketiminin arttirilmasi gerekir” dedi.

OBEZETE VE HAREKETSIZ YASAM TEHDIT EDIYOR
Obezite ve hareketsiz yasaminin girerek yayginlasan bir saglik sorunu olduguna dikkat çeken Dr. Çam, “Obezite tedavi edilmediginde hipertansiyon, kolesterol yüksekligi ve seker hastaligi gibi kalp damar hastaliginin da riskini artirir. Bu nedenle kisilerin ideal kilolarina sahip olmalari ve onu koruyabilmeleri çok önemlidir. Yas ve kilo ayrimi yapmadan herkesin kendine uygun bir egzersiz belirleyerek bu egzersizi yasam biçimi haline getirmesi gerekir. Yapilan arastirmalar, hareketsiz bir yasamin kalp hastaliklari açisindan en önemli risk faktörü oldugunu gösteriyor” diye konustu.

OTURARAK ÇALISANLAR RISK ALTINDA
Kalp rahatsizliklarina karsi alinabilecek önlemlere deginen Çam, su uyarilarda bulundu: “Özellikle oturarak çalisanlar ani kalp krizi açisindan daha yüksek risk altindadir. Düzenli egzersizlerde, vücut yag oraninda azalma, uzun dönemde kan basincinda düsme, kalbin veriminde artma, seker hastaligi ve kan yag metabolizma bozukluklarinda azalma saglanir.

Stresli yasam: Yüksek stres vücut direncinin düsmesine sebep olur. Vücut strese adrenalin hormonu salinimini arttirarak yanit verir. Bu da kalp ve solunum hizinin artmasina ve tansiyonun yükselmesine sebep olur. Tansiyon, kolesterol, kalp rahatsizliklari gibi birçok rahatsizligin nedenleri arasinda bulunan stres ile mücadele edebilmek de çok önemlidir. Bu anlamda kisi strese girdigi zamanlarda kendisini rahatlatacak davranis biçimleri gelistirmelidir”