Sağlık
Giriş Tarihi : 30-05-2021 20:37   Güncelleme : 30-05-2021 20:37

Bulduğunuz Aşıyı Kullanın!

Covid 19 başlangıcından itibaren uzun süredir devam eden hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının önümüzdeki günlerde toplanacak Sağlık Kurulu kararıyla kalkması bekleniyor. Aşının bu noktada önemine vurgu yapan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, vatandaşlardan hangi aşıyı bulurlarsa mutlaka yaptırmaları tavsiyesinde bulundu

Bulduğunuz Aşıyı Kullanın!

Prof. Dr. Bentli  şu ifadeleri kullandı. “Şu an itibariyle ilimizde vaka sayılarımız hala 100’lü sayılarda seyrediyor. Ama nüfusumuzun 800 bin civarında olduğunu da göz önüne alırsak 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayılarında çok şükür bu hafta itibariyle 100 rakamının altına inmişti. Önümüzdeki Pazartesi günü bu konuda Bakanlar Kurulu toplantısı yapılacak. Toplantı sonrasında haziran ayındaki normalleşme adımlarının nasıl olacağını hep beraber şu an görmeyi bekliyoruz. Belki de hafta sonları yasaklarının son kısıtlaması olacak. Yani 2 gün üst üste olması belki haftaya Bakanlar Kurulu yavaş yavaş normalleşmeye dönmenin daha doğru olduğunu düşündüğüm için beklentimiz en azından bu yöndedir. Belki de hafta sonları Cumartesi serbest olacak, Pazar yine kısıtlama devam ediyor olabilir ama bu hafta hala bildiğiniz gibi kısıtlamamız devam ediyor. Vatandaşlarımızdan ricamız, bu hafta sonu kısıtlamalar kalktığında tabii ki açık havaya şu anda da gidiyoruz.  En azından çekirdek Ailemizde veya çok yakın akrabalarımıza, dostlarımızla da gidersek mutlaka kapalı ortamda bulaş ne kadar az olsa da çok yakın temas halinde olmayalım. Vaka oranlarının tüm Türkiye'de rakamlarında da çok ciddi düşüşler yaşanıyor. İlimizde de vaka sayılarının  10’lu, 5’li rakamları düştükten sonra zaten uzmanlarımızın beklentisi de o yönde. Daha da rahatlamış olacağız.”

Maske kullanılması konusunda uyarılarını yenileyen Prof.Dr. Bentli; “Şayet çok ciddi biri aşılama olursa, Sonbahar gibi belki maskenin bazı ortamlarda zorunluluktan çıkarılması bile düşünülebilir. Burada özellikle kesinlikle aşıyı önemseyelim. Önümüzdeki günlerde ilimizde de yeni aşı ulaşacak inşallah. 1 Haziran'da biliyorsunuz, 50 yaş üstü insanlarımıza, vatandaşlarımıza aşı yapılmaya başlanacak. Aşı konusunda bizi tanıyanlar arayıp soruyor. Çağrı merkezlerimizi arıyorlar. Bu konuda danışmanlık yapıyoruz. Vatandaşlara önerimiz hangi aşıyı bulursak bulalım. Mutlaka olmalarını aşı olmalarını öneriyoruz. Zaten kullandığımız Sinovac aşısı zaten bildiğimiz in aktif yöntemle üretilmiş bir aşıdır. Hiçbir yan etkisi olmadığını ülkemizde gördük. Çünkü 20 milyonun üzerinde aşı yapıldı. Yine Avrupa'da da belki 1 milyara yakın, tüm dünyada biontech aşısı yapıldı. Bu aşılamanın sonucunda gördüğümüz gerçekten kayda değer bir yan etki olmadığıdır. Bugünlerde ruhsat istediğimiz Sportage aşısı da ülkemize gelecek. Vatandaşlarımızdan ricamız hangi aşıyı bulurlarsa bulsunlar hangi aşılar daha erken randevu alırlarsa öncelik grubuna girer girmez aşılarını yaptırmalıdır” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)