Malatya
Giriş Tarihi : 05-04-2013 18:45   Güncelleme : 05-04-2013 18:45

"Bu süreç bir umuttur, bir isiktir"

Malatya Baro Baskani Eyüp Kutlubay, hükümetin baris sürecine destek vererek, “Yeterince bedel ödenmis, ocaklar sönmüs, analar aglamis, bagirlar yanmistir. Adina ister baris, ister çözüm diyelim bu süreç bir umuttur, bir isiktir” dedi.


Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk Aniti önünde tören düzenlendi. Törende Baro Baskani Eyüp Kutlubay, yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar Atatürk Aniti’na çelenk koydu.
Avukatlar Günü nedeniyle açiklama yapan Baro Baskani Kutlubay, “Danistay 8. Dairesi’nin basörtülü avukatlar hakkinda verdigi “yürütmenin durdurulmasi karari” bizlerde, yarginin insani ve insan haklarini önceleyen bir anlayisa dogru çevrildigi noktasinda umut isigi olmustur. Kutsadigi çarpik devletçi anlayisla, otoriter yapisiyla, sag elle verdigini sol elle alan kisir özgürlük anlayisiyla bu anayasa artik miadini doldurmustur ve tarih önümüze, ilk kez sivil bir anayasa yapma firsatini koymustur. Bu firsati, kisir ideolojik ve siyasi çekismelere heba etme lüksüne sahip degiliz. Gelecek kusaklarimiza, gençlerimiz ve çocuklarimiza, karsi sorumluyuz, tarihe karsi sorumluyuz. Bu yüzden daha özgür, daha çagdas ve demokratik bir Türkiye için el ele vermeli, yüreklerimizi ortaya koymali bu sürece katki saglamaliyiz" dedi.
Farkliliklarin zenginlikler oldugu bilinciyle her tür ideolojiden arindirilmis, degismez maddeleriyle gelecege ipotek koymayan, özgürlükçü, çogulcu ve demokratik bir anayasayi toplumdan esirgemeye hiç kimsenin hakki olmadigini söyleyen Kutlubay, "Ülkemiz sadece özgür ve demokratik bir anayasaya degil baris ve huzura da susamis ve bunu fazlasiyla hak etmistir. Yeterince bedel ödenmis, ocaklar sönmüs, analar aglamis, bagirlar yanmistir. Adina ister baris, ister çözüm diyelim bu süreç bir umuttur, bir isiktir” ifadelerini kaydetti.
Kutlubay, "Sayilari 100’ü geçen hukuk fakültelerinden yilda 8 binin üzerinde hukukçu mezun olmakta, bunlarin tamamina yakini da herhangi bir sinav veya elemeye tabi tutulmadan avukat olmaktadir. Bu durum hem niteliksel hem de niceliksel olarak meslegimize zarar vermektedir. Avukatlar, gerek yargi mercileri ve gerekse diger idari kurum ve kuruluslarda bulunan bilgi, belge ve dosyalara erismede ve bunlari incelemede pek çok zorluk ve engellemelerle karsilasmaktadirlar. Bu durum Avukatlik Kanunu’nun “Avukatligin Amaci” baslikli 2. maddesinin 3. fikrasi hükmüne çok açik biçimde aykiridir. O nedenle en basta yargi organlarindan olan beklentimiz, kanun hükmüne uygun uygulama yapmalari, avukatlarin yarginin kurucu unsurlarindan olan bagimsiz savunmayi serbestçe temsil ettiklerini ve kamu hizmeti yaptiklarini göz önüne almalari ve dolayisiyla avukatlik mesleginin ifasini kolaylastirmalaridir. CMK kapsaminda zorunlu müdafilik yapan avukatlarin aldiklari ücretler, Avukatlik Asgari Ücret Tarifesinin çok altindadir. Dahasi bu hizmetlerin ücretleri çok gecikmeli olarak ödenmektedir. Yol gideri olarak ödenen miktar, mutat vasita olarak kabul edilen otobüs, dolmus ücreti düzeyindedir" dedi.
Kamu avukatlari ile ayni veya benzer isleri yapan diger kamu görevlileri arasinda, gerek özlük haklari ve statüleri, gerekse mali haklar yönünden çok büyük farklar bulundugunu ifade eden Kutlubay, "Dilegimiz bu magduriyetin bir an önce giderilmesidir. Kamu avukatligi kurumu ile ilgili olarak önemsedigimiz bir diger husus, avukatlik mesleginin en önemli özelliginin bagimsizlik oldugu göz önüne alinarak, kamu avukatligi kurumunun, meslegin bu özelligine uygun olarak bagimsiz ve özerk bir yapiya kavusturulmasi için gerekli yasal düzenlemenin yapilmasidir" diye konustu