Asayiş
Giriş Tarihi : 12-05-2014 14:41   Güncelleme : 12-05-2014 14:41

Bu Dört Suçu Isleyenler Yandi!

Hükümetin bu hafta Meclis'e sunacagi ve kisa sürede yasalastiracagi tasari, kadin ve çocuga siddet, cinsel istismar, hirsizlik ve uyusturucu suçlarina ciddi oranda ceza artirimi getiriyor.

Bu Dört Suçu Isleyenler Yandi!
 Meclis'in bu haftaki gündemini, Adalet Bakanligi'nin hazirladigi yeni yargi paketi olusturacak. Türkiye'de son dönemde yeniden gündeme gelen çocuk cinayetlerinin ardindan hükümet, cezalarda artirima yoluna gidecek. Çocuk istismari ve çocuk cinayetleri cezalarinda müebbet hapis vermeyi öngören tasari, bu hafta TBMM Baskanligi'na sunuluyor. Yaklasik 100 maddelik yeni yargi paketinde, hasta tutuklularin elektronik kelepçeyle korunmasi, hirsizliga yönelik caydirici yeni cezalarin da yer almasi öngörülüyor.

Basit ve daha agir cinsel saldirilar için cezalar kademeli olarak artirilacak. Beden ve ruh sagliginin bozulup bozulmadiginin tespiti için muayene ve Adli Tip raporuna da ihtiyaç kalmayacak. Suçun sarkintilik yoluyla islenmesinde de ceza artirimi uygulanacak. Suçun cinsel iliski seklinde islenmesi halinde ceza yine artacak. 15 yasini bitirmis yetiskinler tarafindan kandirilarak veya ikna edilerek cinsel iliskiye girilmesi durumunda da yüksek cezalar uygulanacak.

Tutuklamayi zorlastiran 3. yargi paketinin yürürlüge girmesiyle "organize" olmayan hirsizlik suçlarinda artis yasanmasinin ardindan yeni yargi paketinde bu konuda da düzenlemeye gidiliyor. Özellikle ev, isyeri ve otomobillerden yapilan hirsizliklarda cezalarin caydirici olmamasi ve cezaevlerinde asiri kalabaligi azaltmak için getirilen "denetimle serbestlik" hükümleri de zorlastirilacak. Hirsizlikta hükmün açiklanmasinin geri birakilmasi, erteleme ve paraya çevirme kaldirilacak.

Artik uyusturucu kullananlarda hapse girecek. 1 ila 2 yil arasinda olan ve denetimli serbestligin önünü açan ceza iki kat artirilacak. Uyusturucu satanlar 8 yildan 15 yila kadar hapis istemiyle yargilanacak.

Yeni paketle birlikte hirsizlikta 1 yil olan ceza alt siniri 3 yila çikarilacak. Böylelikle hirsizlarin denetimli serbestlikten yararlanmalari engellenecek. Suçun tekrarlanmasi durumunda ise cezalar artirilacak. Hirsizin verdigi zarari tanzim etmesi ve elektronik kelepçe takmasi gibi düzenlemeler de yapilacak. 6 aydan 2 yila kadar olan konuta girilerek yapilan hirsizligin cezasi ise 1 ila 4 yil arasinda yükseltilecek. Ceza ertelenmeyecek ve paraya çevrilemeyecek.

Türk Ceza Kanunu'na göre basit hirsizlik suçunu isleyenlere 1 yildan 3 yila kadar, kamu kurumlari, kilitli yerler, toplu ulasim araçlari ve açikta kullanilan esyayi çalanlara 2 yildan 5 yila kadar, kapkaç ve yankesicilik suçlari ile kilit açarak, bilisim sistemleri kullanilarak, islenmesi halinde 3 yildan 7 yila kadar hapis verilebiliyor.

Hasta mahkuma elektronik kelepçe

Hasta mahkumlarin tahliye edilmeleri konusunda yasanan sikintilarin asilamamasi nedeniyle yeni yasa tasarisinda elektronik kelepçe kullanilmasinin önü açilacak. Cezaevinde kalamayacak durumda olmanin belirlenmesi için aranan "hayati tehlike" kriteri yerine, "yasamini tek basina idame ettirememe" kriteri getirilecek. Yasa "tehlikeli" oldugu gerekçesiyle tahliye edilmeyen hasta hükümlülere "elektronik kelepçe" ile tahliye imkani verecek. (Vatan)