Röportaj
Giriş Tarihi : 13-01-2021 18:10   Güncelleme : 13-01-2021 18:10

“Bu Dönemde Kazandık, Zarar Etmedik”

İlimizdeki önemli küçükbaş hayvan yetiştiricilerinden,  örnek yetiştirici unvanına sahip Gülnaz Alp, pandeminin çıkmasının üreticileri hiçbir şekilde etkilemediğini söyledi. Alp, bilakis çalışan ve üreten insanların pandemi döneminde kazançlarının daha verimli olduğunu kaydetti.

“Bu Dönemde Kazandık, Zarar Etmedik”

Geçtiğimiz yıllarda ürettiği küçükbaş hayvanların satışıyla Türkiye’deki örnek yetiştiriciler arasında yer alan ve yılın başarılı iş kadınları arasına giren İş kadını Gülnaz Alp, pandeminin çıkmasının hayvan alım satımlarına yönelik bir etkisi olmadığını söyledi.  Gazetemizin sorularını cevaplayan Gülnaz Alp, pandemi döneminde insanların daha çok sağlıklı beslenmeye ihtiyaçları olduğunun altını çizdi.

Pandeminin satışlarınıza yönelik bir etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?

“Bu dönemde insanların daha çok beslenmeye, özellikle sağlıklı beslenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de insanlar daha çok doğal ürünlere yöneldi. Bu kapsamda bizim de yetiştirildiğimiz hayvanlarımızın alıcısı hakikaten iyi oldu. İnsanlarımız et ve doğal gıda tüketimine yöneldiği için elimizde nerdeyse satacak hayvan kalmıyor. Beslenmeye daha çok dikkat ettikleri için satışlarımız iyi. Pandemi bizi etkiledi dersek yalan olur. Fiyatlarımız da iyiydi. Satışlarımız da iyiydi. Geçen yıl 700-800 lira arası kuzuları satıyorduk. Fiyatlarımız bu sene de hemen hemen aynı şekilde devam ediyor. Çevremize baktığımızda,  çalışanların çocuklarının altında bile lüks arabalar var. Kazanmıyoruz dediklerinde de doğru olmuyor. Yetiştiricilerimizin birçoğunun kazancını bir memur kazancı ile karşılaştırdığımızda, bu gelir farkı, yaşam kalitesi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Örneğin ben bu yıl kavun ektim. Kazanmıyoruz diyorum, ama zarar da etmedim. Sarf ettiğim iş gücüne göre de zarar etmedim. Üretilen hiçbir şeyde de zarar edileceğini düşünmüyorum. Bu hayvancılıkta da böyle, diğer üretimlerde de böyle. İnsanların tüketimine yönelik üretilen hiçbir üründen zarar edileceğini sanmıyorum.”

Bu dönemde yetiştirdiğiniz hayvan fiyatlarına zam yaptınız mı, yem fiyatlarına yönelik neler söylersiniz?

 “Biz ürettiğimiz hayvanlara zam yapmadık ama yem fiyatları çok yükseldi. Yem fiyatlarında yüksek artışlar oluyor. Bu konuda devletin bir kontrolü olması lazım. Gerekirse bu yemleri kooperatifler aracılığıyla satmaları lazım diye düşünüyorum. Biz şimdi yemleri Tarım Kredi Kooperatiflerinden alıyoruz ama bu yemlere daha kolay ulaşabileceğimiz yerler olmalı diye düşünüyorum. Bu konuda yetkililerimizden de destek bekliyoruz. Bir de buradan aldığımız yemlerin vadesi geçtiğinde faiz oranları çok yüksek. Vadesi geçen ödemeler yüzde 40’ lardan yüzde 80’lere çıkıyor. Bunun da yeniden bir gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kısaca söylemek gerekirse yem fiyatlarına destek bekliyoruz.”

Küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin sıkıntıları nelerdir?

“Özellikle kırsal kesimde yaşayan hayvan yetiştiricileri yem konusunda sıkıntı çekmektedirler. Bu konuda devletimizden beklentimiz yem satışı ile ilgili bir birim oluşturması,  daha düşük faizlerle yetiştiriciye hizmet verilmesini istiyoruz. Çiftçi hem kendi ekonomisine dolayısıyla da devlet ekonomisine katkı sunmak için elinden geleni yapıyor ancak yem konusunda da devletin çiftçinin yanında yer alması için çalışmalar yapması gerekiyor. Diğer yandan çiftçilerimize baktığımızda hakikaten çalışanlar için kazanmıyor diyemeyiz. Bu konuda da devletimizden de beklentilerimiz var.”

Yetiştiricilere veya bu konuda çalışan birliklere nasıl bir öneriniz ya da talebiniz var?

“Bu konuda ülke genelinde bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki fikrime gelince,  her ilde bir üretici elçi yada gurup toplantısı gibi bir oluşum olmalı. Hayvanların maliyetine göre bir birim fiyat hazırlanmalı. Yani yetiştirdiğiniz hayvanı kaça satınca zarar etmesiniz bu belirlenmeli. Bununla birlikte birde her yıl bir üretici bu heyet ile bir araya gelmeli. Heyetle görüşmeli. Kendi ilinde, ilçesinde, köyünde üretmeyi seven, pes etmeyen kişilerden oluşan bir grup oluşturulmalı. Bu grup birlik başkanlarının dışında 81 ilin üreticilerinden oluşmalı. Yani bu platformda birlik başkanları değil üreticinin ta kendisi olmalı. Bunun hayvan yetiştiriciliği alanında daha verimli üretim yapılması için gerekli olduğunu düşünüyorum.”

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit’ in Röportajı