Malatya
Giriş Tarihi : 28-01-2021 16:53   Güncelleme : 28-01-2021 16:53

Bu da Pandeminin Olumlu Etkisi

Geçtiğimiz yıl başlayan pandemi nedeniyle insanların evlerinde kalması yıllık yangın ortalamasında geçen yıla oranla yüzde 20 oranında azalmaya yol açtı. Malatya İtfaiyesi 2019 yılı içinde 3 bin 832 olaya müdahale ederken 2020 aynı döneminde bu sayı 3 bin 156’ya düştü

Bu da Pandeminin Olumlu Etkisi

Her iki yıl içinde meydana gelen yangınlarda ilk sırayı ot bahçe ve çöp yangınları aldı. Ev ve orman yangınlarında, boğulma olaylarında,  kayda değer önemli bir artış yaşanmadı. 2019 yılı içinde 2 bin 785 ot ve bahçe yangını meydana gelirken 2020 yılında vatandaşların evde olması nedeniyle bu sayı bin 999’da kaldı.  Boğulma olaylarında ise 2019 yılında 12 sayıya ulaşılırken, 2020 yılında 18 oldu.  Azalan yangınlar arasında ise ilk sırayı, pikniklerin azalmasıyla boş alanlarda meydana gelen anız yangınları aldı.

İTFAİYE ARAÇLARININ GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜNE DİKKAT EDİLMELİ   

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmede ise mesken çatılarının bir nevi ardiye şeklinde kullanıldığı hatırlatılarak; “Çatılar ardiye gibi kullanılmamalı. Çatılarda muhafaza edilen, odun, kayısı çekirdeği, mutfak tüpü, giyim eşyası gibi malzemelerin depolanması yangın sebebidir” açıklaması yapılarak bu konuda vatandaşlar uyarıldı. Ayrıca yapılan değerlendirmede İtfaiye araçlarının tamamında göreve çıktığı andan itibaren Merkezi sistemde görüntülerin kayıt altına alındığı ve takip edildiği hatırlatıldı. itfaiye araçlarının sadece yangına müdahale etmediği, trafik kazalarında araç içinde sıkışan yolcu ve sürücüleri kurtarmada önemli rol üslendiği hatırlatılarak, sürücülere “GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ ’ne riayet edilmesi konusunda sürücülere çağrı yapıldı.   

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay  (Özel Haber)