Siyaset
Giriş Tarihi : 07-05-2021 17:16   Güncelleme : 07-05-2021 22:49

"Böyle Bir Olayı Kabul Etmemiz Mümkün Değil"

Önceki gün bir TV yayınlanan programda gün yüzene çıkan ve ülke gündemini de meşgul eden tecavüz olayı ile ilgili CHP İl Başkanlığından açıklama geldi. CHP İl Başkanı Enver Kiraz, CHP Kale İlçe Başkanı S.K nın, olayın duyulduğu andan itibaren görevden alındığını ve parti ile bir ilişkisinin kalmadığını söyledi.

CHP İl Başkanı Enver Kiraz konuyla ilgili olarak İl yönetimi ve PM üyeleriyle İl Başkanlığında konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Kiraz, söz konusu kişinin Parti ile ilişkisi kalmadığını dile getirerek, Eski Kale İlçe Başkanı S.K’nın adını kullanmaması dikkatlerden kaçmadı. Böyle bir olayı kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz diye konuşmasına başlayan Kiraz, basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:"Partili olarak da insani olarak da Malatya'da yaşayan insanların hepimiz babayız. Hepimizin çocuğu var. Böyle bir olay yaşanmışsa bunu kabul etmek asla ve asla insani duygularla bağdaşmaz.  Akadaşlar suçları olayın detaylı olarak değerlendirmesi, incelenmesi konusunda savcıları göreve davet ediyoruz. Savcılarımız görevini yapacak ve kim suçlu ise o cezasını hukuk karşıda alacaktır. Aynı zamanda  bu kişinin partimizle hiçbir bağ kalmamıştır.”

"Partimizle Tüm Bağlarını Derhal Kestik"

Olayın gündeme gelmesini TV ’programından öğrendiklerini aktaran Kiraz; “Dün bir televizyon kanalında Kale ilçemizde ilgili bir iddia söz konusu oldu.  O televizyon kanalında çıkan program sonrasında durumdan haberdar olduk. İlk yaptığımız işi Show TV canlı yayında ulaşmaya çalıştım ve buradan olayı takip etmeye çalıştım Takip ettiğim kadarıyla ve ilk Milletvekilimiz genel başkan yardımcımız Veli Ağbaba ya durumu ilettik. Program sonrası birlikte ne yapabileceğimiz konusunda konuyu konuştuk daha sonra genel merkezimizde örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı ile ve genel merkezimizde konuyu paylaştık bu bir İddia ama önemli bir iddia. Bir saat içerisinde bu kişinin partimizle bütün üyelik dahil olmak üzere bütün bağlarını kestik. Genel merkezimizde istişare halinde milletvekilimiz Veli Ağbaba  görüşme halinde bunları gerçekleştirdik. Tabii değerli arkadaşlar aynı zamanda bu kişi ile ilgili üyeliğini askıya aldık ama disiplin soruşturmasında başlattık.

"Linç Girişimine İzin Vermeyiz"

Çok açık net söylüyoruz tecavüz taciz kimden gelirse gelsin buna karşı çıkmayan en sert tepki vermeyen ahlaksızdır şerefsizler namussuzdur. Bu konu üzerinden Milletvekilimize yönelik, partimize yönelik il başkanlığımıza il örgütü bize yönelik bu partinin onurlu herhangi bir birine yönelik bir saldırıda aynı şekilde ahlaksızlık şerefsizliktir.  Böyle bir konu karşısında kim sessiz kalmışsa şerefsizdir ahlaksızlık namussuzdur net söylüyorum. Sessiz kaldığımızı iddia edenler de aynı şekilde şerefsizlikte ahlaksızlıkla suçluyorum.  Hangi partide olursa olsun tecavüzcünün Parti olursa olsun savunacak bir tarafa olmaz olamaz Cumhuriyet Halk Partisi rüştünü ispatlamış önemli bir partidir.  Bu Olay üzerinden partimize Sayın Milletvekilimiz Veli Ağbaba’ ya biz linç girişimine de asla izin vermeyiz.” şeklinde konuştu.

"AKP Kendine Baksın"

Kiraz Açıklamasının devamında İse AK Parti tarafından yapılan eleştirileri de haksız bulduğunu belirterek; “AKP nin Çünkü o yaptığı açıklamaya baktığımızda bir il başkanına yakışmayan bir açıklama yapıyor. AKP’nin Malatya’daki başkanı basına bir açıklama göndermiş. İlk cümlesi şöyle başlıyor. “- birkaç gündür Malatya gündemini meşgul eden çirkin bir Hadise üzerine açıklama gereği hasıl olmuştur.  Peki senin hukukçunun birkaç gündür - duyduğun bir konuyu bekleyip bunun üzerinden Cumhuriyet Halk Partisi üzerinden onun milletvekili üzerinden onun İl Başkanı üzerinden onun genel başkanı üzerinden vuruyorsun.  Aslında dertlerinin tecavüz falan olduğu da gözükmüyor.  Yeşilyurt Belediyesinde insan kaçırma hadisesi yaşanmış.  Belediye Başkan Yardımcısı görevden alınmış Bilmem Vali Yardımcısı görevden alınmış, müdürüler görevden alınmış ama daha tek kelime etmemiş. Geçmişte birçok konuyu biz de biliyoruz. AKP Gençlik kollarında yaşamış olan durumlarda biliyoruz bir tek kelime etmemişiz. Birçok belediyedeki ilgili birçok belediyedeki ilgili haksızlıkla ilgili bir tek kelime etmemiş daha bu trol il başkanı ortaya çıkmış bize konuşuyor” eleştirilerini sürdürdü.

A.Vahap Kaygusuz