Malatya
Giriş Tarihi : 22-03-2016 19:36   Güncelleme : 22-03-2016 19:36

Borçlarin Ertelenmesi YETMEZ!

CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba, Malatya’nin devletten alacagi olduguna dikkati çekerek, “Kayisi, Türkiye için önemli bir ürün. Borçlarin ertelenmesi yetmez artik. Faizler silinmeli, alan bazli destek verilmeli.” dedi

Borçlarin Ertelenmesi YETMEZ!

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba, beraberinde Battalgazi Ilçe Baskani Av. Selahattin Sarioglu ve parti il yöneticileriyle birlikte Battalgazi Ziraat Odasini ziyaret etti.

ARAZILERI SATSAK DA KURTARMAZ

“Çiftçinin sorunlari çok fazla. Siz de siklikla dile getiriyorsunuz.” diyerek sözlerine baslayan Battalgazi Ziraat Odasi Baskani Mehmet Basar, “Alan bazli destek olmazsa olmazimiz. Bu olmazsa çiftçimiz bitmistir.Ziraat Bankasi’na olan borçlarimiz 3-4 yildir faiziyle erteleniyor. Arazilerimiz satsak bile bu borcu ödememiz mümkün degil. Faizlerin silinip ana paraya 5 yillik ödeme plani çikarilmasi lazim. AKSA isimli sirket, bize Israil eziyeti çektiriyor. Malatya’da daha önce bir birlik kuruldu, basarili olmadi ama, üreticiler için birlik veya kooperatif  kurulmasi lazim. Geçen seçimlerde Basbakan ihracat destegi saglanacagini  söyledi. Ama ortada destek adina bir sey yok. Don felaketinden sonra Battalgazi en çok zararin oldugu yer. Nisan ayi sonuna kadar don tehlikesi var. Çok az kalan kayisi da   o zamana kadar biter” ifadelerini kullandi.

DESTEK VERILMELI FAIZLER SILINMELI

Don zararinin az olmasini dilediklerini kaydeden CHP Milletvekili Veli Agbaba ise; “Kayisinin ayaga kalkmasi alan bazli destege bagli. Geçtigimiz günlerde mecliste de söyledim. Malatya bu destekten faydalanmalidir. Alan bazli destek findiga, çaya verilsin, kayisiya da verilsin. Kayisi, Türkiye için önemli bir ürün. Borçlarin ertelenmesi yetmez artik. Faizler silinmeli, alan bazli destek verilmeli. Bu yil için don da vurursa zararlarin karsilanmasi için çalisma yapilmali.”dedi.

MALATYA’YA HAKSIZLIK YAPILDI

Malatya’nin devletten alacagi oldugunu dile getiren CHP Milletvekili Veli Agbaba, “Basbakan 7 Hazirandan önce don zararlarin karsilanacagini açikladi. Seçim bitti geçim zamani oldu. Dönüm basi 41 lira para verdiler. Yani basimizdaki illere Malatya’nin 3 kati ve dönüm siniri olmadan destek verildi. Malatya’ya haksizlik yapildi. Üreticiler, AKP Hükümetine ‘ geçen yil sizden alacagimiz var’ demeli. Bunu gür sesle, örgütlerimiz, çiftçilerimiz dile getirmeli. Bizim sesimize ses vermeleri lazim. Mecliste hiç Malatya aleyhine konustugumu göremezsiniz. Battalgazi’nin sulama suyu problemini gündeme getiriyorum. Üreticilerin sikintilarini gündeme getiriyorum.

Veli Agbaba konusmasinin devaminda “Sayin baskan, AKSA’dan bahsederken ‘Israil gibi davraniyor’ dedi.. Elektrik konusunda kimse bir sey yapamaz. Bastan yanlis yapildi. Bu AKSA’nin suçu degil. Herkes yaka silkiyor. Özellestirmesi basindan beri yanlisti. Dönemin basbakaninin çok yakin arkadasina verildi. AKP Milletvekillerinin de karsi çikmaya agzi yemez.” Ifadelerini kullandi