Malatya
Giriş Tarihi : 18-02-2018 16:15   Güncelleme : 18-02-2018 16:15

“Bölgenin Sehirlesmeye Ihtiyaci Var”

Yesilyurt Yesiltepe Muhtarlarini ziyaret eden Bakan Tüfenkci, Yesiltepe, Kiltepe, Çarmuzu ve Melekbaba gibi bu bölgelerin genel anlamda kentsel dönüsüme tabi tutularak topyekûn bir kalkinmaya, gelismeye ve sehirlesmeye ihtiyaci oldugunu ifade etti. Afrin Operasyonu’nun ekonomiye etkisine de deginen Tüfenkci, “Operasyon bütçenin disinda önemli bir yük getirmemistir. Piyasalarda olumsuz bir havanin oldugunu da görmüyoruz.” dedi

“Bölgenin Sehirlesmeye Ihtiyaci Var”

M. ALI GÜNAYDIN

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, Yesilyurt ilçesine bagli Yesiltepe Muhtarlariyla bir araya geldi. Cumhuriyet, Atatürk ve Gazi Mahalleleri Muhtarligi ziyaretine Tüfenkci’nin yani sira Vali Ali Kaban, Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Yesilyurt Ilçe Kaymakami Ali Sakar, Ak Parti il Baskani Hakan Kahtali, Yesilyurt Ilçe Belediye Baskani Haci Ugur Polat, Il Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ve Muhtarlar katildi. Yesiltepe’nin Malatya için önemine deginen Bakan Tüfenkci, “Yesiltepe’nin Yesiltepe bölgesi Malatya’nin önemli gelisim bölgelerinden birisi ve Yesiltepe Insaniyla, Kültürüyle Malatya’da hep var olmus, kendini hissettirmis ve vatanseverligi ile bu ülkeye bagliliklariyla Malatya’ya olan sevdalariyla gerçekten Malatya’nin gönlünde ayri bir yeri olan bölgemiz. Hele bugün Afrin’de yapmis oldugumuz operasyonlarla birlikte bir ve beraber olacagimiz günlerin basinda bu günler geliyor. Afrin’de Türk milleti olarak terör unsurlarina karsi basarili bir operasyon yürütüyoruz. Sabirla yürütüyoruz. Insani kaygilari ön plana çikartarak yürütüyoruz. Hiçbir etnik kimlige karsi olmadan sadece terörü o bölgelerden temizleme adina bu operasyonlari yürütüyoruz. Kardeslik ve baris adina bu operasyonlari yürütüyoruz ve Afrin’i Afrin’lilere teslim etmek üzere bu operasyonlari yürütüyoruz. Bu operasyonlari yürütürken de bizler sivillerin zayiat vermemesi noktasinda azami gayret gösteriyoruz. Her ne kadar birileri sivil zayiat olsun diye algilar olusturmaya çalissa da biz bunlara inat kendimize yakisan Türkiye’ye yakisan tavrimizla kendi usullerimizle operasyonlari sürdürecegiz. Türkiye bu anlamda tecrübe kazanmis, gerek Sur’da, Cizre’de, Sirnak’ta, Nusaybin’de yaptigimiz operasyonlar ve gerek kirsalda yapmis oldugumuz operasyonlarla bu konuda tecrübeli ve basariliyiz” seklinde konustu.

“PIYASALARDA OLUMSUZ BIR HAVA YOK”

Afrin operasyonunun ülke ekonomisine etkisine deginen Tüfenkci, piyasalarda olumsuz bir havanin olmadigini belirterek sunlari ifade etti, “Bu operasyonlarin ekonomiye etkisini birçok kez soruyorlar. Bu operasyonlarin genel bütçesini 2018 yilinda yapmistik ve milli savunmaya ayirdigimiz payi, yüzde 40 oraninda yükseltmistik. Suana kadar da bütçenin disinda önemli bir yük getirmemistir. Piyasalarda olumsuz bir havanin oldugunu da görmüyoruz. Dolayisiyla bir anlamda ekonomiye katkisi oldugunu da söyleyebiliriz. Yine bu operasyonlar basari ile bittiginde sinirimizin hemen yani basinda terörün kontrol ettigi bir ticaretten Türkiye ile ticaret yapan Türkiye ile alis veris yapan Türkiye’den ihtiyaçlarini gören bir bölgeyi de Türkiye olarak bizler bu operasyonlar sonunda oradaki verimli topraklarin Afrin’liler tarafindan kullanmasiyla beraber olumlu yansiyacagini da dogrusu düsünüyoruz. Bizim buradaki derdimiz ekonomi degil, derdimiz oradaki terörün bitirilme derdidir. Kendi ülkemizin güvenligi derdidir. Mevzu bahis vatan olursa, ülkemizin güvenligi söz konusu olursa gerisi teferruattir. Ama bugüne kadar ciddi anlamda ekonomimize olumsuz bir yük bulunmamaktadir.”

“BÖLGELERIN KALKINMAYA IHTIYACI VAR”

Yesiltepe, Kiltepe, Çarmuzu ve Melekbaba gibi bölgelerin genel anlamda Kentsel Dönüsüme tabi tutularak kalkinmasi gerektiginin altini çizen Tüfenkci, “Biz bir yandan ülkeyi kalkindirmaya çalisirken, bir yandan da ilimizi Malatya’yi hak ettigi seviyeye getirmek için gayret gösteriyoruz. Malatya’nin gelisimi, Malatya’nin degisimi ve Malatya’nin bölgede ekonomik anlamda liderlik yapabilecek bir il konumuna gelmesi etrafindaki illerle beraber bütün Türkiye’ye pozitif anlamda olumlu katki sunacagi açiktir. Yesiltepe, Kiltepe, Çarmuzu ve Melekbaba gibi bu bölgelerin genel anlamiyla kentsel dönüsüme tabi tutularak topyekûn bir kalkinmaya, gelismeye ve sehirlesmeye ihtiyaci oldugunu biliyoruz. Büyüksehir basta olmak üzere Yesilyurt ve Battalgazi sinirlari içerisindeki bölgelerimizde çalismalar yapiliyor. Insallah ilimize Çakmak Kislasini kazandirdigimizda ve sehrin içerisindeki küçük sanayiyi buradan tasidigimizda, bu bölgelerin farkli bir gelisim gösterecegi ve herkesin gayret göstermesi noktasinda kimsenin süphesi olmamasi lazim. Buralarin özellikle Yesiltepe’nin altyapisi için 2019 yilinda Büyüksehir Belediyesi ihale edecek. Tabi suanda mevsimsel durumlari dikkate alarak insanlari magdur etmeden bu altyapiyi da buradan saglamis olacagiz. Özellikle Yesiltepe’nin sehirle bütünlesmesi noktasinda demiryolu Yesiltepe’ye farkli bir anlam katti ve belki de bu bölgenin Yesiltepe olmasinin sebeplerinden birisidir. Yesiltepe’nin sehirle irtibatlanmasi noktasinda farkli çalismalarin da yapilmasi gerektigi bir zaman dilimine girdik. Insallah gelecek bizim için, ülkemiz için, milletimiz için çok daha iyi olacak” ifadesini kullandi.

“20 MILYARLIK FARK KAPATILACAK”

Çin ile Ihracat ve Ithalatta iyilestirmeler gerçeklestirdiklerini dile getiren Tüfenkci, ihracat açigini dengelemek için girisimlerde bulundugu öne sürerek söyle konustu, “Çin, Dünyanin büyüyen ekonomilerinden birisi, 2018 dünya bankasinin raporlarina göre Avro bölgesini ve Asya’daki gelismeleri büyüten tetikleyen ekonomilerden Çin’in Büyümesi ile Avrupa’da Türkiye’nin ve Rusya’nin büyümesi, Avrupa’ya ve Asya’ya yakin olan Türkiye’nin Çin’le iliskileri daha da yakin tutmamiz lazim. Dünya’da ticaretin e ticarete kaydigi bir dönem içerisinde Çin’in Dünya Ticaret konferansini düzenleyerek, E ticaretin gelismesi ve E ticaretteki kurallarin belirlenmesi açisindan bizim için önemli bir konferansti. Bizim oradaki sunumlarimizdan da Türkiye’nin gelistirdigi E ticarette güven damgasinin sunumunu yaptik ve çok ilgi gördü. Dünya Ticaret Örgütü ile Dünya Gümrük Örgütü özellikle bu sunumlarin Cenevre’de de Dünyanin 182 ülkesinin katilacagi bir toplantida sunulmasi ve örnek olarak Türkiye’nin getirmesi talebi oldugu ve suan bunu degerlendiriyoruz. Çin’le ticaret noktasinda Türkiye’nin en çok ithal ettigi ülkelerin basinda geliyor. Çin bize net 20 milyar dolarlik Pazar vermekte. Bizim Çin’e 2 milyar ihracatimiz var, Çin’in ise bize 20-22 milyar ihracati var. Bu 20 milyarlik farkin kapatilmasi gerektigini ve onlar da 2018’in Ekim ayin içerisinde Ithalat EXPO Fuari düzenleyeceklerini, Türk Firmalarinin buna katilmasi gerektigini ifade ettiler. Ekonomi Bakanligimizin isbirligi ile oraya güçlü bir sekilde katilacagiz. Çin’in özellikle Gümrüklerde Türkiye’ye yasatmis oldugu tarife disi engelleri de Gümrük Bakanlariyla görüstük. Bununla ilgili teknik heyetleri ile çalisma karari aldik. Nisan ayinin basinda arkadaslarimiz Çin’e gidecekler orada Gümrük Bakanligiyla, yetkilendirilmis gümrük islerinin kolaylastirilmasi adina karsilikli veri degisimi ile ilgili teknik çalismalari bitirdikten sonra imzalari atacagiz.  Buradaki amacimiz, Türkiye’nin Çin’e karsi ihracatini artirarak çesitlendirebilmektir. Bu konuda olumlu gelismeler oldu, önemli adimlar attik. Önemli husus, Çin ekonomisinden daha fazla pay alabilmektir.”

 

Cumhuriyet tarihinin göç tarihi oldugunu vurgulayan Vali Ali Kaban yaptigi konusmada, “Bugün özellikle Büyüksehir sistematiginden sonra sehirlerin merkezlerinde çok ciddi büyüme, çok ciddi gelisme temayülleri var. Zaten ciddi anlamda köyden kente göçün belirledigi bir ülke olarak biz bu anlamda uzun zamandir, bir hocamizin deyimiyle, bütün Osmanli tarihi göçebenin yerlestirilmesi tarihiydi ama bütün Cumhuriyet tarihi de bir göç tarihi oldu. Iste onu yasayan önemli sehirlerimizden birisi Malatya. Fakat bu degisim yasanirken sadece hadisenin bir yerleske olarak düsünülmemesi gerekiyor. Ve bu anlamda onun sosyal ve ekonomik altyapilarinin da sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarinin da bir sekilde karsilanmasi gerekiyor. Iste onun özellikle yerleske anlamindaki altyapisini baglama hususunda gerçekten birçok büyüksehir kiyaslandiginda eldeki imkanlara göre hakikaten Büyüksehir Belediyemizin çalismalari kiymettar ve takdire sayandir. Ama bunun bir de sosyal boyutu, ekonomik boyutu var. Özellikle bu sosyo-ekonomik boyutu insan psikolojisi üzerindeki etkilerinin de görülmesi gerekiyor. Biz de burada özellikle gerek ilgili kaymakamliklarimiz gerek valilik olarak bu sosyo-ekonomik altyapinin psikolojiler üzerine sürekli elimizden gelen destegi vermeye gayret ediyoruz. Hakikaten bu noktada da iste bu bahsettigimiz bütün süreçlerin yönetiminde de mi muhtarlarimizin ve muhtar birliklerinin önemi de yadsinamaz pozisyonda ve düzeyde. Bu anlamda bu güzel faaliyetlerin ve güzel yerleskelerin daha güzel günleri bizi götürmesi dilegiyle. Bu anlamda emegi geçen herkese kutlayarak, tesekkür ederek sevgi ve saygilarimizi sunuyorum” diye konustu.