Sağlık
Giriş Tarihi : 27-01-2021 07:03   Güncelleme : 27-01-2021 07:03

Bölgenin Sağlık Merkezi Haline Geldik

Malatya sağlık açısından merkez ve ilçelerde faaliyet gösteren 9 Devlet Hastanesi, 1 Üniversite Hastanesi, olmak üzere dal hastaneleriyle birlikte yaklaşık 30 farklı sağlık kurumu ile bölgenin sağlık merkezi olma yolunda ilerliyor. Bu hastanelerimizin başında ise özelikle nakil alanında derece yapmış olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi geliyor

Bölgenin Sağlık Merkezi Haline Geldik

TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ

Bünyesinde gerçekleştirdiği nakil işlemleriyle adını yurtdışında da duyuran İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ilk sırada gelmektedir. Hastane 1990 yılında Devlet Hastanesi'ne bünyesinde hizmete başlamış, daha sonra yeni binasına taşınarak hizmete devam etmiştir. 7 bin dönüm alana kurulmuş olan hastane Sağlık alanında ülkemizin en önemli ve en modern tıp merkezi ve hastanesi durumundadır.  880 yatak kapasitesine sahip hastane içerisinde, çeşitli dallara ait özel birimler de yer almaktadır.  Bünyesinde barındırdığı, Karaciğer Nakil Enstitüsü Avrupa ve dünyada başarılı operasyonlarla söz sahibi olan organ nakli ekibine sahip Merkez içinde  kurulan Karaciğer Nakil Enstitüsü ile başarılı kendi binasında hizmet vermektedir. Diğer yandan Geçtiğimiz yıl Onkoloji Hastanesi adı altında kurulan diğer bir dal hastanesi de en büyük onkoloji hastanesi özelliğine sahip bir hastanedir. Covid 19 sürecinde ise aşı çalışmaları başta olmak üzere önemli bir görev üslenmiş ve üslenmeye devam eden bir hastanemizdir. Hasta Hizmetlerinin yanında aşı çalışmaları başta olmak üzere sağlık alanında birçok akademik çalışmalar da yürütülmektedir.

MALATYA DEVLET HASTANESİ

İlimizin en önemli hastanelerinden birisi olan Malatya Devlet Hastanesi 2014 yılı sonunda yeni binasında hizmete başlamış, 2017 yılından itibaren itibariyle Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını alarak bünyesindeki 6 hizmet binası ile görevini sürdürmektedir. 1040 özellikli hasta yatağı, 240 polikliniği, 23 ameliyat odası, 90 yataklı yoğun bakım ünitesi, 29 yataklı hemodiyaliz ünitesine sahip olan hastane Covid 19 salgını süresince de önemli görevler üslendi. Diğer yandan entegre olarak hizmet veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi bünyesinde de Çocuk Hastalıkları, Kardiyoloji,  Çocuk Cerrahisi, Nöroloji, Hematoloji ve Onkoloji, Çocuk Endokrinoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Çocuk Radyolojisi, Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Nefroloji, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Psikiyatri, Endokrin ve Metabolizma, Enfeksiyon Hastalıkları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Gelişimsel Pediatri, Gastroenteroloji alanlarında hizmet sunulmaktadır.

 AKÇADAĞ ŞEHİT GÖKHAN ASLAN DEVLET HASTANESİ

1998 yılında 75. Yıl Devlet Hastanesi olarak hizmet veren hastane, 2015 yılında yapılan 25 yatak kapasiteli olup yeni binasında hizmet vermektedir.  1991-1994 Yılları arasında yapımı tamamlanmış, 15.09.1998 tarihinden itibaren bölge halkına hizmet vermeye başlamıştır.2013 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından TOKİ aracılığı ile yeni hastane binası yapımına başlanmış 2015 yılında faaliyete geçmiştir. Hastanede 6 Uzman Hekim, 6 Makineli Diyaliz ve 3 Ünitli Diş Hekimliği Polikliniği ve Diyet Polikliniği ile hizmet vermektedir.

ARAPGİR ALİ ÖZGE DEVLET HASTANESİ

 1950 yılında yapılan eski bina 2011 yılında yıkılarak yerine10 yataklı bir Devlet Hastahanesi yapılarak Mayıs 2013 tarihinde hizmete açılmıştır. Hastane bölgenin konumu itibarıyla İlçeye yakın mesafede bulunan Arguvan(Malatya), Keban(Elazığ), Ağın(Elazığ), Kemaliye(Erzincan), Divriği(Sivas) ] ve bunların köylerinin büyük bir bölümüne sağlık hizmeti vermektedir.

DARENDE HULUSİ EFENDİ DEVLET HASTANESİ

Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi  yeni binasında   2006 Kasım ayından itibaren  sağlık hizmeti vermeye başlamıştır.  78 yataklı 9 yataklı hemodiyaliz, reanimasyon yatakları,  6 yoğun bakım ünitesi, kan transfüzyon merkezi, evde sağlık hizmeti, 5 ünitli ağız diş sağlığı ve diş protez merkezi hizmet verilmektedir. Hastane bünyesinde evde bakım hizmetleri de yürütülmektedir.

DOĞANŞEHİR ŞEHİT ESRA KÖSE BAŞARAN DEVLET HASTANESİ

Doğanşehir ilçesi Esentepe Mah. Hastane Cad. adresinde hizmet sunan hastane nin eski binası 1992 yılında faaliyete geçmiştir. Daha sonra hastanenin çürük raporu alması nedeniyle önceki yıl yapılan yeni binaya taşınmış ve hizmete devam etmektedir. Diyaliz ünitesi yer almaktadır.

HEKİMHAN DEVLET HASTANESİ

1965 yılında Hekimhan Sağlık Ocağı bünyesinde başlamıştır 1990 yılında şu anda Toplum Sağlığı Merkezi olarak faaliyet gösteren binada hizmete girmiştir. İlk hizmete girdiğinde 3 hekim ve 20 yardımcı sağlık personeli bulunmaktaydı. Mayıs 2015 tarihinde yapımı tamamlanan yeni modern hizmet binasına taşınmıştır. Diyaliz ünitesi yer almaktadır.

PÜTÜRGE DEVLET HASTANESİ

1992 yılında 30 yataklı Hastane olarak faaliyete başlamıştır. Pütürge İlçesinin 22 bin nüfusuna ve Doğanyol ilçesinden gelen hastalara da sağlık hizmeti sunmaktadır. Hastane bünyesinde Diyaliz ünitesi yer almaktadır.

YAZIHAN İLÇE ENTEGRE HASTANESİ

1 Şubat 2008 tarihi itibari ile Yazıhan Merkez Sağlık Ocağı kapatılarak on yataklı Yazıhan İlçe Entegre Hastanesi olarak ilk hasta kabulünü yapmak suretiyle bölge halkına hizmet vermeye başlamıştır. - Hastane ilçe merkezi, 2 belde ve 34 köy olmak üzere toplam 15.300 kişilik nüfusa tam donanımlı laboratuvar ve röntgen ünitesi ile 24 saat kesintisiz Acil sağlık hizmetleri verilmektedir. Diğer yandan doğum, ayaktan ve yatarak tıbbi müdahale, muayene, tedavi, ağız ve diş sağlığı hizmetleri de

YEŞİLYURT HASAN ÇALIK DEVLET HASTANESİ

İlimizin Merkez hastanelerinin yanından en önemli hastanelerden bir tanesi de Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesidir. Malatya merkezine 7 km. mesafede yer alan hastane 1997 yılında 50 yataklı 2. Basamak sağlık kuruluşu olarak hizmet vermeye başlamış Yeşilyurt’un merkez ilçe haline gelmesiyle birlikte Kasım 2018 tarihinde yeni hizmet binası 75 yataklı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Hastane bünyesinde 2 salonlu Ameliyathanesi, 6 yataklı 1. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi, Acil Servisi, Biyokimya Laboratuarı, Mikrobiyoloji Laboratuarı, Kan Merkezi, Radyoloji Hizmetleri, Fizik Tedavi Ünitesi, Evde Sağlık Hizmetleri, Odyoloji (İşitme) Birimi, EFOR, EKO, SFT, EKG, Tansiyon ve Ritm Holter tanı yöntemleri, Dahili, Cerrahi ve Çocuk Servisleri, 2 TDL Odalı Kadın Doğum Servisi, 5 küvözlü Yenidoğan Servisi, Anne Oteli ile tam donanımlı olarak yer almaktadır. Hastanede 20 poliklinik odası ile aşağıdaki branşlarda hizmet vermektedir. Hizmet verilen Branşlar arasında Dahiliye, Nöroloji, Çocuk Hastalıkları, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kulak Burun Boğaz, Ortopedi, Genel Cerrahi, Üroloji, Göz, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları ve Cildiye Poliklinikleri yer almaktadır

 

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)