Sağlık
Giriş Tarihi : 27-04-2017 14:23   Güncelleme : 27-04-2017 14:23

Böbrek Tasi Yaz Aylarinda Artiyor

Böbrek tasi, böbregin süzdügü idrarin toplandigi ve vücut disina dogru atildigi kanallarin içinde olusan mineral içerikli partiküllerin farkli nedenlerle birlesmesi ve büyümesi sonrasinda olusan sert bilesikler olarak tanimlaniyor. Cografi faktörler, beslenme ve genetik yatkinligin tas olusumunda etkili oldugunu belirten Doç. Dr. Cüneyt Adayener “Hava sicakligi ve tas olusumu dogru orantili. Yaz aylarinda hastaliga daha siklikla rastlaniyor” açiklamasinda bulundu

Böbrek Tasi Yaz Aylarinda Artiyor

Tas olusumunda rol oynayan pek çok faktörün olmasina karsin kesin nedenin tam olarak bilinmedigine deginen Doç. Dr. Cüneyt Adayener, “Genetik yatkinlik, tas olusumundaki en önemli risk faktörüdür. Böbrek tasi hastaligi olan hastalarin birinci derece yakinlarinda yüzde 10-40 arasinda degisen oranlarda tas hastaligi öyküsü vardir. Cografi faktörler de tas olusumunda etkilidir. Tas hastaligi sicak bölgelerde daha sik görülüyor. Erkek cinsiyette üriner sistem tas hastaligi daha fazla görülür. Erkeklerde kadinlardan üç kat fazla görülmesine karsin çocuk yaslarda hastalik her iki cinste de ayni oranda görülüyor” dedi.

BESLENME VE SU TÜKETIMI ÖNEMLI

Beslenmenin bir diger önemli faktör oldugunu söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Üroloji Uzmani Doç. Dr. Cüneyt Adayener “Protein ve karbonhidrattan zengin, lifli gidalardan fakir diyet, tas hastaligi riskini artiriyor. Günlük içilen su miktari azaldikça tas olusumu riski de o kadar artiyor. Tekrarlayici idrar yolu enfeksiyonlari, çesitli böbrek hastaliklari, bazi ilaçlarin uzun süreli kullanimlari, geçirilmis bagirsak ameliyatlari ve gut hastaligi gibi metabolik hastaliklar da tas olusumunda önemli rol oynuyor” seklinde konustu.

BÖBREK TASI EN ÇOK 20-25 YASLARI ARASINDA GÖRÜLÜYOR

Idrar yolu taslarinin her insanda olusabilecegini anlatan Doç. Dr. Adayener, böbrek tasinin her yas grubunda görülebilmekle birlikte, siklikla 20-50 yaslari arasinda izlendigini belirterek “Günlük iki litre idrar çikartacak kadar sivi alimi, egzersiz, hayvansal protein aliminin azaltilmasi, lifli diyetin tercih edilmesi, tuz tüketiminin azaltilmasi böbrek tasi olusumu ihtimalini azaltiyor” dedi.

YAZ AYLARINDA BÖBREK TASINA DAHA SIK RASTLANIYOR

Tas hastaligi ve hava sicakligi arasindaki iliskinin eskiden beri bilindigini anlatan Anadolu Saglik Merkezi Üroloji Uzmani Doç. Dr. Cüneyt Adayener “Sürekli sicaga maruz kalan makinistlerde, tas hastaligi görülme sikligi normal popülasyona göre 3-4 kat daha fazla. Hava sicakligi ve tas hastaligi görülme sikligi arasindaki dogru oranti, terleme sonucu sivi kaybina bagli daha konsantre idrardaki, kristalizasyon süreci ile iliskilendiriliyor. Bu nedenle özellikle aile büyüklerinde üriner sistem tas hastaligi olanlar mümkün oldugunca sicaktan uzak durmali ve kalacaksa daha fazla su tüketilmeli” seklinde konustu.

HAREKETSIZ YASAM BÖBREK TASINA SEBEP OLUYOR

Yönetim ve büro gibi duragan islerde çalisanlarin tas hastaligina daha sik rastlandigiyla ilgili çalismalar oldugunu söyleyen Doç. Dr. Cüneyt Adayener sözlerini söyle sürdürdü: “Her ne kadar meslek gruplari ile tas hastaligi iliskisini, bireylerin çalisma ortamlarindaki beslenme aliskanliklari, sicaga maruz kalma ve su alimi ile birlikte degerlendirmek daha dogru olacaksa da fiziksel aktivitesi kisitli olan islerde çalisanlarin belli araliklarla islerine ara verip en azindan yürüyerek egzersiz yapmasinda fayda vardir. Düzenli spor yapip bol su içerek (günde 2.5 – 3 kg) böbregin toplayici sisteminde duragan bir sekilde kalip tas olusumuna neden olabilecek partiküllerin bir an önce idrar yolu sisteminden disariya atilmasini saglamak önemli. Böbrek taslarinin çogu kendiliginden düsme egilimindedir. Tasin düsmesi büyüklügü ile orantilidir. 4 mm altindaki taslarin yüzde 80’i düserken, 6 mm ve üzerindeki taslarin düsme olasiligi daha azdir.”