Sağlık
Giriş Tarihi : 11-06-2017 15:46   Güncelleme : 11-06-2017 15:46

Böbrek Sagliginizi Etkileyen 5 Hastaliga Dikkat!

Sessizce ilerleyen böbrek rahatsizliklari son asamaya gelene kadar hiçbir belirti vermeyebiliyor. Diyabet, hipertansiyon, nefrit ve ailesel yatkinligi olan kisiler, kronik böbrek yetmezligi bakimindan risk altinda bulunuyor. Erken teshis için belli araliklarla kan ve idrar tahlili yaptirmak, alinmasi gereken önlemlerin basinda yer aliyor

Böbrek Sagliginizi Etkileyen 5 Hastaliga Dikkat!

Memorial Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Funda Yalçin, kronik böbrek yetmezligine neden olan rahatsizliklar ve alinmasi gereken önlemler hakkinda bilgi verdi.

KAN VE IDRAR TAHLILLERINIZI IHMAL ETMEYIN

Böbreklerin görevini yerine getiremedigi durumlar böbrek yetmezligi olarak tanimlanmaktadir. Kronik böbrek yetmezliginden bahsedebilmek için hastanin 3 aylik böbrek fonksiyonlarinin bozuk olmasi gerekir. Sinsi ilerleyen böbrek yetmezligi hiçbir belirti vermeden son asamaya kadar gelebilmektedir. Ilerleyen asamalarda halsizlik, eforda bitkin düsme, bulanti, kusma, bacaklarda sislik ve tansiyon düzensizligi gibi belirtiler veren böbrek yetmezliginin erken teshisi için belirli araliklarla kan ve idrar tahlili ihmal edilmemelidir. Yapilan son çalismalara göre böbrek yetmezligine neden olan hastaliklar arasinda ilk 5 sirada; diyabet, hipertansiyon, nefritler, genetik yatkinlik ve Amiloidoz hastaligi bulunmaktadir. 

DIYABET HASTALIGI BÖBREKLERIN EN BÜYÜK DÜSMANI

Dünyada oldugu gibi ülkemizde de böbrek yetmezligine neden olan hastaliklarin basinda %41 gibi yüksek bir oranla seker hastaligi yani diyabet gelmektedir. Kontrol altina alinmayan diyabet, vücuttaki bütün organlarla birlikte damarlari da olumsuz anlamda etkilemektedir. Kontrol edilemeyen kan sekeri böbreklerdeki küçük damarlarinin hasar görmesine yol açarak, diyabetik nefropati yani böbrek fonksiyonlarinin azalmasina neden olmaktadir. Yüksek tansiyon, böbrek yetmezligine neden olan rahatsizlarda yüzde 25 gibi oldukça fazla sayilabilecek bir oranla ikinci sirada bulunmaktadir. Kalp ve beyin gibi böbrek damarlarini da etkileyen yüksek tansiyon, kilcal damarlarin hasar görmesine ve böbreklerin küçülmesine neden olabilmektedir. Yüksek tansiyon sonucu böbrek yetmezligi gelisebildigi gibi tersine bir iliski de mevcuttur. Böbrek taslari, iltihap ya da böbrek damarlarinin darligi yüksek tansiyona zemin hazirlayabilmektedir. 

BÖBREKLERINIZI ILTIHABA KARSI KORUYUN

Alerjik reaksiyon, virüs, ilaç kullanimi ya da böbrek taslari gibi çok farkli nedenlere bagli olarak gelisebilen nefrit yani böbrek iltihabi böbrek yetmezligine neden olan rahatsizliklar arasinda %8’lik bir paya sahiptir. Pembe veya köpüklü idrar, yüz, el ve ayaklarda sislik, mide bulantisi ve kusma gibi belirtiler veren böbrek iltihabi zamaninda ve dogru tedavi edilmezse böbrek yetmezligi kaçinilmazdir.

GENETIK YATKINLIGINIZ VARSA DAHA DIKKATLI OLUN

Polikistik böbrek hastaliklari basta olmak üzere, genetik etkiler böbrek yetmezliginde % 5 oraninda etkilidir. Kalitimsal bir rahatsizlik olan polikistik böbrek hastaligi, sivi dolu kistlerin olusmasina neden olarak böbrek fonksiyonlarinin bozulmasina neden olabilir. Bazen hiçbir belirti vermeden ilerleyen polikistik böbrek hastaligi, kist sayisinin çokluguna göre agri, kanli idrar yapma, böbrek tasi olusumu, hipertansiyon gibi farkli belirtiler verebilmektedir.

AKDENIZ ATESI BÖBREK YETMEZLIGINE NEDEN OLABILIR

Amiloid isimli proteinin organlarda fazla birikmesiyle ortaya çikan Amiloidoz hastaligi kalp, karaciger, sinir sistemi, mide ve bagirsagi etkiledigi gibi böbrek yetmezligine de yol açabilmektedir. Bir sebebe bagli olmadan gelisebilen Amiloidoz, Ailevi Akdeniz Atesi gibi uzun süreli enfeksiyonlardan sonra da ortaya çikabilmektedir.  Böbrek yetmezliginde %2 orana sahip olan Amiloidoz hastaliginda, altta yatan rahatsizliga yönelik tedaviler uygulanmaktadir.

BESLENMENIZE VE YASAM TARZINIZA ÖZEN GÖSTERIN

Beslenme ve yasam tarzi, hem böbrek yetmezligine götüren süreçte hem de böbrek yetmezligi teshisi konulduktan sonra dikkat edilmesi gereken bir adimdir. Sebebi bilinmeyen böbrek yetmezligi rahatsizligi oraninin %11 oldugu düsünülürse, beslenme ve yasam tarzinin önemi bir kez daha ön plana çikmaktadir. Diyabet hastalarinin böbrek yetmezligi yasamasinin altindaki birinci etken, diyabetin kontrol altina alinmamasidir. Tuzsuz beslenme, özellikle diyabet ve hipertansiyon hastalari için hayati önem tasimaktadir. Böbrek yetmezliginin ilerleyen asamalarinda ise proteinli besinler ile potasyum ve fosfor içeren bakliyat, kuruyemis gibi gidalarin dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.  Günlük egzersizler, çok yorucu olmamak sartiyla düzenli olarak yapilmalidir.