Sağlık
Giriş Tarihi : 07-03-2017 15:34   Güncelleme : 07-03-2017 15:34

Böbrek Sagligini Tehdit Eden 7 Neden

Ülkemizde her 7 kisiden birinde görülen kronik böbrek rahatsizliklarinin en yaygin nedeni, sagliksiz ve bilinçsiz yasam aliskanliklari olarak belirtiliyor. Tansiyon ve kandaki alyuvar dengesini saglayan, vücudu atiklardan arindirma gibi önemli görevleri olan böbreklerin sagligini korumak için ise bazi pratik önlemler almak önem tasiyor

Böbrek Sagligini Tehdit Eden 7 Neden

“9 Mart Dünya Böbrek Günü” öncesinde Memorial Hastanesi Böbrek Nakli Medikal Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, böbrekleri tehdit eden hatali davranislar ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

BU YANLISLARA DIKKAT!

Fazla tuz kullanimi: Saglikli bir insan için günde 4 gram yemek tuzu tüketimi yeterlidir; ancak dünya oranlarina bakildiginda Türkiye en fazla tuz tüketen ülkelerden biridir. Fazla tuz kullaniminin, kan basincini artirarak kalp ve damar hastaliklari ile birlikte böbrek hastaliklarini da tetikledigi unutulmamalidir. Bunun için ilk adim olarak masadan tuz kaldirilmalidir.

Yeterince su içmemek: Su içmek, insan metabolizmasinin saglikli isleyisi için önemlidir. Vücut susuz kalirsa, ilk olarak böbreklere etki eder. Çünkü su içmemek kan basincini yavaslatir. Normal süreçte bir dakikada kalpten pompalanan kanin yüzde 20’si ise böbreklerden geçer. Böylelikle vücudun susuz kalmasi ile ilk olarak böbrekler alarm verir. Saglikli bir insanin günde 1.5-2 litre su içmesi gereklidir. Vücudun ihtiyaci olan suyun alinmamasi halsizligin yani sira böbreklerde de tas olusumuna yol açabilir.

 

Idrari tutmak: Su içmek ne kadar rutin bir aliskanliksa, idrar yapmak da zararli olan sivi atiklarin atilmasi için gerekli bir eylemdir. Ancak birçok kisi hijyenik sebepler ya da bir takim yanlis aliskanliklar sebebiyle idrarini gün içerinde siklikla tutmaktadir. Idrar tutmak tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarina, mesane yapisinin bozulmasina ve böbrek yetmezligine kadar ilerleyen ciddi tablolara yol açabilmektedir. Bir kisinin normal bir süreçte günde 4-6 kez idrarin yapilmasi gerekir.

 

Fazla protein tüketmek: Birçok böbrek hastaliginda idrarda atilan protein miktari artar. Idrardaki bu artmis protein zamanla böbrek yapisinda geri dönüsü olmayan hasarlara yol açabilir. Bu durumda fazla protein tüketmek, böbrek hastaliginin hizlanmasina yol açar. Birçok gencin vücut gelistirme adina kontrolsüz bir sekilde aldigi takviye proteinler de akut böbrek yetmezligine yol açabilir.

 

Sigara içmek: Sigara kullanimi, kalp gibi tamamen damarlardan yapili bir organ olan böbreklerimizde de damar tikanikliklarina yol açar. Dolayli olarak da kan basincini artirarak böbreklere zarar verir. Böbrek hastalarinda sigara içimi ölüm riskini en az 4 kat artirmaktadir.

 

Bilinçsiz ilaç kullanmak: Bilinçsiz bir sekilde antibiyotik ve agri kesici kullanimi böbrek yetmezligine yol açabilmektedir. Doktor tarafindan önerilmedikçe asla antibiyotik ve agri kesici alinmamalidir. Aksi durum hekim tarafindan önerilmedikçe agri kesici olarak etken maddesi parasetamol olan ilaçlar tercih edilmelidir.

 

Tansiyonu kontrol altinda tutmamak: Kan basinci yüksekligi kalp ve damar hastaliklarina yol açmasinin yani sira, böbrek yetmezligine de neden olabilir. Tansiyon hastalarinin ilaçlarini kullanmalari, kan basinçlari ideal seviyelerde olmadigi sürece bir anlam ifade etmez. Kan basinci mutlaka büyük 130 ve küçük 80 ve altinda olmalidir.

Böbrekleriniz bu belirtilerle alarm veriyor olabilir!

•             Ayak bilekleri, el ve yüzde sisme

•             Çabuk yorulma

•             Bulanti ve kusma

•             Geceleri nedensiz yere idrara çikma ve idrar aliskanliginda degisiklik

•             Tansiyonun yüksek olmasi

•             Nefes darligi, nefes almada zorluk

•             Tat almada bozukluk

•             Kötü nefes kokusu