Malatya
Giriş Tarihi : 21-08-2013 10:13   Güncelleme : 21-08-2013 10:13

“Biz Adiyaman’ la ugrasamayiz”

Anemon Otelcilik Yönetim Kurulu Baskani Ismail Akçura, “Adiyaman Danistay’a sikâyet edince yanimizda Malatya Valiligini ve Özel Idaresini göremedik. Biz Adiyaman’la ugrasamayiz. O nedenle otel yapimindan tamamen vazgeçtik” dedi.

“Biz Adiyaman’ la ugrasamayiz”
Adiyamanli otelcilerin, Adiyaman Valiligi ve Belediye Baskanliginin destegiyle Danistay’a basvurmasi üzerine Nemrut dagina otel yapmak için temel açan Anemon Otelcilik,  geri adim atti, Büyüköz köyündeki otel insaatindan tamamen vazgeçti.

Nemrut dagi yaninda yer alan Pütürge ilçesine bagli Büyüköz köyünde butik otel yapmak için temel açan Anemon Otelcilik Yönetim Kurulu Baskani Ismail Akçura, Adiyaman’in sikayeti üzerine otel yapmaktan vazgeçtiklerini belirterek, “Biz Adiyaman’la ugrasamayiz. Malatya Valiligi ve Il Özel Idaresi yanimizda olmadigi sürece de bu otel insaatina baslamayi düsünmüyoruz” dedi.

“Nemrut’ta Adiyaman Panigi” basligiyla yayimlanan haberimizde, Malatya kamuoyunda dikkati yeniden Nemrut dagina çekildi. Eski Malatya Valisi Ulvi Saran’in istegi üzerinde Nemrut’a otel yapmaya karar veren Anemon Otelcilik Yönetim Kurulu Baskani Ismail Akçura, Sonsöz Gazetesi Genel Yayin Yönetmeni Vahap Güner’in sorularini cevapladi.

 “VALI SARAN ISTEDI BIZDE YAPALIM DEDIK”

Akçura, Eski Malatya Valisi Ulvi Saran’in istegi üzerine, Nemrut dagina yakin bir mesafede kendilerine gösterilen Büyüköz köyü sinirlari içinde butik bir otel yapmaya karar verdiklerini açiklayarak, “Eski valimiz istedi ‘bizde hay hay yapalim’ dedik. Sayin Valimizin verdigi destekle bu ise karar verdik ve temel bile açtik. Temel açilinca da Adiyaman’in sikâyetleri gelmeye basladi. Eski valimiz de gittikten sonra bu yatirimda yalniz kaldik” dedi.

“BIZ ADIYAMANLILARLA UGRASAMAYIZ…”

Eski Vali Ulvi Saran’in baska göreve atanmasiyla, ondan gördükleri destegi göremediklerini söyleyen Ismail Akçura, sunlari dedi: “Biz bu ise Malatya Valiliginin ve Il Özel Idaresinin destegiyle girdik. Onlarin destegi olmazsa biz bu isi yapamayiz. Oteli yaparken de yaptiktan sonra da bu destege ihtiyaç var. Temeli açtiktan sonra Adiyamanlilarin sikâyetleri basladi. Danistaya basvurduklarini ögreniyoruz. Biz böyle bir ortamda Nemrut’a otel yapamayiz. Bu nedenle de bu otel isinden vazgeçmis bulunuyoruz. Çünkü biz gariban isadamlariyiz. Öyle Valiliklerle kurum ve kuruluslarla karsi karsiya gelecek durumumuz olamaz. Biz Adiyamanlilarla ugrasamayiz. Bunun içinde otel isinden vazgeçtik.”

“VALILIK BU ISIN IÇINDE OLMALIDIR”

Nemrut dagina yatirim yapilmasi için Malatya Valiligi’yle Il Özel Idaresinin isin içinde olmasi gerektigini anlatan Anemon Otelcilik Yönetim Kurulu Baskani Ismail Akçura, “Malatya Nemrut daginda bir sey yapmak istiyorsa, Valilik, Belediye ve Il Özel Idaresi bu isin içinde mutlaka olmalidir. Yoksa bu is olmaz. Adiyaman ve Malatya bu konuda ortak bir noktada da birlesmeli ve Nemrut’a daha fazla nasil turist çekeriz diye el ele vererek yatirimlara öncülük etmeleri gereklidir. Adiyamanlilarin sikayei üzerinde biz bu yatirimdan vazgeçtik” diye konustu.

MALATYA VALILIGI SUSKUN…

Adiyamanlilarin sikayeti üzerine Anemon’un Nemrut dagina yapacagi otel insaatindan vazgeçtigini açiklamasina Malatya Valiligi, Il Özel Idaresi ve Kültür ve Turizm Il Müdürlügünün nasil bir tepki verecegi merak konusu oldu. Malatya’yi yönetenlerin Nemrut daginda yasanan gelismelere karsi ilgisiz kaldigi gözlendi. Malatya’ya kirsal kesime yönelik bir yatirimi durduracak boyuta gelmesi Malatya açisindan oldukça endise verici olarak yorumlandi. Pütürge’nin Büyüköz köyü sinirlarina Valiligin gösterdigi yere otel yapmak için karar veren Anemon otelciligin, Adiyaman’in tepkisi ve Malatya’yi yönetenlerin ilgisizligi yüzünden yatirimdan vazgeçmesi tepkilere neren oldu. Malatya Valiligi, Il Özel Idaresi ve Kültür ve Turizm Müdürlügü’nün Nemrut dagindan vazgeçilen otel hakkinda açiklamalarda bulunmasi beklenecek.

ADIYAMAN BIR KEZ DAHA BASARDI

Malatya Adiyaman il sinirinda olmasina ragmen Malatya tarafinda yatirim yönlendirilmesini durduran Adiyaman, Anemon’un daga yapacagi butik otelden panige kapilarak, ortak tepki gösterdi. Adiyaman Valiliginin destegiyle Danistay’a basvurdu, otel insaatini durdurarak, yatirimciyi vazgeçirmeyi basardi. Adiyaman böylece, komsu il Malatya’ya turizm yatirimini durdurmus oldu. Kamuoyu, Malatya’yi yönetenlere ve siyasi parti yöneticilerinin bilgisine sunulmasini istedi.