Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-08-2021 17:50   Güncelleme : 23-08-2021 17:53

Bitcoin Nedir?

Bitcoin hakkında birçok söylenti ve haber medyada sıklıkla yer almaya başladı. Artık Bitcoin’i duymayan kalmadı ve bu alanda yeni olan birçok yatırımcı bulunuyor.

Bitcoin Nedir?

Günümüzde Bitcoin ve blockchaini öğrenen herkes farklı nedenlerle Bitcoine sahip olmak isteyebiliyor. Yatırım yapmak isteyenlerin yatırım yapmadan önce temel olarak bilmesi gerekenleri bu yazımızda inceleyeceğiz. Bitcoin nedir? 1 Bitcoin kaç TL? sorularına yanıt arayacağız.

Bitcoin başlangıçta dijital para gibi düşünülmüş olsa da günümüzde daha çok aracısız bir değer saklama aracı olarak işlev görüyor. Modern zamanın ve geleceğin parası olarak gösterilen Bitcoin diğer dijital paralardan Blockchain sayesinde ayrılıyor. Blockchain Bitcoinin sansürlenemez, izinsiz ve eşsiz olmasını sağlıyor.

Teoride Bitcoin işlemleri oldukça hızlı olması gerekiyor çünkü dijital bir paranın hızlı gönderilip alınması beklenir. Ancak Bitcoin ağı birçok madenci ve kullanıcıyı barındırdığı için saniyede işlem yapabilme hızı pek iç açıcı değil. Bu durum Bitcoini ödeme aracı olma kimliğinden kopup değer saklama aracı olamasına doğru itti. Yine de Bitcoin ile yapılan ödemelerin azımsanmayacak seviyede olduğunu da belirtelim.

Bitcoin Merkezsizdir

Bitcoin küçük başlayıp kendini Wall Streete kabul ettirecek kadar büyüyen bir olgu. Fiat para primlerinin aksine Bitcoin tek bir merkeze ya da bankaya bağlı değildir. Üreticisi tek değildir. Merkezsiz bir ağda yer alan Bitcoini internet bağlantısı olan herkes kullanabilir. Bütün ülkelerin Bitcoine yaklaşımı farklıdır bu yüzden ikamet ettiğiniz ülkeye göre yasalar değişebilir. Bu nedenle Bitcoin üzerinden bir ödeme ya da bazı aktivitelere katılım sağlanacaksa çok dikkatli olunması gerekir.

Bitcoin Tam Anonimlik Sağlamaz

Bitcoinin fiziksel bir varlık olmaması takip edilemeyeceği anlamına gelmiyor. 2010ların başından bu yana kara para aklama, yasa dışı kullanımlar vs. gibi amaçlarla kullanılmasını önlemek adına borsalar KYC (müşteri tanıma) sistemleri kullanıyorlar. Bitcoin yarı-anonim diyebileceğimiz bir sistemdedir. Çünkü blockchaine herkes ulaşabilir ve bütün işlemleri blockchain üzerinde görebilir. Ancak bu işlemlerin kime ait olduğu belirsizdir. Yine de BTCye sahip biri fiat para birimine geçmek istenirse bu paranın takibi kolayca yapılabilir.

Bitcoin Dalgalanmalar Yaşar

Kripto para piyasası ve Bitcoin oldukça tahmin edilemezdir. Teknik analiz ve fundamental analiz ile tahmin edilmeye çalışılır ancak bu analizler %100 tutarlı değildir. Kripto paraların fiyatı birçok etkene bağlıdır ve manipülasyona açıktır. Yine de bu bir kripto paranın ya da Bitcoinin uzun vadedeki gerçek değerini etkilemez. Fakat fiyat tarihine baktığınızda görebileceğiniz gibi Bitcoin bir hafta içerisinde %60a kadar düşebilir veya %20 değer kazanabilir. Anlık bitcoin haberleri bitcoinin fiyatını etkileyebilir.

Bitcoinin Saklanması

Teknoloji gelişirken riskler de bir yandan artıyor. Bidlğiniz gibi kötü niyetli hackerlar bu dijital evrenin içerisindeler ve sıklıkla kripto paraları hedef alırlar. Bu yüzden kullanıcılara ve yatırımcılara kripto paralarını borsalarda tutmamaları önerilir. Mümkünse kripto paranızı donanım cüzdanlarında ya da soğuk cüzdanlarda tuttuğunuz da kripto paralarını büyük oranda korumuş olursunuz. Ayrıca borsalarda tuttuğunuz kripto paralarınızı borsalar kullanabilir, kitleyebilir ya da kaybedebilir. Bu yüzden anahtarların yatırımcının elinde olması önemlidir.

Yatırımın Çeşitlendirilmesi

Bitcoin artık çok popüler ve yatırım yapması kolay bir değer. Ancak küçük yatırımcıysanız büyük ihtimalle 1 BTC alacak kadar riske girmek istemezsiniz. Bu yüzden yatırımınızın çeşitlendirilmesi kritik bir stratejidir.

Halen gelişmekte olan kripto para piyasasında geleceği parlak birçok proje bulunmaktadır. Bunlar arasından hangisinin 10 yıl sonra başarılı olup olamayacağını kimse bilemez. Ancak kripto paraları araştırarak büyük oranda tahminlerde bulunulabilir. Sadece kripto para piyasası değil dünya da hızla değişmektedir ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte hergün yeni bir proje piyasada sahne alıyor. Kendi araştırmanızı yaparak farklı kripto paralara yatırım yapmanız geri dönüş için size büyük avantaj sağlayacaktır.