Spor
Giriş Tarihi : 03-06-2021 18:27   Güncelleme : 03-06-2021 18:27

Bisiklet Kullanımı Artırılmalı

Malatya’da bisiklet kullanımı ile ilgili birçok çalışmaya imza atan Malatya Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Mustafa Ekici, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü dolayısı ile gazetemize açıklamalarda bulundu.

Bisiklet Kullanımı Artırılmalı

 

Uzun yıllardır Malatya’da bisiklet kullanımı ve farkındalığı için büyük uğraşlar verdiklerini söyleyen Ekinci, ”Dünya Bisiklet Günü ilk kez 2018 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan kararla duyuruldu. Dünya Bisiklet Günü’nün ilan edildiği açıklamada iki yüz yıldır kullanılan bisikletin eşsizliği, dayanıklılığı ve birçok şekilde kullanılabilir olması vurgulandı. Aynı zamanda bisikletin basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz, çevreyle uyumlu ve sürdürülebilir bir ulaşım aracı olduğu da ifade edildi. Bu kararlar birlikte 3 Haziran tarihi Dünya Bisiklet Günü olarak ilan edildi. 2018 yılından bu yana da kutlanmaya devam ediyor. 2010 yılından önce birkaç arkadaş ile başladığımız bu etkinliği daha sonradan Dernekleştirerek, 2016 yılında da kulüp oluşturarak hem sporcu yetiştirip hem de Malatya’da kültürel ve sosyal alanda bisikletin gelişmesi, bisiklet sporunun yaygınlaşması ve ulaşımda bisikletin kullanımını sağlatmak için elimizden geldiğince çalışmalar yapıyoruz. Haftalık turlarımızı yapıyoruz. Hafta sonları ilçe turlarımızı yapıyoruz. 10 yıl üst üste Malatya’da bisiklet festivali düzenledik. Dünya’nın her tarafından gelen Bisiklet tutkunlarını Malatya’da ağırladık. Aynı zamanda gençlerimizden Milli Takıma çıkan sporcularımız var. Milli takıma gitmeye aday genç sporcularımız var. Bizim ulaşabildiğimiz insanlar, en azından hayatlarına bisikleti aldılar. En azından ulaşım için kullanıyorlar. Hobi olarak kullanabiliyorlar. Sosyal ve spor faaliyetlerinin hepsinde bisiklet kendini barındırıyor. Bu anlamda biz de bunun bilinciyle Malatya’da her hafta sonu ve her Perşembe günü mahallelerimizi ziyaret ediyoruz. Bisiklet ile turluyoruz. Görünürlük ve farkındalık olması nedeniyle çalışmalarımızı sürekli hale getiriyoruz.” dedi.

Temiz bir şehir ve sağlıklı bir toplum için Bisiklet kullanımının önemli olduğunu söyleyen Ekici,” Yoğun trafik, çevre kirliliği, sağlıklı yaşam derken bisiklet kullanımı giderek artıyor. Artık işine araç yerine bisikletle gidenlerin sayısı azımsanmayacak kadar. Şehirlerin hem sağlıklı toplum için hem de temiz çevre için güvenli bisiklet sürüşüne izin verecek şekilde yeniden tasarlanması gerekiyor. Malatya’nın her noktasına rahat bir şekilde bisiklet ile ulaşmak mümkün. Ancak bu yollarda yayalar, motosikletliler hatta araçlardan bisikletlilere sıra gelmiyor. Uzun yıllardır bisiklet kullanımı için farkındalık çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bisiklet yollarımız şehrimize göre eksik. Mevcuttaki bisiklet yollarını kullanmak da mümkün değil. Bunun nedeni ise, mangal yapanlar, bisiklet yolunu yürüyüş için kullananlar ya da yanlış park eden araçlar. Bisikletliler, işlerine yetişebilmek için büyük risk alarak trafiğe çıkmak zorunda kalıyor. Malatya Bisiklet Topluluğu’nun amacı da bisikletlilerin güvenliği ve hakları için çalışmak ve toplumda farkındalık yaratmak. Bisiklet bir kültürdür, bir ilin gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden biridir. Özellikle Malatya’nın fiziki konumunun Bisiklet kullanımına çok elverişli olması dikkate alınarak bisiklet yollarının artırılması alışveriş merkezleri AVM ve kamu binalarının önüne ve merkezde belirli yerlere bisiklet parklarının bir an önce oluşturulması gerekiyor. Geleceğe yatırım yapmak isteyen yetkililer buradan başlayabilirler.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla