Spor
Giriş Tarihi : 17-11-2021 16:23   Güncelleme : 17-11-2021 16:23

Bisiklet Hayatın Her Anında Var

Malatya’da bisiklet kullanımı her geçen artıyor. Bisikletin hayatın her anında kendini hissettirdiğini belirten Malatya Bisiklet ve Doğa Sporları Dernek Başkanı Mustafa Ekici, Malatya’nın bu manada ilerleme kaydettiğini söyledi.

Bisiklet Hayatın Her Anında Var

Bisiklet kullanımı hem çevreci olması hem de insan sağlığına olan faydası nedeniyle her geçen gün artıyor. Malatya’da bisiklet kullanımı yoğunlaşırken, yeni sporcuların keşfedilmesi ve şehir dışındaki etkinliklere katılması, şehir dışındaki sporcuların da Malatya’ya gelmesi sağlanıyor. Bisiklet sporcularına bu anlamda Turizm Elçileri benzetmesini kullanan  Malatya Bisiklet ve Doğa Sporları Dernek Başkanı Mustafa Ekici; ”Malatya’da 2 haftaya kadar 10’uncu yılımızın kutlamasını yapacağız. Bisiklet gönül işi. Ben bisiklet kullanıcısı olarak ilk başladığım zaman sağlığıma, çevreme gerçekten ne kadar getirisini gördükten sonra Bisiklet topluluğu oluşturduk ve bisiklet derneği olduk. Malatya’mız şuan bisikletin Türkiye’de en iyi geliştiği iller arasında. Elimizden geldiğince bütün halkımızı Malatya’da bisiklete yönlendirmeye çalışıyoruz. Özellikle bu Pandemi döneminde Dünya Sağlık Örgütü’nün ön plana çıkardı. Dolaşımda bisikletin önemi çok arttı. Bizlerde halen ulaşımımızı ve hobi olarak bisiklet kullanımı ile devam ettiriyoruz. Bunun faydalarını fiziksel olarak ve manevi olarak görüyoruz. İlimize kazandırmış olduğumuz bu değer ile kendimize bisiklet turizm elçisi diyoruz. İl dışında ve yurt dışında gerçekten Malatya’da bisiklet turizminin önemini görmeye başladı. Malatya’nın fiziki konumu özellikle bisiklet kullanımına çok uygun. Bizlerde bunları insanlara duyurmak, göstermek, anlatmak ve ilimizi bisiklet başkenti yapmak adına çalışmalar yapıyoruz. Şuan gelişim ve katılım çok iyi. Bütün Malatyalı hemşerilerimizin hayatlarına bisikleti katmalarını öneriyoruz.” dedi.

Pandemi döneminde kent  genelinde etkinliklerin devam ettirildiğini ve tüm vatandaşların düzenlenen turlara katılabileceğini kaydeden Ekici; ”Pandemi sürecinde gezi, tur ve yarış gibi faaliyetlerimiz devam etti ve ediyor. Gerçekten müthiş bir katılım oldu. Hem ulaşım manasında hem de turlara katılım manasında. Pandeminin insanların üzerinde vermiş olduğu üzüntünün bisikletin verdiği heyecan ile atılması bizleri sevindirdi.  Her hafta Perşembe akşamı, Cumartesi ve Pazar günleri derneğimizin ve topluluğumuzun düzenlemiş olduğu gerek mahalle turları gerekse doğal alanların içerisinde olduğu rekreasyon alanlarının gezilmesini amaçlayan turlarımız oluyor. Sosyal medya hesaplarımızdan bunların duyurusunu yapıyoruz. Vatandaşlarımız bu turlara katılabilirler. Herkesi davet ediyorum.” diye konuştu.

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER