Malatya
Giriş Tarihi : 25-02-2014 17:40   Güncelleme : 25-02-2014 17:40

Birlik ihtisas fuarina katildi

Malatya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birlik Baskani Ihsan Akin ve yönetim kurulu üyeleri, 20-23 Subat’ta Istanbul Animalia 11’inci Hayvancilik ve Teknolojileri Uluslararasi Ihtisas Fuarina katildi

Birlik ihtisas fuarina katildi


“Hayvanciliktan Nasil Para Kazanilir ve Sürdürülebilir Hayvancilik” konulu panelde Oturum Baskani gazeteci tarim yazari Ali Ekber Yildirim, panelistler HAYKOOP Genel Baskani Ahmet Ertürk, Istanbul Manda Yetistiricileri Birligi Baskani Sezai Ural, Kahramanmaras Hünkar çiftligi sahibi Esref Sekerli ve Malatya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin oldu.

IRKLARA GÖRE MELEZLEME SITEMI SART

Küçükbas hayvanciliktaki yasananlar ve yapilanlari anlatarak önemli konulara deginen Ihsan Akin,  “Bizim anlatacagimiz konularin en önemlisi olan küçükbas hayvancilikta karlilik ve sürdürülebilirlik noktasinda ne yapilmalidir, bu baglamda bir isletmede 50 bas hayvanda yapsaniz, 500 bas hayvanda yapsaniz bu emegi verip hayvanciligi yapiyorsunuz bu hayvanciligi sadece geçim anlaminda yada baska yapacagimiz bir is yok ki ne yapabiliriz ki anlayisiyla degil, biz daha çok nasil para kazanabiliriz nasil bu isletmemizdeki hayvan varligimizin damizlik verimini, süt yapiyorsak süt verimini nasil yükseltebiliriz et yapiyorsak et verimini nasil yükseltebiliriz, bunlara bakmak gerekiyor. Bu anlayis ise nasil olur bizce isletmemizdeki verimi düsük olan koçlarimiz varsa eger yaslanmissa herhangi bir deger kalite elde edemiyorsak bunlari elimizde bekletmenin bir anlami yok özellikle bölgelere uygun irklara göre melezleme sitemiyle birlestirilerek damizlik verimi yüksek olan koçlarla birlestirilerek melezleme sitemiyle karliligimizi arttirabiliriz” dedi.

SU PROBLEMI ÇÖZÜLMELIDIR

Akin, “Türkiye genelindeki birçok bölgede su problemimiz var, sulak alan problemimiz var, bu problemlerden bahsedilmedi. Bu yem bitkileri genelde sulama sitemiyle yapilmaktadir, sulanmasi gerekmektedir. Su problemi ve ekim alani problemi oldugu içinde yem bitkileri anlatildigi gibi kolayda ekilemiyor ancak bu yem bitkilerinin tabi ki degerleri çok yüksek bitkidir ama burada gün geçtikçe önemi artan su problemimizin çözülmesi gerekli. Bir önemli konuda yetistiricimiz birçok seyi duydugunda yada izlediginde degil de birebir gördügünde dokundugunda daha çok istiyor analiz ediyor.  Bu baglamda ise örnek çiftliklerin yetistiricilere gezdirilmesi ve gösterilmesi gerekiyor örnek çiftliklerde nasil kar elde edilmis karlilik alani nasil yasanmis yetistirici nasil para kazanmis duymali birebir görmeli” diye konustu.

Panele katilan Istanbullu yetistiricilere ve tüm katilimcilara Malatya ili damizlik koyun keçi yetistiricileri birligi tarafindan Malatya kayisisi ikram edildi.