Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 23:41
Advert

Advert

Biri Bu Yanlışı Durdursun!

24 Ocak 2020 Elazığ-Malatya depreminde Hacı Yusuf Taş (Yeni, Teze) Camisinin hasar görmesi nedeniyle aslına uygun yapılması beklenen restorasyon ve güçlendirme çalışmaları fiyasko ile sonuçlandı. Çalışmaların yapıldığı koskoca 2 yılda kubbesi zarar gören caminin çeşmeleri yerinden kaldırıldı, demir platformlardan oluşan ucube bloklar ile Camii silueti adeta katledildi. Yeni Camii ’de devam eden bu garabete karşı Malatyalıların ortak çağrısı ise “Biri bu yanlışı durdursun” oldu

Malatya
Giriş Tarihi : 08-05-2022 17:09   Güncelleme : 08-05-2022 17:15
Biri Bu Yanlışı Durdursun!

Kent meydanlarının yapılanmasında Osmanlı’dan günümüze gelen kadim gelenek camilerin merkeziliği ve etrafında şekillenen bir şehir hayatı söz konusu olmuştur. Bir sosyalleşme, kültürlenme alanı olarak camiler, insan ve şehir münasebetinin temel unsurlarını günümüze kadar taşıdı ve taşımaya devam edecektir. Şehir sosyolojisinin geçmişte bugünümüzden daha çok önemsenmesinden dolayı şehrin merkezine konumlandırılan camiler o şehrin kendine münhasır bütün dinamikleri göz önünde bulundurularak inşa edilmiştir. Hatta bu camiler ile şehir arasındaki bağın daha sağlam olması için Sultanahmet, Süleymaniye’de olduğu gibi etrafını kapatacak avlular inşa edilmemiştir. Bir tasavvur edilme, planlama sürecinde geçen zaman ile caminin inşa edilme sürecinde geçen zaman hemen hemen birbirine denk geliyordu. Çünkü cami bir şehrin sembolü, bir şehrin mazisi, bir şehrin yaşam döngüsünün şahidi. Çünkü şehrin sokakları dahi şehrin kalbi olan camiye kan dolaşımı sağlayacak şekilde tasarlanıyordu. Çünkü Kutlu şehirlerden yola çıkan medeniyet, inanç ve ümit kervanının sembolü olan camiler toplumumuzun mimarıdırlar addediliyordu. Evet, yukarıda bahsettiğimiz şeyler Malatya’mızın kalbi olan şehir ve sosyal hayat bütünleşmesinin ana unsuru olan Teze Cami için de geçerli.

ASLINA UYGUN RESTORE EDİLMEDİ

24 Ocak 2020’de 6.8 büyüklüğündeki Elazığ- Malatya depreminde ana kubbenin bir bölümde çökme, duvarlarda çatlama ve ciddi hasar gören ve ibadete kapatılan Teze Cami, restorasyon, güçlendirme ve çevre düzenlemesi için depremden yaklaşık 9 ay sonra ihalesi tamamlanarak 9 milyon 250 bin TL ihale karşılığında bir firmaya verildi.  Gelin görün ki asıl olaylar işte burada başladı. 4 Ocak depremiyle birlikte kısmen hasar gören cami iki yıl kadar boynu bükük bir şekilde aslına uygun onarılmayı ve akabinde şehrine buluşmayı, şehriyle hemhal olmayı bekledi. Umudu bakiydi, restorasyonu esnasında ne bir eksik ne bir fazlalık olacaktı. Duvarları etrafında gürül gürül akan sularda asırlık çınarlar ve yeni fidanlar birlikte abdest alıp şükrün muhatabına niyazda bulunacaktı, lakin öyle olmadı. Yanlış teşhis konulmuş bir hastaya yapılan muameleye maruz kaldı Teze Cami. Kimseye danışılmadan yapılan proje ile caminin orta avlusunda bulunan şadırvan ve abdest alma üniteleri kaldırıldı.

CAMİİ’NİN ŞEHİR İLE BAĞLARI KOPARILDI

İşin en ilginç tarafı ise önce kaldırılan abdeste alma üniteleri yerine devasa ve ucube bir görüntüye sahip olan, caminin siluetini bozan birbiri ile bir bağlantısı olmayan taşıyıcı profiller üzerine mermer giydirmeli abdest alma üniteleri yerleştirildi. Kubbesinde bir hasar söz konusu olan caminin görkemli duruşu taş bloklarla kapatılarak şehirle bağlarını koparma cezası verildi adeta. Malatya için bu kadar önemli olan bir yapıya karşı siyasiler ve kendini gerçekten Malatyalı gören kişilerin duyarsız kalması Yeni Cami’nin öksüz ve yetimliğini ortaya koymuştur aslında. Lakin cemaat huzursuz, etrafında teşekkül eden esnaflar huzursuz, Malatya’mızı ziyarete gelip önünde hatıra olması için bir fotoğraf çekemeyenler huzursuz. Kısacası şehir huzursuz. Şehre konumlandığı yer itibari ile şeref, şan ve ihtişam katan bu güzelim eser etrafında üç metre yüksekliğinde konulan taş bloklardan dolayı caminin kaybolan silueti herkesin tepkisine neden oluyor.   Oysa geçmiş yıllarda caminin ihtişamı daha da ortaya çıksın diye bir irade ortaya konularak etrafındaki irili ufaklı dükkânları kaldırıldı, yetmedi önüne konumlandırılmış olan park da cami art alanına katılarak cami etrafında şekillenmiş olan bir meydan oluşturuldu. Şimdi ise etrafı taş bloklarla kuşatılmış olan caminin eski ihtişamlı günlerine kavuşturulması için Malatya’nın bütün toplumsal kesimleri itirazlarını ifade ediyorlar, bu yanlıştan dönülmesini istiyorlar, bir irade ortaya konulsun istiyorlar, lakin yukarıdakilerden hiçbir ses çıkmıyor. Malatya’ya yatırım yapılması konusunda gayretleri olan siyasilerin Malatya’nın sesine kulak tıkaması ise içten içe büyüyen daha büyük tepkilere gebe.  

YÖNETİCİLER NEDEN SUSKUN!

Malatya Kent Konseyi, Malatya Kültür ve Yaşam Derneği ise Malatya’da yükselen bu itirazları kamuoyunun gündemine taşımaya devam ediyor, bir çaba gösteriyor. İlk olarak Malatya Kent Konseyi’nde düzenlenen istişare toplantısında Malatya Valisi Aydın Baruş ve Malatya Büyükşehir Belediye başkanı Selahattin Gürkan’ın da bulunduğu STK istişare toplantısında Malatya Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Abdulkadir Artan tarafından dile getirilen bu konu Malatya kamuoyunda ciddi bir ses getirdi. Fakat millet tayin ettiklerinin, temsil görevi verdiklerinin suskunluğuna anlam veremiyor. Malatyalıların vekili olarak Ankara’da sürekli bulunan ilgili Bakan, bürokrat ve ilgililerle bir arada olan Malatya Milletvekilleri Malatya kamuoyunu meşgul eden bu gündem maddesi ile ilgili bu kadar duyarsız kalabilmelerine ve gerekli adımları atmamalarına anlam veremiyor. Vakıflar Bölge Müdürü’nün Malatya için önemli bir kimliği olan tarihi kültürel mirasın özüne uygun korunması adına rahat davranarak bir kentin kimliğini yok edebilecek adımlar atabiliyor olmasına anlam veremiyor. Malatya’nın en küçük meselelerinde ardı ardına medyaya demeç verenlerin suskunluğuna anlam veremiyor. Teze Cami ile ilgili restorasyon sürecinde yapılan hataların düzeltilmesi için toplumun her kesiminden yüksek bir seda ile çıkan itirazlara karşın milletin içini ferahlatacak bir tek söz söylemeyenlere anlam veremiyor. Restorasyon palanının Malatya’da hiç kimsenin görüşü alınmadan uygulanmaya konulmasına anlam veremiyor.

Arslantepe ’nin UNESCO yolculuğunda çok ciddi adımlar atan ve Malatya’nın tarih ve kültür mirasını gün yüzüne çıkarmak için büyük emek sarfeden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan’ın bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceği inancıyla Malatya’nın ortak menfaatleri konusunda taraf olan Sonsöz Gazetesi olarak kamunun vicdanı olma sorumluluğumuzu yerine getirmek için bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz.

 

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR
Tevfik Dilek 3 hafta önce
Teze cami için STK temsilcileri Malatya sevdalıları platformu bu konuyu gündeme getirdi bu konuda sessiz kalıyor vakıflar müdürlüğü siyasiler niye diye soruyorum kendime ve bulamıyorum bu konu çok büyük bir konu değil vakıflar müdürlüğü çözmesi gereklidir herşey siyasi değil bilirkişilere bir rapor yazsa yine düzelir burayla ilgili davada açila bilir uzun süreç bu iş ilk gün yanlıştan donulseydi şimdiye tadilatı biterdi Erdoğan başkanım açılışına gelecek Malatya sevdalıları herkes pankart açmalı