Sağlık
Giriş Tarihi : 27-12-2013 11:18   Güncelleme : 27-12-2013 11:18

“Bireylerin yüzde 71’i hareketsiz yasiyor”

Malatya Halk Sagligi Müdürü Dr. Kemal Sener, Saglik Bakanliginca yürütülen “Türkiye Beslenme ve Saglik Arastirmasi” rapor sonuçlarina göre ülkede bireylerin yüzde 71,9’unun hareketsiz yasadigi belirlendigini söyledi.

“Bireylerin yüzde 71’i hareketsiz yasiyor”

Türkiye Saglikli Beslenme ve Hareketli Hayat Programi kapsaminda 2014’ün “Saglikli Yasam ve Hareket Yili” ilan edildigini açiklayan Halk Sagligi Müdür Dr. Kemal Sener, “Ilimizde de bunun baslangici olarak da 29 Aralik 2013’de Istasyon viraji Kongre ve Kültür Merkezi önünde saat: 11.00’de ‘Yeni Yilda Sevdiklerimizle Saglikli Yasama Yürüyoruz’ temali yürüyüs organizasyonu gerçeklestirilecektir” dedi.

Saglik Bakanliginca yürütülen “Türkiye Beslenme ve Saglik Arastirmasi” rapor sonuçlarina göre ülkede bireylerin yüzde 71,9’unun hareketsiz yasadiginin belirlendigini kaydeden Sener,  “Ulusal saglik politikalarinin ana hedefi saglikli bireylerden olusan saglikli bir topluma ulasmaktir. Saglikli bir topluma dogru atilacak en önemli adimlardan biri de fiziksel hareketsizlik ve kötü beslenme ile mücadeledir.  Düzenli olarak yapilan fiziksel aktivite kalp ve beyin fonksiyonlarinin düzenli çalismasi ve bazi hastaliklarin önlenmesinde ve iyilesmesinde son derece önemlidir. Bu nedenle gün içinde en az 30 dakika tempolu yürüyüs yapmak sagligimiz için önemli bir faktördür. Çocukluk yas grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalisma için hareketsiz geçirilen ortalama süre günde ortalama 6 saattir. Bununla ülkemizde obezite, diyabet ve kalp damar hastaliklarinda da maalesef artis bulunmaktadir. Kronik hastaliklarin ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri siralamasinda dördüncü sirada yer almaktadir. (dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’si). Fiziksel hareketsizlik obezitenin ana nedenlerinden birisidir. Ayrica meme ve kolon kanserlerinin yaklasik yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastaliginin yüzde 30’unun ana nedeni oldugu bilinmektedir” diye konustu.

Vatandaslari yürüyüs yapmaya davet eden Halk Sagligi Müdürü Dr. Kemal Sener sunlari söyledi: “Fiziksel aktivite; kisinin sagligini koruyan ve gelistiren, yorgunluga ve hastaliklara karsi direncini artiran çok önemli bir faktördür. Ancak çagimizda teknolojideki gelismeler; yasam kosullarini kolaylastirmis fakat daha stresli ve hareketsiz bir yasam biçimi olusturmustur. Günlük yasantimizda  obeziteyle mücadele kapsaminda; Alisveris Merkezlerinde asansör ve yürüyen merdivenlerin kullanilmamasi, merdivenlerin tercih edilmesi, otobüslerden erken inilmesi, televizyon kumandasinin kullanilmamasi, yakin mesafeler için araç kullanilmamasi, çocuklarin fiziksel aktivitelere tesvik edilmesi saglik açisindan oldukça önemlidir.”