Malatya
Giriş Tarihi : 16-05-2017 17:08   Güncelleme : 16-05-2017 17:08

Bir Babanin En Çaresiz Kaldigi An…

7 aydir issiz olan her yere basvurdugu halde is bulamayan Hamza Ekin is bulamazsa 4 buçuk yillik evliliginin bitme noktasina geldigini söyleyerek, “4 buçuk yillik evliyim. Esim dört aylik hamile, 2. Çocugum yolda. Aylardir is ariyorum ama bulamadim. Benim gibi nice gençler var, is aradigi halde bulamayan. Is bulamayan gençler de hirsizlik yapiyor, gasp yapiyor, uyusturucu maddeler kullanarak topluma zarar veriyorlar. Bana yardim etmeleri için yuvamin yikilmasi mi lazim.” dedi

Bir Babanin En Çaresiz Kaldigi An…

Rahime Gül Erbas (Özel Haber)

Gazetemize basvurarak yardim isteyen Hamza Ekin aylardir is aradigi halde is bulamamasindan yakindi. Yetkililere seslenen Ekin bana yardim etmeleri için yuvamin yikilmasi mi lazim diyen diyerek sunlari dile getirdi: “ 4 buçuk yillik evliyim. Bir çocugum var, kizim da yolda daha dünyaya gelmedi 4 aylik. Sertifikalarim olmasina ragmen hiçbir sekilde hiçbir ise yaramiyor. Ne yapacagimi da bilmiyorum.  Sesimizi duyurmaya çalisiyorum. 12 yil eczacilik teknikerligi yaptim. Askerden sonra sigortada sikinti yasadigim için meslegi birakmak zorunda kaldim. Geçici olarak bir pastanede çalisiyordum. Orada da isler rast gitmedi isten çikarildim. Topuk kemigimde kist vardi ameliyat oldum zaten bu ameliyat yüzünden pastanedeki isimden çikartildim. Ondan sonrada bir daha is bulamadim. Ayagimda ameliyat oldum, 7 aydir is bulamadim. Kiradayim, taksitlerim var. Devlet büyüklerinden maddi manevi bir sey istemiyorum. Sadece evimi geçindirebilecegim bir is talebinde bulundum.”

SERTFIKALARIM VAR AMA IS BULAMIYORUM YINE DE …

Ekin sözlerini su sekilde sürdürdü: “Saglik haricinde hiçbir is deneyimim yok, belgelerim olmasina ragmen Malatya’daki kamu ve özel kuruluslara basvurdugum halde benden sadece referans istiyorlar. Çaresiz kaldigim için gazeteye gelerek derdimi anlatmak istedim. Elimdeki sertifikalar; Eczaci teknisyenlik belgem var. Saglik Bakanliginin düzenlemis oldugu SODES kapsaminda hastane temizlikçilik sertifikam var. 6 ay bunun egitimine gittim. Bilgisayar isletmenlik sertifikam var. Ailevi meselelerden dolayi liseyi birakmak zorunda kaldim. Lise kimya bölümünü disaridan okuyorum hâlâ. Eczane sektöründe basvuru yaptigim zaman emekli oldugu halde eczanelerde çalisiyorlar. Bizim gibi belgeleri olan çalisamiyorlar. Çünkü emekliyi çalistirmak daha cazip geliyor. Burada emekliler önümüzü kesiyor.”

“HER YERE BASVURDUM AMA…”

Ekin: “Cumhurbaskanligini, Basbakanligi, Gümrük ve Ticaret Bakanligini, Milletvekillerimizi, Malatya Belediyesini aradim. Bütün kurumlara basvuru yaptigim halde bana tekrar geri dönüs yapacaklarini söylüyorlar ama geri dönüs yapmiyorlar. Ille bana yardim etmeleri için cinnet mi geçirmem lazim ya da esime, kendime zarar mi vermem lazim. Evimi geçindiremiyorum. Evini geçindiremeyen bir aile reisi esinin gözünde düsmüstür. Esim benim hiçbir yere basvurmadigimi zannediyor, ama hâlbuki öyle degil. Her yere basvurdum. Evimi geçindiremeyecek duruma geldim. Parasal yönden bir talebim yok sadece saglik sektöründe bir is istiyorum” dedi.

 

“BEN SADECE ÇOCUKLARIMA BAKMAK ISTIYORUM”

Ekin son olarak sunlari siraladi: “Ben sadece çocuklarima bakmak istiyorum, yarin, öbür gün çocuklarim ‘Babam bize bakamadi’ demesin istiyorum. Ben bir baba olarak çocuklugumda her sey gözümde kaldi ama ben çocuklarimin gözünde bir sey kalmasini istemiyorum. 7 aydir kirami ödeyemiyorum Allahtan ev sahibim anlayisli yoksa simdiye sokaklarda yasiyor olurdum. Benim gibi nice gençler var is aradigi halde bulamayan. Is bulamayan gençler de hirsizlik yapiyor, gasp yapiyor, uyusturucu maddeler kullaniyorlar. Topluma zarar veriyorlar. Bana yardim etmeleri için yuvamin yikilmasi mi lazim. BIMER’ e basvurdum beni ISKUR’a yolladi. ISKUR beni kaynak fabrikasina yolluyor ama ben kaynaktan ne anlarim, uzmanlik alanim farkli.  Türkiye’nin gelecegi açisindan çok büyük boyutlarda issizlik. Saglik sektöründe çalistigim için saç dökülmesin tutun da fitik ilacina kadar hepsini yapabiliyorum. Saglik sektörüne âsik oldugum için baska sektörde çalismak istemiyorum. Saglik sektöründen baska sektörlere de basvurdugum halde maalesef tecrübesi olanlari, vasifli elemanlari ise ile aliyorlar. Vasifsiz elemen olarak basvurunca sadece size bir form doldurtup geri göndertiyorlar.”