Sağlık
Giriş Tarihi : 24-11-2016 16:54   Güncelleme : 24-11-2016 16:54

Bipolar Bozukluga Ergenlik Kalkani!

Psikiyatrik hastaliklarin birçogu ergenlik döneminde ortaya çikiyor. Ancak bunlardan biri olan ve manik depresif olarak da tanimlanan bipolar bozukluk, çogu zaman ergenlik dönemi depresyonuyla karistiriliyor. Uzmanlar, bu nedenle hastaligin 20’li yaslarda anlasildigini belirtiyor

Bipolar Bozukluga Ergenlik Kalkani!

Bipolar bozukluk, riskli davranislar nedeniyle iliskilere ve kariyere zarar veren, tedavi edilmedigi zaman ise intihara kadar gidebilen ciddi bir ruhsal hastalik. Üsküdar Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmani Prof. Dr. Sermin Kesebir, maniden depresyona kadar uzanan ruh halindeki asiri degisiklikler olarak da tanimlanan hastaligin ergenlikte olustuguna dikkat çekiyor. Ancak hastaligin depresyonla baslamasi durumunda, manik dönem ortaya çikana kadar bunun bipolar bozukluk oldugunun anlasilmadigini vurgulayan Kesebir, “Bu da hastaligin taninmasini 20’li yaslara kadar uzatiyor. Türkiye’de yapilan arastirmalarda hastaligin baslangiç yasi da 25-26 olarak saptaniyor” dedi. 

GENETIK FAKTÖR YÜKSEK

Prof. Dr. Sermin Kesebir, hastalarda bipolar bozuklugun depresyon döneminde görülen belirtileri; üzüntü, karamsarlik, eskiden zevk alinan seylerden zevk almama, isteksizlik, uykuda, istahta ve cinsellikte degisim olarak özetliyor. Buna karsin manik dönemde cosku ya da sinirlilik görüldügünü anlatan Kesebir, bu dönemdeki belirtileri ise; hareketlilikte ve düsüncelerde hizlanma, amaca yönelik aktivitede artis, uyku ihtiyacinda azalma olarak tanimliyor.  Psikiyatrik hastaliklar içinde genetik yükün en fazla oldugu bipolarin ebeveynlerden birinde olmasi halinde çocukta görülme oraninin %10 oldugunu da söylüyor.

TANIM DEGISTI, 7 KISIDEN BIRI BIPOLAR OLDU

Toplumda bipolarin manik depresif olarak klasik tanimlamasina uyan hastalarin oraninin %1 oldugunu kaydeden Prof. Dr. Sermin Kesebir, hastalik taniminin son 10 yilda genislemesiyle birlikte bu oranin yüzde 14’e yükseldigini belirtti. Kesebir, sunlari kaydetti: “Bipolarda bir uçta en agir manik-depresif bozukluk varken, diger uçta manik yerine hipomani dedigimiz daha zayif ya da depresyon ölçütlerinin de karsilanmadigi siklotipik bozukluklar da bu hastalik içinde düsünülmeye baslandi.

STRES, HASTALIGIN BASLANGICINDA ETKILI

Duygu durum bozuklugu olan bipolarda hastalarin duygulari düzenleyemedigini ve bu nedenle siddetini ve hizini belirleyemedigini aktaran Prof. Dr. Sermin Kesebir, stres ve mevsimsel özelliklerin etkisini ise söyle anlatti: “Stres, bipolar bozuklugun ataklarini baslatmada etkili bir faktör. Ilk ataklarda daha etkili... Ancak hastaligin ilerleyen yillarinda stresin ataklari çikarici etkisi azaliyor. Mevsimsellik ise bipolar bozukluk için önemli bir gidis belirleyici. Hastalarin yüzde 10 ila 30’unda mevsimsel özellik görülüyor ancak hastalarin tamaminda bu durum söz konusu degil.” Bu hastalikta ataklarin 2 yilda bir yineledigine de isaret eden Kesebir, bunama, diyabet, yüksek tansiyon, troid, diyabet gibi hastaliklarin da eslik etmesi halinde ataklarin sikliginin da artacagini kaydediyor. 

HASTALIK ILERLEDIKÇE YARATICILIK AZALIYOR

Bipolar bozuklugun toplumda sanatçi hastaligi olarak görülmesine de deginen Kesebir, bu konu ile ilgili ise sunlari söylüyor: “Duygunun siddeti fazlaysa bir takim yaratici süreçleri uyaracagini söyleyebiliriz. Birçok ressam ve yazarin da en önemli eserlerini hastaligin ilk evrelerinde depressif dönemde yaptiklarini görüyoruz. Ancak hastalik ilerledikçe yaraticilik azaliyor.”