Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 01:03
Advert

Advert

“Binanızın Kolonları Kesilmişse İhbarda Bulunun”

Eski binaların altına otopark, araba galerisi, market gibi dükkanlar yapmak istediklerinde kolonunu kesen kişiler vatandaşın canını tehlikeye atıyor. Tesisat borularını saklamak için kesilen ve dükkan içerisindeki alanı geliştirmek için yıkılan kolonlar olası bir depremde binanın yıkılma riskini artırıyor. Binaların yıkılmasına neden olan bu kişiler için ise çözümün bir ayağı da ihbarda bulunmak…

Röportaj
Giriş Tarihi : 10-11-2021 17:15   Güncelleme : 10-11-2021 17:15
“Binanızın Kolonları Kesilmişse İhbarda Bulunun”

İnönü caddesi üzerinde yıkılan 2 katlı iş merkezinin çökmesi, haberleri/malatya" class="taglink" title="Malatya Haberleri">Malatya genelinde binaların denetlenmesi konusunu yeniden gündeme getirdi. Bu konu ile ilgili Bu haftaki röportajımızın konuğu İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu oldu.

İşyerlerinde kolonların kesilmesi hususunda görüşleriniz nelerdir?

Bina altlarındaki işyerlerinin kolonlarının kesilmesi yapının ciddi şekilde yıkılma riskini artırıyor. Sağlam yapılarda dahi büyük bir risk oluşturuyor. Önemsemeden en ufak bir kirişin veya bir kolonun kesilmesi sağlam bir binanın rahat bir şekilde yıkılabilmesine neden olabiliyor. Yeni yapılarda böyle bir durum ile karşılaşmadık. Ancak daha eski yapıların olduğu bölgelerde bu durum çok fazla var ve hala yapılmaya devam ediyor. Bir mağazanın bir dükkanın, bir galerinin daha iyi bir konuma gelebilmesi için bir kolonun kesilip binanın tamamen riske atılmasına neden oluyor. Şuanda yeni yapılarımızda statik projelerimizde hem yapı denetim hem de Belediye kontrolünden geçiyor. Bir kolonun çapının değişmesinden ziyade yerinin kaydırılmasına dahi izin verilmiyor.

Bu tarz durumlarda vatandaş ne yapmalıdır?

Vatandaşlarımıza altında işyeri bulunan ve taşıyıcı kolonları kesilen binalarla ilgili uyarılarda bulunmak istiyoruz. Vatandaşlarımız işyerlerindeki kolonların kesilmesi durum ile karşılaştıklarında, gördüklerinde veya şahit olduklarında öncelikle kolluk kuvvetlerine haber verebilirler. Belediyelere bilgi verebilirler. Çevre ve Şehirciliğe bildirebilirler. Odamıza da bildirebilirler.

Binalarda denetimler yeterli midir?

Bu tarz binaların kontrolü eksik ve denetimlerin sıklaştırılması gerekiyor. Malatya’da tam anlamıyla kontrol yapılmadığı düşünüyorum. Müsamaha gösterildiğini düşünüyorum. Bu noktada denetimlerin daha da sıklaştırılıp, daha ciddi yaptırımlarla beraber yetkili mercilerin, kurumların daha kapsamlı inceleme yapması gerekiyor. İlk bakışta maddi zararların olabileceği düşünülüyor ama en önemlisi vatandaşın can güvenliğidir. Bir işyerinde yapılan çalışmalar, o işyerinde çakılan bir çivi dahi yetkililere bildirilmeli.

Tadilat yapılırken izin almak gerekiyor mu?

İmar Yönetmeliği’ne göre sürdürülen yapı ve inşaat prosedürleri, 70. maddede belirtiliyor. Çeşitli belgeler hazırlanarak, yapı tadilatları yapılabilir. Belgelerin hazırlanması ile İmar Kanunu’na göre tadilat yapılabilir. Ruhsat gerektirmeyen tadilat işleri genel olarak bu belgelerin tamamlanması ile sağlanabiliyor. Yapının ilgili olduğu belediyeye göre; iskeleli ve iskelesiz olmak üzere iki farklı kategoride belge talep edilebiliyor. Tadilat izninin alınmasından sonra  işyerinde veya konutta yapılacak değişiklikler projede esas olan temel unsurlara dikkat edilerek yapılmalıdır. Binanın projesinde taşıyıcı kolon ve duvarlar belirlendiyse eğer kesinlikle burada değişiklik yapılamaz. Eğer o binanın projesine ulaşılamıyor ise bu konunun uzmanlarına başvurulmalıdır. Bir inşaat mühendisine başvurduğunuzda o binanın kolon kalınlığı ve sayısına göre sizlere gerekli bilgileri aktaracaktır. Bilinçsiz bir şekilde işin uzmanına sormadan veya danışmadan bir duvarı veya kolonu yıkmak oldukça risklidir. Şunu da vurgulamak istiyorum. Her ne sebeple olursa olsun bir binadan veya yapıda kolona müdahale oldukça risklidir.

>> Ebubekir Atilla’nın Röportajı

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR