Malatya
Giriş Tarihi : 10-03-2015 17:59   Güncelleme : 10-03-2015 17:59

BILSAM yerel yönetimleri inceledi

Avrupa Birligi Bakanligi, Hayat Boyu Ögrenme Programi (LLP) Leonardo Da Vinci (LDV) hareketlilik projeleri kapsaminda 2013 yili proje teklif çagrisi döneminde BILSAM AR-GE ve Proje Koordinasyon Birimi tarafindan hazirlanan “Yeni Büyüksehirlerin Yerel Yönetim Uygulamalarini AB Standartlarinda Incelemeleri” baslikli AB projesi basariyla tamamlandi

BILSAM yerel yönetimleri inceledi

BILSAM’in koordinasyonunda Avrupa’dan Almanya’nin Essen ve Duisburg, Hollanda’nin Amsterdam ve Ispanya’nin Sevilla sehirlerinden toplam 6 alici ortak kurum; Malatya, Denizli, Kahramanmaras, Sanliurfa ve Mardin Büyüksehir Belediyeleri ile Van Valiligi basta olmak 13 yerel kurumun isbirligiyle hazirlanan proje 3 hareketlilikten olustu.

BILSAM Arastirma Merkezi, Malatya Arastirmalari Koordinatörlügü tarafindan sunlar belirtildi:  “Egitim Program kapsaminda Proje ile 15 katilimci Almanya’ya 14 katilimci Hollanda’ya 11 katilimci Ispanya’ya gitti. Almanya’da Essen Belediyesi’de görevli Protokol ve Halkla Iliskiler Müdürü Mr. Glup,  Sehir Bölge Planlama Uzmani Mrs. Mayer ve Köln Belediyesi Europe Direct yöneticisi  ile Hollanda’da Amsterdam Stadsdeel Nieuw-West  (yeni bati) belediyesinden belediye baskani Achmed Baadoud ve 7 kisilik ekiple; Stadsdeel Alkmaar (Alkmaar Belediyesi) dan belediye baskan yardimcisi ve   7 kisilik bir ekiple; Ispanya Sevilla’da Sevilla Belediyesi ulasim dairesinden sorumlu yetkiliyle  programlar dahilinde görüsüldü, kurumlar hakkinda  genel bilgiler alindi.

Çalismalarla ilgili sinevizyon gösterileri seklinde ve tercüman araciligi ile karsilikli soru-cevap formatinda konuklara sunum yapildi. Kurum temsilcileri katilimcilari uygulama alanlarina götürerek Yerel Yönetimlerin isleyis ve uygulamalarini içeren Çagdas Yönetim Teknikleri, Altyapi Hizmetleri,  Ulasim,  Çevre Düzenlemesi, Imar ve Konut Yapimi, Sosyal ve kültürel Yasam gibi ana basliklar hakkinda bilgiler alindi.

Çalismalar kapsaminda bilgi alma, incelemelerde bulunarak programlar arasinda karsilastirmalar yapildi. Iyi örnekler ve model uygulamalari görüp video ve fotograflayarak kayit altina alindi. Yerel yönetimlerle ilgili diger resmi ve özel kurumlarla STK’lar ziyaret edildi.

Proje kapsamindaki deneyimler toplantilar, sunumlar, ziyaretler ve yazili görsel medya araciligiyla yayginlastirma faaliyetleri devam etmektedir. Katilimcilar Ispanya’nin Sevilla, Granada, Cordoba, Cebeli Tarik Bogazi; Almanya’ nin Essen, Düsseldorf, Düisburg, Köln, Frankfurt, Stuttgardt kentleri, Hollanda’nin Amsterdam kenti ile Belçika’da Lahey ile Baskenti Brüksel’ de bulunan AB Parlamentosunu da ziyaret ederek parlamentonun çalisma sistemi hakkinda uygulamali bilgiler alindi. Ziyaretler kapsaminda gezilen ülkelerin sosyal, kültürel çalismalari, yabanci dillerini, iletisim ve bilisim teknolojilerini kullanma becerilerini gelistirme, Avrupa’nin kültürünü ve sosyal yasantisini tanima firsati buldular. Ayrica Incelemeler kapsaminda ziyaret edilen ülkelerdeki katilimcilara yönelik kendi kültürümüzün ve kurumsal isleyisimizin de tanitilmasina önem gösterildi.”