Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
23 MAYIS Pazartesi 14:12
Advert

Advert

"Bilişim Sektöründe İş Olanağı Oldukça Fazla"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Nejat Fırat, Türkiye Genelinde Bilişim Teknolojileri sektöründe istihdam olanağının olduğunu belirterek gençlere bu alanda yoğunlaşması çağrısında bulundu. Fırat, ”Gençlerimiz Bilişim Teknolojileri alanında gerek yazılım, gerekse kodlamada kendilerini geliştirmelidir. Ülkemizde bu manada büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-05-2022 07:15

İşletmelerin kurumsallaşma aşamalarının hızlanması ile birlikte Bilişim Teknolojileri alanında istihdamın arttığını kaydeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Nejat Fırat,” Ülkemizde işletmeler kurumsallaşma yolunda hızla ilerledikçe Bilişim Teknolojileri alanına olan ihtiyaç daha da artmaya başladı. Bu sebepten, Bilişim Teknolojileri alanında mesleki eğitim almış ve yeterlilik sahibi insanlara çok ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada gençlerimize düşen en büyük görev, bu alanda ilerlemeleridir.” diye konuştu. 

Gençlerin bu alanda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini vurgulayan Fırat, ”Bilişim sektörü dünyada son 50 yıldır var olan ancak günümüzde olağanüstü öneme sahip olan bir sektördür. Katma değeri oldukça yüksek olan bilişim sektörü, gelişmiş ülkelerde gözde sektörlerin başında gelmektedir. Bilişim Teknolojileri; bilgisayar sektöründeki gelişmelerin sonucunda ortaya çıkmış ve verileri saklamak, iletmek ve işlemek için kullanılan bilgisayar donanım ve yazılım teknolojilerini içeren bir alandır. Ancak bugün için Bilişim Teknolojileri (BT), yalnızca bilgisayar sistemlerinin kurulması ve yazılımların yapılandırılması ile sınırlı bir alan değildir. BT, güncel bir bakışla; bilgisayar donanımı, yazılımı, bilgisayar ağları, iletişim teknolojileri, bu alanda yetişmiş insan gücü, prosedürler, internet, intranet ve iletişim araçları gibi çok sayıda bileşene sahiptir. Bu manada gençlerimiz bu dallarda kendilerini eğitmeleri gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu manada yönlendirici ve teşvik edici önerilerinden bahseden Fırat, ”Gelecekte de Bilişim Teknolojileri, çalışma hayatının en önemli unsuru olmaya devam edecektir. 3.2 milyon genç, geleceğini garanti altına alabilmek için üniversite sınavına girecekken Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) gençlerin tercih yapmalarını kolaylaştıracak bir yol haritası hazırladı. Gençlere üniversite yerine meslek seçmelerini öneren İŞKUR´un yaptığı "İş Danışmanlığı Projesi" sonucunda Türkiye´de ön plana çıkan mesleklerin başında Yazılım mühendisliği, Sanal market işletmeciliği (Web Programcılığı) gelmektedir. Bu alanda yeterlik sahibi insanlar yetiştirmek ülkemizde bu sektörün gelişimi ve ilerlemesi için çok önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR