Sağlık
Giriş Tarihi : 30-01-2013 10:42   Güncelleme : 30-01-2013 10:42

Bilinçsiz makyaj kanser nedeni

Güneydogu Anadolu Güzellik Uzmanlari Egitim Kurumlari Dernegi Baskani ve Diba Güzellik Salonu Isletmecisi Hülya Esmer, makyaj malzemelerinin bilinçsizce kullanilmasinin telafisi olmayan cilt hasarlarina neden oldugunu belirterek, bu ürünlerin ayrica kansere de yol açtigini söyledi.

Bilinçsiz makyaj kanser nedeni

Diba Güzellik Salonu’nda açiklamalarda bulunan Hülya Esmer, yanlis tekniklerle gerçeklestirilen makyaj ürünleri ve stillerinin ciltte kalici hasarlara yol açtigini belirterek, fondöten gibi makyaj maddelerinin sivi özellikli makyaj malzemeleri oldugunu ve bunlarin bilinçsiz kullanilmasinin kansere davetiye çikardigini kaydetti.
Esmer, “Ayrica güzellesme adina yapilan bu tür makyajlar çogu zaman daha fazla kirisik bir görüntü, kuru bir cilt ve problemli bir derinin olusmasina neden olmaktadir. Özellikle agir makyajlarda kullanilan sivi ürünler yag içerdigi için, bunlar gece temizlenmediginde, sabah kalkindiginda terlemeyle beraber akneye neden olmaktadir. Bu akne tedavileri kimi zaman sadece sivilce seklinde olmuyor. Sonrasinda dermatolojik bir durum haline geliyor. Bu da kiside psikolojik açidan agir etkilerin dogmasina neden olmaktadir. Fondöten gibi makyaj maddeleri sivi özellikli makyaj malzemeleridir. Bu ürünler kullanildiktan sonra eger aksam temizlenmez ise, gece yatarken terlemeler olusmakta ve bu ter fondöten ile deri arasinda sikismakta, daha sonra bu ter tekrar vücuda geri gitmektedir. Geri giderken de o makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyevi maddeleri de alarak emmekte, bu da akne sivilce hatta kansere neden olmaktadir” dedi.

Avrupa ülkelerinde yapilan arastirmalarda, agir gece makyajlari, TV makyajlari denilen makyajlari da kanserojen etkinin çok fazla görüldügünün tespit edildigini dile getiren Esmer, bu istatistiklerden insanlarin bilinçsiz ya da sirf güzel görünme adina aslinda kendi sagliklarini riske attiklari gerçeginin ortaya çiktigini söyledi. Esmer, “Az ve göze düzgün görünecek makyaj sizi her zaman daha güzel gösterecektir. En azindan hastaliklardan ve tüm kimyasal maddeleri vücudunuza çekmekten de korunmus olursunuz. Dikkat ederseniz ünlülerde söyle bir durum var, televizyon ekranlarinda ya da birebir görüsmelerde baktiginiz zaman, artik cildin, parlakliginin ve elastikiyetinin yok oldugunu görüyorsunuz” ifadelerini kullandi.

 

"KÜÇÜK YASTA KIZ ÇOCUKLARININ YAPTIGI BILINÇSIZ MAKYAJ ERKEN ERGENLIGE NEDEN OLUR"

Özellikle küçük yasta yapilmaya baslanan makyajin çocuklarda östrojen hormonunun yükselmesine neden oldugunu savunan Esmer, bunun kiz çocuklarinda erken ergenlik dönemine girmelerine sebebiyet verdigini söyledi. Esmer, “Bununla beraber gelisim bozuklugu ve boyda kisa kalma durumu meydana geliyor. Bu durumda özellikle kendi çocuklarimiza makyaj yapma tekniklerini bilinçli bir sekilde ögretmemiz gerekiyor. Bilindigi gibi çogu kozmetik ürünlerinde de kimyevi maddeler vardir ve bunlarin kanserojen etkileri de vardir. Bir güzellik uzmanina ya da dermatologa sorup, cildinize uygun ürünleri kullanmanizi tavsiye ederim. Ayrica merdiven alti ürünlerinden kesinlikle uzak durulmasini tavsiye ederim. Bu ürünler fiyat anlaminda cazip gelebilir, ancak bu ürünler telafisi olmayan cilt hasarlarina neden olmaktadir. Bundan dolayi biraz cebinizi yaksin diyoruz ama en azindan kaliteli olsun, cildinize hasar vermesin” diye konustu.