Malatya
Giriş Tarihi : 25-06-2013 16:55   Güncelleme : 25-06-2013 16:55

Bilinçsiz klima kullanimi hasta ediyor

Denizli Devlet Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Esma Öztürk, klimalarin bazi hastaliklara davetiye çikardigini söyleyerek, klima kullaniminda bilinçli olunmasi gerektigini ifade etti

Bilinçsiz klima kullanimi hasta ediyor
Bilinçsiz klima kullaniminin üst solunum yollari enfeksiyonu, zatürre ve yüz felci gibi hastaliklara neden oldugunu belirten Uz.Dr. Esma Öztürk, klimanin özellikle ilk çalismaya basladigi dönemlerde filtresinde bekleyen birçok mikrobun havaya karismasi sonucunda enfeksiyona neden oldugunu söyledi. Enfeksiyona bagli zatürre hastaliginin gelistigini ifade eden Öztürk, söyle konustu: “Akcigerlerle ilgili kronik bronsiti olan hastalarda, klimanin nem oranini azaltmasindan dolayi özellikle balgamin disari atilmasi zorlasmaktadir. Bu nedenle kronik bronsiti olan hastalar, solunumla ilgili nefes darligi, öksürük, balgami zor atma gibi sikintilar yasamaktadir. Içeri ve disaridaki sicaklik farki ve ani hava degisiminden dolayi vücut direncinin düsmesi ile viral enfeksiyonlarin siklikla görülme ihtimali var. Asiri sicaktan dolayi çok terleyen ve gevseyen kaslarin klima ile karsilasmasi sonucu asiri kasilmasiyla myalji denilen siddetli adale agrilari da olusabilir.’’ Araçlarda serinlemek için açilan klimalarin solunum yolu hastaliklarini tetikledigini anlatan Öztürk, sunlari söyledi: “Arabanin içinde klima açikken sigara içilmesi, kronik akciger hastaligi ve zatürre riskini artirir. Ayrica, arabada kullanilan klimalarda solunum yolu enfeksiyonlarindan sinüzit, bronsit basta olmak üzere göz iltihabi, beyin iltihabi ve çesitli kas hastaliklarina neden olabilir. Bu hastaliklari önlemek için araçlarda klima kullanirken klimalari yüze ve gögse dogru degil, ön cama dogru yönlendirmemiz, hastaliklarin önüne geçilmesi açisindan yardimci olacaktir” 
Denizli Devlet Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Esma Öztürk, klima kullanimi konusunda herkesin dikkat etmesi gerektigini ifade ederek sözlerini söyle sürdürdü: "Klimanin ayarini aniden en soguk konuma getirmek yerine dereceyi belirli zaman araliklarla yavas yavas yükselterek vücudun isi degisikligine adaptasyonu daha kolay saglanmalidir. Klima çalisirken pencere mutlaka aralanmali ya da odanin sicak soguk hava sirkülasyonunu saglamak için zaman zaman havalandirilmalidir. Gece yatarken klima açik yatmak son derece sakincalidir. Bu nedenle yatmadan önce klima çalistirilarak oda sogutulmali sonra klima kapatilarak yatilmalidir."