Malatya
Giriş Tarihi : 14-03-2018 14:44   Güncelleme : 14-03-2018 14:44

Bilinç Sart!

Kisin artan is yeri yanginlarini ve bu yanginlari önlemek için yapilmasi gerekenleri Malatya Analiz Ortak Saglik ve Güvenlik Birimi A Sinifi Is Güvenligi Uzmani Fatih Sezer ile konustuk. Malatya’daki is yerlerinde yangin için gerekli önlemlerin alinmadigi vurgulayan Sezer, “ Acil bir durumdan korunabilmek için herkesin bilinçli olmasi gerekiyor. Sirf denetim var diye yangin tüpünü doldurmamaliyiz. Yangin olursa ona müdahale edebilmek için zaten onun dolu olmasi gerekiyor. Herkes bu bilinçte olursa biz bunlari asabiliriz. Bütün vatandaslar bilinçlenirsek basarili olacagimiza inaniyorum.” dedi

Bilinç Sart!

Rahime Gül Erbas (Özel Haber)

Is yerlerinde meydana gelen ve büyük maddi ve manevi kayiplara yol açan yanginlari, bu yanginlari önlemek için alinmasi gereken önlemleri Malatya Analiz Ortak Saglik ve Güvenlik Birimi A Sinifi Is Güvenligi Uzmani Fatih Sezer’le konustuk. Sezer is yerlerini yangina karsi korumak için alinmasi gerekenleri su sekilde siraladi: “Yeni bir is yeri açilacagi zaman Itfaiye Müdürlügünden ‘Olur Raporu’ almak zorunda. Bu binanin yangindan korunma yönetmeligine uygun bir sekilde tesisati dösedikten sonra daha sonra itfaiye müdürlügü gelip denetleyip, kontrol ettikten sonra ‘Olur Raporunu’ veriyor.  Türkiye’deki sistem budur. Yeni fabrikalar yangin konusunda yangin dolabi, yangin hidroforu, yangin tipleri sayisi, elektrik panolarinin yanindaki elektrik yanginina uygun yangin söndürme cihazi, yangin sensörleri, alarmi, duman dedektörü gibi yanginla ilgili bütün aparatlari yapiyor, ya da bir kismini yapiyor. Ama eski eski isletmelere bakacak olursak bunlarda söyledigim seylerin çogu mevcut degil. Örnegin 200’yilinda kurulmus bir fabrika. Bu fabrikada yangin dolabi birkaç tane var ama hidroforu yok. Yani basinçli su verecek sistem yok. Sebeke suyuna bagli. Hotumu açtiginiz zaman çesmeden akan su gibi bir su akiyor. Ve yangina bir faydasi olmuyor.”

“ISLETMELER YANGIN KONUSUNDA BILINÇLI DEGIL”

Sezer: “Tasinabilir yangin tüplerini söyleyecek olursak onun da çesitleri var. Bir elektrik yanginina su ile müdahale edemezsiniz. Karbondioksitli anajen gazli bir yangin söndürme cihazinizin olmasi lazim panonun hemen yaninda. Bu maalesef birçok isletmede yer almamakta. Kuru kimyevi tozlu yangin söndürme cihazlari var. Ama bunlarin da periyodik dolum süreleri dolmus maalesef. Kullanim tarihleri geçmis. Bakiyorsunuz son dolum tarihleri 2004 simdi 2018. Onun içindeki o kimyasal madde artik tortu halinde katilasmis bir sekilde duruyor basincida düsmüs durumda. Yangin tüpleri 28 bardir, basin seviyesi 0’a düsmüs bir yangin çiktigi zaman zaten kullanamazsiniz, kullanim disi. Isletmelerde sadece göstermelik olarak orada duruyor. Yangindan korunabilmek için elektrik ana panolara ulasilmiyor bir yanginda. Acil stop bütani gerekiyor. Bundan da birkaç kisi sorumlu olacak, bir yangin çiktigi zaman o butona basinca bütün binanin elektrigi kesiliyor. Elektrigi kesmeden o yangina müdahaleniz çok zor. Elektrik yangininda duvarlarin içindeki kablolar yanarak üst katlara kadar çikiyor.  Bodrum katinda baslayan yangin en üst kata kadar yayiliyor. Bütün bunlarin önlemlerinin alinmasi gerekiyor. Panoda acil stop butonu yoksa yine yangina müdahale edemiyorsunuz. Pano yanmaya devam ediyor. Panoya ulasamadiginiz için elektrigi kesemiyorsunuz. Ve yangin bütün binaya yayiliyor.” seklinde konustu.

NE TÜR ÖNLEMLER ALINMALI?

Yanginlara karsi ne tür önlemler alinmasi gerektigini Sezer su sekilde ifade etti: “ Yanginla ilgili alinacak önlemlerin basinda elektrikle ilgili önlemler geliyor. Is yerinin elektrik tesisati uygunluk belgesini almak zorundayiz. Topraklamalari her yil ölçülmeli. Kullanilan cihazlardaki kaçak akim rölelerinin varligi ya da yokluguna bakilacak. Yoksa kaçak akim röleleri kurulacak. Bu su anlama geliyor. Makinada bir kaçak var. Panoya bagli röle yoksa elektrigi almaya devam ediyor. Yük artiyor pano yanmaya basliyor. Röle varsa elektrigi kesiyor, makine duruyor. Isveren ise bunu istemiyor. Çünkü panosu kullandigi makinalar uygun degil. Düsük güçte bir panosu var fazla makinasi var. Panoyu da degistirmek isine gelmiyor. Kaçak akim rölesini söktürüyor ya da taktirmiyor.  Sonra da yanginlar ortaya çikiyor. Topraklamalarin da her sene yetkili kurumlar tarafindan ölçümü yapilmali. Makinalarin gövde topraklamalari, kaçak akim röleleri kullanilacak ve is yerinde tüketime uygun elektrik panonuz olacak. Çalisma sahasi içinde yangin detektörleri bulunmali. Sirenleriniz olmali ki yangini çalisanlara duyurabilesiniz. Yangina daha meyilli bir is yeriniz varsa yagmurlama sistemi kurmalisiniz. Daha büyük bir isletmesiniz varsa merkezde bulunan panonun hangisi duman algilamissa siz de onu görüyorsunuz bu sekilde daha iyi müdahale edebiliyorsunuz. Bu sekilde elektrigi hallettik.”

HER YANGIN IÇIN UYGUN YANGIN SÖNDÜRME TÜPLERI BULUNDURULMALI

Kati yanginlarda alinmasi gereken önlemlerle ilgili Sezer: “ Bir de kati yanginlar var. Bunlar kâgit, tahta, mobilya, türü yanginlar. Buna da kuru kimyevi tozlu ABC yanginlarina uygun yangin söndürme cihazlarimiz olmali ve periyodik bakimlarinin yapilmis olmasi lazim. Okullarda özellikle yilda bir yangin tatbikatinin yapilmasi gerekiyor. Ögrencilerin, personelin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Disariya dogru açilan panik barli içerde yasayan ya da çalisanlarin sayisina uygun genislikle acil çikis kapilarin olmasi sart.  Bu acil çikis kapilarinin yönlerini gösteren ve elektrik kesildigi zaman 90 dakika yanmaya devam eden isiklandirma sisteminin olmasi gerekiyor. Yönlendirmelerin olmasi gerekiyor. Binadan çikan herkesin güvenli bir alanda toplanabilmeleri için acil toplanma alaninin olmasi gerekiyor. Ve bunu krokide belirtip personelin bulundugu yerlere asip onlara egitimlerde mutlaka bahsetmemiz gerekiyor.” dedi.

GÖREVLENDIRMELER ÖNCEDEN YAPILMALI

 Sezer sözlerini su sekilde sürdürdü: “Biz hizmet sundugumuz is yerlerinde yilda bir tatbikat yapiyoruz. Görevlendirmeleri muhakkak yapiyoruz. Bu görevlendirme su sekilde oluyor; eger büyük bir is yeriyle bir kriz masasi olusturuluyor. Yangin söndürme ekibi, bu ekip mutlaka yangin söndürmede iyi bir egitim almak zorunda. Koruma ve kurtarma ekipleri, yanginda insanlarin ve önemli evraklarin kurtarilmasi. Ulasim ekibi acil bir durumda is yeriyle ulasimin saglanmasini saglar. Lojistik iletisimi saglar. Ana elektrik panosunda ki acil stop dügmesine birinin mutlaka basmasi lazim. Dogal gaz ana vanasini kapatmak için birini yetkilendirilmesi gerekiyor. Is yeri kimyasal seylerle çalisan bir is yeriyse patlayici ve yanicilarla ilgili de bir sorumlu belirlemeli.  Is yerinin çalisan sayisina göre bir ilk yardimci olmasi lazim. Tehlikeli sinifa ait is yerlerinde 15 kiside 1 ilk yardimci sertifikasina sahip çalisan olmasi lazim. Benzinliklerde yanginla ilgili itfaiye sistemine bagli otomatik yangin sistemleri var. Yangin çikarsa o sistem direk itfaiyeye bilgi veriyor. Bu sekilde görevlendirmeler yapildiktan sonra bir acil durum senaryosu hazirliyoruz. Daha önce bu tatbikati yapip her seyin planini yaparsaniz acil durumda orada çalisanlar ne yapacagini bilebiliyor. Bu sayede kayip riski çok aza iniyor. Ama bunlarin hiç birinin olmadigini düsünün acil kapila kilitli ya da yok, yangin söndürme cihazlari kullanim disi, yangin dolaplarini hortumlari yerlere atilmis, egitimler verilmemis bu durumda kayiplar yasanilmasi kaçinilmaz oluyor. Acil bir durumdan korunabilmek için herkesin bilinçli olmasi gerekiyor. Sirf denetim var diye yangin tüpünü doldurmamaliyim. Yangin olursa ona müdahale edebilmek için zaten onun dolu olmasi gerekiyor. O bilinç herkeste olursa biz bunlari asabiliriz. Bütün vatandaslar bilinçlenirsek basarili olacagimiza inaniyorum. Is güvenligi kültürünü almamiz yasamamiz lazim.”