Genel
Giriş Tarihi : 15-07-2021 17:33   Güncelleme : 15-07-2021 17:33

Bıçakçılarda Kurban Mesaisi

​​​​​​​ Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Malatya’da bıçak üretim atölyelerinde hareketli günler yaşanıyor. Bıçak ustaları, artan siparişleri yetiştirmek için yoğun mesai harcıyor. Vatandaşlara ucuz ürünlere kanmamaları uyarısında bulunan ustalar, böyle bıçaklarla yapılan kesimlerde kurbana eziyet edilebileceği, kazaların yaşanabileceği ve kesimin yarıda kalabileceği uyarısını yaptı.

Bıçakçılarda Kurban Mesaisi

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte, bıçakçılarda mesai hızlandı. Kurban hazırlığı yapan vatandaşlar, bıçaklarını keskinleştirmek için bıçakçıların yolunu tutmaya başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı öncesi çarşı ve pazarda hareketlilik başladı. Hareketliliğin yoğun olarak yaşandığı yerlerden biri de bıçakçılar oldu.

Kurban Bayramı öncesi işleri artan Malatyalı bıçak ustaları, doğru bıçak kullanımına dikkat çekti. Bıçakçılar, kurbanlık hayvanlara eziyet edilmemesi ve kurban kesiminde kaza yaşanmasının önüne geçilmesi için, kaliteli çelik ve keskin bıçakların kullanılması gerektiğini tavsiye etti.

Bıçak bilemenin işin ehline yaptırılması gerektiğini söyleyen Bıçak Bileme Ustası Mehmet Karaman, ”Kurban bayramında iyi ve kaliteli bıçakların satın alınması gerekiyor. Biletecek olanlar ise iyi ustalara bu işi yaptırması gerekiyor. Kurban keserken canı yanmaması lazım, ben bilediğim bıçakların ağzını 3-4 kere kılığa çıkarıyorum. Taşa çektikten sonra ısınmadan keçede çekiyoruz. Bıçağın ağzı çok keskin olacak ve çapak olmaması lazım. Her kalan çapak hayvana büyük bir ıstırap verir. Sürtmeyle olunca işkence oluyor hayvana. Bu nedenle bıçakların iyi bir şekilde bilenmesi gerekiyor.” dedi.

Çelik ve ucu en az 20 santimetre olan keskin bıçakların kullanılmasını tavsiye eden Karaman, “ Kurban keserken kullanılacak bıçağın ucu en az 20 santimetre ve gayet keskin olmalı. Bıçak kurbanı incitmemeli ve tek vuruşta kesilmelidir. Kurbanın yanında bıçağa verilen para, para değil esasen. İyi bir bıçak alındığında mesela 15-20 sene her kurbanda kullanabilir. Kurbanlık bıçakların ayrı olması lazım, kurban bıçağı ile ekmek kesilmez. Buzlu et kesilmez. Sadece kurban kesilir ve kemik sıyırma bıçakları var onlarla da kemikler sıyrılır.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla