Malatya
Giriş Tarihi : 27-09-2021 18:16   Güncelleme : 27-09-2021 18:16

Beylerderesi Kaptaj Tesisinin Açılışı Yapıldı  Batı Kolektörü Hattının Temeli Atıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Beylerderesi Kaptaj Tesisi açılışı ile Batı Kolektörü ve Kanalizasyon hattının temel atma töreni gerçekleştirildi. 35 Yılın ardından ilk kez Malatya’ya ikinci bir kaptaj yapıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, saniyede 1.500 metreküp su verecek Kaptaj’ın 50 litresinin kullanılabildiğini, yapılacak çalışmaların ardından Malatya’nın 2’inci Kaptaja kavuşacağını müjdeledi.

Beylerderesi Kaptaj Tesisinin Açılışı Yapıldı  Batı Kolektörü Hattının Temeli Atıldı

Beylerderesi Kaptaj Tesisi alanında gerçekleştirilen törene, AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, İller Bankası Elazığ Bölge Müdürü Celal Kaştı, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, AK Parti Malatya Kadın Kolları Başkanı Özlem Pelitoğlu ve Kadın Kolları Yürütme Kurulu üyeleri, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Yalçınkaya, MASKİ Genel Müdürü Memet Mert, Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, Muhtarlar Dernek Başkanları, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, personeller ve vatandaşlar katıldı.

MASKİ GENEL MÜDÜRÜ MERT: BEYLERDERESİ ATIKLARDAN KURTULUYOR

Yapılan ve bundan sonraki süreçte yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler veren MASKİ Genel Müdürü Memet Mert, “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak şehrimiz için büyük projeler hazırlıyoruz. Bugün bu projelerin en önemlilerinden olan ‘Yeşilyurt İlçesi Batı Kolektörü ve Kanalizasyon Hattı’ temel atma töreni ve Beylerderesi Kaptaj Tesisinin açılışı için beraberiz. Malatya’mızın geleceğini planlayarak alternatif içme suyu kaynakları bulmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz.  Şahnahan, Tepeköy, Topraktepe, Sütlüce, Dilek Mahallesi, yeni yapılacak olan Sanayi Sitesi, askeri alan olmak üzere yaklaşık 180 bin nüfusa hizmet edeceğiz.  Sütlüce Topraktepe Mahallesi ve bölge halkının içme suyu sıkıntısını çözüme kavuşturmak için Beylerderesi mevkiinde tespit ettiğimiz suyun gerekli analizlerini yaparak çalışmalarımızı başlattık. Bu kapsamda maliyeti 9.5 milyon lira olan 1 adet kaptaj tesisi, 1000 tonluk içme suyu deposu, 20 bin metre içme suyu hattı ve 200 adet abone bağlantısı çalışması gerçekleştirdik. Çalışmalarımızın tamamlanmasıyla beraber bu içme suyu kaynağımız ile saniyede 500 litre su verilecek.  Şu an gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile inşa ettiğimiz 1000 tonluk depomuza saniyede 45 litre su aktarıyor ve 20 kilometre inşa ettiğimiz içme suyu hattımız ile bu suyu ulaştırıyoruz. Bu bölgede ciddi bir elektrik tüketimi var. Depo alanımızın bulunduğu 100 dönümlük arazinin tahsisini kurumumuz adına aldık.  Bu alanda ilave su alanlarımızın yanı sıra 4 MV kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali (GES)  yapımı planlıyoruz. Bu planımızı hayata geçirirsek harcanan enerjiyi kendi santralimizde üreteceğiz. Bölgenin 80 yıllık rüyası gerçeğe dönüşüyor. Beylerderesi atıklardan kurtuluyor. Yaklaşık maliyeti 37 milyon TL olan çalışma kapsamında 36 bin 500 metre 800’lük hat yapılacak. Dilek (kısmen), Topraktepe, Tepeköy, Yeni Sanayi Sitesi, Şoför Okulu Askeri Alan, Yakınca, İkizce, Turgut Özal Üniversitesi İkizce yerleşkesi, Hamidiye, Hıroğlu, Mollakasım ve Gündüzbey olmak üzere toplam 12 ünite yerleşim yerinde yaşayacak 340.000 kişiye hizmet edecektir.  Proje tamamlandığında Beylerderesine akan tüm atık sular Batı Kolektörü vasıtası ile Battalgazi de bulunan İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisimize ulaşmış olacaktır. Bu sayede Beylerderesinde akan sular temizlenmiş olacaktır” dedi.

BAŞKAN GÜRKAN’DAN ALTERNATİF SU KAYNAĞI MÜJDESİ

Malatya için alternatif içme suyu kaynağının tespitinin yapıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya’mız için müjde niteliğinde olan yeni kaynağımızın tespitini bu alanda yaptık. Kamulaştırma işlemlerimiz bu alanda devam etmektedir. Su miktarının en düşük olduğu mevsimde bile bulunan su miktarımız saniyede 1.500 litredir. Yani bulunan bu suyumuz Malatya’mızın alternatif kaynağıdır.  Gerekli plan ve projelerimizi yapıyoruz. Şimdiden tüm halkımıza hayırlı olsun. MASKİ Genel Müdürlüğümüzün gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği projeler için her türlü maddi ve manevi destek için Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Güney ve Kuzey Kuşak yollarının ihalesi de yapılacak. Danişment Gazi Bulvarı ve alternatif yollar da yapılıyor.

Su önemli bir hadisedir. Vatandaşlarımızın ileriki nüfus projeksiyonuna ışık tutacak ve ihtiyaçlarına cevap verecek temel çalışmaları da belediye olarak yapmak zorundayız. Deprem sel felaketleri için gerekli tedbirleri aldığımız gibi su ile ilgili tedbirleri de almak durumundayız. Buradaki çalışmalar tamamlanınca kaptajda saniyede 1.500 litre su verilecek. Bunun bir kısmı Melet deresinden, bir kısmı ÇAPO Grubundan, 1000 litrelik kısmı da bu kaptaj bölgesinden verilecek. Buradaki kaptajımızdan saniyede 500 litre su var. Şu anda bunun 50 litresini kullanıyoruz. İleride aşağıya yeni sanayi bölgesi yapıldığında su ihtiyacını buradan karşılayacağız. Temennimiz tüm çalışmalarımızı eş güdümlü devam ettirelim. Malatya’mızı huzur şehri yapmak durumundayız. Birlik beraberlik içinde Malatya’nın ileriki vizyonuna ışık tutmalıyız. Malatya şimdi Türkiye’de yıldızı parlayan nadir şehirlerdendir. İnşallah dünyada da yıldızımız parlar. Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı ve Beylerderesi Kaptajının Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ ÇALIK: ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM

AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Malatya için önemli bir gün. Bütün dünyanın kuraklıkla mücadele ettiği, iklim değişikliğinin yaşandığı bir dönemde sulamayla ilgili özellikle içme suyu ile alakalı, kanalizasyon ile ilgili çok önemli bir adım atılıyor.  Doğamız, canlılarımız ve sularımız için çok büyük mücadeleler verdik, devam edeceğiz.   Malatya Büyükşehir Belediyemiz çok önemli hizmetleri şehrimiz ile buluşturdu. Bugün MASKİ Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı ve Beylerderesi Kaptaj Tesisi, bölgedeki köylerimizin su ve kanalizasyon sorunlarını bertaraf etmek için yapılmış çok başarılı işlerdir. Batı Kolektörü bölgenin kanalizasyon atıklarının atıksu arıtma tesisine iletilerek arıtılması için çok önemlidir. MASKİ Genel Müdürlüğü’nün daha önce gerçekleştirdiği Doğu Kolektörü Kanalizasyon Hattı projesi ile üniversite bölgesi ve stadyum dâhil olmak üzere doğu bölgesinin kanalizasyon sorunları çözülmüştü. Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı ile de batı bölgemizin kanalizasyon sıkıntısı çözülecek. Beylerderesi kaptaj tesisimizin ve Batı Kolektörü Kanalizasyon Hattı’nın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. MASKİ bizlerin sahada ki yüzü, emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Beylerderesi Kaptaj Tesisi’nin açılışı, Batı Kolektörü ve Kanalizasyon hattının ise temeli atıldı.

A. Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla