Malatya
Giriş Tarihi : 08-01-2022 14:13   Güncelleme : 08-01-2022 14:13

Beydağı Tabiat Parkı Gençlik ve Spor Merkezi İnşaatı Başladı

Vali Aydın Baruş, Beydağı Tabiat Parkı Gençlik ve Spor Merkezi inşaatında incelemelerde bulundu.

Beydağı Tabiat Parkı Gençlik ve Spor Merkezi İnşaatı Başladı

Gençlerimize ekosistemin tanıtılması, doğa bilincinin arttırılması için; her yaş grubuna uygun etkinlik, dinlenme alanları, kamp ve eğlence ihtiyaçlarının giderilmesi, yöre ve bölge halkının spor faaliyetlerinin geliştirilebilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile ilimiz Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü alanında Beydağı Tabiat Parkı Gençlik ve Spor Merkezi inşa edilmeye başlandı.

İnşaatın kısa bir süre önce başladığını belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Ahmet Çörtük, Tabiat Parkları içerisine Doğa ve Gençlik Kampının yapılmasının Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtti. İnşaat ile ilgili bilgileri yüklenici firma yetkililerinden alan Vali Baruş, inşaat alanını gezerek inceledi. 2023 yılı içerisinde tamamlanacağını belirten firma yetkilileri Gençlik ve Spor Merkezi hakkında detaylı bilgiler verdiler.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ihalesi gerçekleştirilen yaklaşık 150 dönüm alan içerisinde 45 dönümlük alana inşa edilmeye başlanan Gençlik Merkezi, 7500 metre kare kapalı alana, 250 yatak kapasiteli kamp alanına, açık-kapalı spor salonlarına, idari bina, lojman, açık otopark alanına, macera parkuruna, koşu parkuruna ve yaklaşık 11 km bisiklet yollarına sahip olacak şekilde planlandı.

105 dönümlük rekreasyon alanı içerisinde 75 dönüm yeşil alan, kamelya, çocuk oyun grup alanları, yürüyüş ve koşu yolları olacak.