Sağlık
Giriş Tarihi : 07-03-2013 17:29   Güncelleme : 07-03-2013 17:29

Beslenme yetersizligi damak yarigina neden oluyor

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Hastaliklari ve Sagligi Uzmani Dr. Osman Köseli, dudak ve damak yarigi olusumunda hamilelik sirasinda doktor kontrolü disinda alinan ilaçlar ve beslenme yetersizliginin etkili oldugunu söyledi.

Beslenme yetersizligi damak yarigina neden oluyor

Dudak ve damak yariklarinin bebegin anne rahmindeki gelisimi sirasinda olustugunu söyleyen Dr. Osman Köseli, bebegin normal gelisiminde hamileligin 5-6'nci haftalarinda dudaklarin, 10'uncu haftasinda ise damaklarin birlestigini söyledi.
Yarik ile sonuçlanan dudak ve damagin birlesme kusurunun her yeni dogan bin bebekten birinde görüldügünü belirten Dr. Köseli, dudak ve damak yariginin olusmasinda degisik etkenlerin bulundugunu söyledi.
Dr. Köseli, “Bu etkenlerin basinda kalitsal özellikler ve annenin hamileliligin erken döneminde doktor kontrolü disinda kullandigi ilaçlar gelmektedir. Ayrica annenin hamilelik döneminde yetersiz beslenmesi, radyasyona maruz kalmasi, uyusturucu kullanimi, anneye ait hastaliklar, çevresel faktörler, annenin sigara ve alkol aliskanligi bu duruma yol açabilir. Yarik dudak ve damakli dogan bebeklerin bir kisminda yarik dudak ve damak disinda vücutlarinda baska bir takim dogumsal anomaliler de görülebilir. Bu nedenle yarik dudak ve damak kusuru ile dogan bebekleri, dogduktan sonra ayrintili bir genel muayeneden geçiriyoruz” dedi.
 Dr. Osman Köseli, dudak ve damak yarigi olan bebeklerde baslangiçta beslenme sorunlari, ilerleyen ay ve yillarda orta kulak iltihabi ve isitme güçlükleri, konusma bozukluklari sorunlarinin ortaya çikabilecegini kaydetti.
“Dudak damak yarikli bebekler normal bebekler kadar rahat beslenemezler" diyen Dr. Köseli, sunlari söyledi: "Özel biberonlarla veya kasikla mama vererek beslenmeleri gerekir. Ayrica beslerken mamanin genze kaçmamasi için çocugun dik tutulmasi gerekir. Diger bebeklere göre daha fazla hava yuttuklarindan daha sik gazi çikartilmalidir. Bu çocuklar çok sik üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak iltihabi olabilirler. Bu nedenle ebeveynlerinin çocugu soguktan korumalari ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Bebeklerin beslenmesi için dudak yariginin 2,5-3 aylikken, damak yariginin ise 6 ay ile 1 yas arasinda ameliyat edilmesi gerekir. Dudak ve damak yarigi bebeginizin olmasini istemiyorsaniz, hamileligin erken döneminde doktor kontrolü disinda ilaç kullanmayin ve beslenmenize dikkat edin.”