Yazar
Giriş Tarihi : 17-08-2017 00:00   Güncelleme : 17-08-2017 00:00

BESLENME UZMANINIZI DOGRU SEÇIN

BESLENME UZMANINIZI DOGRU SEÇIN

Birçogunuz hayatinizin bir döneminde kilo ilgili sorunlar yasamis olabilirsiniz. Bu dönemlerde saglikli beslenme, hayatinizin daha saglikli geçmesine katki saglarken gelecek yillarinizi da saglikli geçirmenizin temellerini hazirlar. Fakat ne yazik ki günümüzde uzmani olmayan kisiler de beslenme alanina el atmistir. Sagliginizi bozmadan diyet yapmanin yolu uzmaninizi dogru seçmekle baslar.

Diyetisyen Beslenme ve Diyetetik bölümünün, 4 yillik egitim  programini tamamlayarak lisans derecesi almis kisidir. Beslenme alaninda aldiginiz destegin gerçek bir diyetisyen tarafindan veriliyor olmasi sagliginiz açisindan oldukça önemlidir.

Gerçek bir diyetisyen kontrolünde vermediginiz kilolar sagliksiz giden kilolardir ve en az obezite kadar risk olusturmaktadir. Bir uzmana danismadan önce ilk yapmaniz gereken diyet aldiginiz kisinin diplomasini görmek istemektir. Beslenme ve Diyetetik bölümü lisans diplomasini görmediginiz uzmandan diyet almayiniz.

Sosyal medyada okudugunuz her seye inanmayin, duydugunuz her seyi hemen uygulamayin.  Beslenme kisiye özel bir plandir. Bazi besinlerin sagliga olan etkileri çalisilmis olsa da tam olarak kanitlanmamistir. Bu besinlerin veya tariflerin uygulanmasi zayiflarken sagliginizi kaybetmenize neden olabilir.

Danismanlik aldiginiz diyetisyeninize akliniza takilan veya okudugunuz duydugunuz seyleri mutlaka danisin. Böylece size bilimsel açiklamalar yaparak popüler diyet uygulamalarinin yanlis yönlerini size de açiklamis bulunacaktir. Özellikle size önerilen ürün veya ürünler varsa bu ürünleri uzmana danismadan kesinlikle kullanmamalisiniz.

Her bireyin enerjisi ve diyeti kendine özeldir. Sizin hastalik durumunuz, kilonuz, boyunuz, yasam tarziniz, fiziksel aktiviteniz bir baska kisi ile ayni degildir. Diyetin içerigi, saatleri kisilerin aliskanliklarina uygun olarak hazirlanmalidir. Ayni enerjiye sahip diyetler bile içerik olarak farklidirlar bu durumda size kilo verdiren bir diyet bir baskasina kilo aldirabilir veya onun sagliginin bozulmasina neden olabilir. Bu durumda diyetinizi size özel en dogru hazirlayacak kisiler diyetisyenlerdir.

Zayiflama aslinda basit ancak uzun vadeli bir süreçtir. Bu süreçte destek alacaginiz kisiyi dogru seçmeniz saglikli ve kalici kilo kaybiniza katki saglayacaktir.