Sağlık
Giriş Tarihi : 30-04-2014 15:10   Güncelleme : 30-04-2014 15:10

Beslenme kongresi toplandi

Malatya’da, 10’uncu Ulusal Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Kongresi toplandi

Beslenme kongresi toplandi

Inönü Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim daliyla Türk Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Derneginin düzenledigi 10’uncu Ulusal Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Kongresi toplandi.

Anemon Malatya Hoteldeki kongrenin açilisinda konusan kongre baskani Inönü Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari AD ögretim üyesi Prof. Dr. M. Ayse Selimoglu, “Kongreler, emeklerimizin belgelendigi ve bilgilerimizin paylasildigi ortamlardir. Bu kongrede karaciger naklinde söz sahibi bir merkez olmamiz nedeniyle tüm detaylarin konusulacagi bir ‘Çocuk Karaciger Nakli Kursu’ düzenlemeliyiz. Kongre bilimsel içerigimizi, hem çocuk gastroenterologlarinin en yeni bilgi ve gelismeleri takip etmesini hem de çocuk hekimi ve aile hekimi meslektaslarimizin günlük pratiklerinde sik karsilastiklari gastroenteroloji, hepatoloji ve beslenme ile ilgili problemleri çözebilmelerini hedefleyerek olusturuyoruz. Bu kongre hem ince detaylari ile çocuk gastroenterologlarini cezbedecek hem de gastroenterolog olmayan hekimlere hasta yaklasimlarinda büyük kolayliklar getirecektir” dedi.

Inönü Üniversitesi Karaciger Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yilmaz, genel cerrahi konusunda Dünya’da ve Türkiye’de yasanan bilimsel gelismelerin degerlendirildigi bu ve benzeri bilimsel etkinliklerle ayni zamanda tanisma ve kaynasma ortaminin saglandigini belirterek, Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezindeki karaciger nakli konusunda bilgiler verdi.

Konusmalardan sonra kongrenin bilimsel etkinligine geçildi, akademisyenler, Türkiye ve Dünyada karaciger naklinde son durum, Dünya’da ve Türkiye’de organ paylasim sistemi, karaciger nakil endikasyonlari ve kontrendikasyonlari, karaciger nakli öncesi hazirlik, son dönem karaciger hastaliginda köprü tedaviler, pediatrik karaciger nakil teknigi ve terminoloji, karaciger nakli sonrasi yogun bakim izlemi, enfeksiyonlarin önlenmesi ve yönetimi, immünosüpresyon, rejeksiyon, vasküler ve biliyer komplikasyonlar ve karaciger nakli sonrasi uzun dönemde izlem konusunu anlatti.

KIMLER KATILDI?

Kongreye Inönü Üniversitesi Karaciger Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yilmaz, Tip Fakültesi Dekan Yardimcisi Prof. Dr. Hamza Karabiber, Türk Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Dernegi Baskani Prof. Dr. Buket Dalgiç ve çok sayida davetli akademisyen katildi.